moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kieleckie nagrody cz. 3

Giez to bezzałogowiec, który atakuje cel, rozbijając się o niego na zasadzie kamikadze. AIRCON, autonomiczny pojazd, może zaś wykonywać zadania rozpoznawcze i transportowe. HyperSat to platforma do budowy różnego typu satelitów – komunikacyjnych, rozpoznawczych i obserwacyjnych. Dziś przedstawiamy kolejne trzy produkty nagrodzone na XXXI MSPO Defenderami.


System amunicji krążącej Giez.

O nagrodę Defendera, przyznawaną na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach od ponad ćwierć wieku, mogą się ubiegać produkty obronne, które są oryginalne, nowatorskie oraz mają wysokie zalety eksploatacyjne. O tym, który z nich zasługuje na wyróżnienie, decyduje jury złożone z przedstawicieli Kancelarii Premiera, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, ministerstw: Obrony Narodowej, Spraw Zagranicznych, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rozwoju i Technologii, Edukacji i Nauki, a także reprezentantów polskiego wojska i służb mundurowych. W tym roku jury wyróżniło Defenderami dziesięć produktów rodzimego przemysłu zbrojeniowego. Dziś opisujemy kolejne trzy z nich.

 

REKLAMA

Dronem w przeciwnika

Pierwszy z prezentowanych wyrobów, które postanowiło nagrodzić konkursowe jury, to system amunicji krążącej Giez, nad którym pracowali inżynierowie z trzech podmiotów – Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz firm MSP Inntech i Belma.

Amunicja krążąca to wyposażone w głowice bojowe drony, które atakują cel, rozbijając się o niego na zasadzie kamikadze. Giez może być wyposażony w kilka rodzajów głowic – szkolną, odłamkowo-burzącą mogącą skutecznie razić cele w promieniu około 30 m i kumulacyjną, która może przebić pancerz o grubości 350 mm, lub termobaryczną o zasięgu rażenia wynoszącym około 20 m.

Aparat latający ma długość 1075 mm, rozpiętość skrzydeł 1660 mm i jest w stanie spędzić w powietrzu około 30 minut. Tym, co wyróżnia Gza na tle konkurencji, jest fakt, że jeśli misja bojowa nie zakończy się atakiem, dron może wrócić do operatora i bezpiecznie wylądować na spadochronie. Czyni to z niego konstrukcję wielokrotnego użytku.

Wielozadaniowa platforma

Kolejnym produktem obronnym uhonorowanym tegorocznym Defenderem jest AIRCON, czyli autonomiczna zintegrowana platforma rozpoznawcza. System, nad którym pracowali inżynierowie z konsorcjum w składzie: Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej (lider) oraz firmy: STEKOP, Auto Podlasie, AP Solutions, JPBC, to autonomiczny pojazd kołowy Taero. Na jego podwoziu został zainstalowany specjalny moduł transportowy (pojemnik) OWL CUBE oraz stanowisko dowodzenia dronem rozpoznawczym OWLNEST.

AIRCON, czyli autonomiczna zintegrowana platforma rozpoznawcza.

Jak podkreślają konstruktorzy AIRCON-a, idea systemu jest prosta: zamiast posyłać z misją rozpoznawczą w szczególnie niebezpieczne rejony walk żołnierzy, można wysłać tam bezzałogowy pojazd kołowy, który nie tylko zbierze informacje za pomocą zainstalowanych na nim sensorów, w tym drona rozpoznawczego, lecz także dostarczy zaopatrzenie np. walczącym w pobliżu pododdziałom.

Co istotne, dzięki temu, że AIRCON powstał na bazie pojazdu przeznaczonego do desantowania z powietrza (czyli auta Taero już wdrożonego do służby w Wojsku Polskim), może być szybko dostarczony samolotem (lub podwieszony pod śmigłowiec) wszędzie tam, gdzie będzie potrzebny. Jeśli zaś chodzi o odległość, na jaką platforma może się oddalić od operatora, przedstawiciele WITPiS-u podkreślają, że wszystko zależy od systemu łączności, w który zostanie wyposażony pojazd.

Modułowe satelity

Ostatni z prezentowanych dzisiaj laureatów Defenderów to opracowana przez firmę Creotech Instruments modułowa platforma o nazwie HyperSat. Rozwiązanie, nad którym specjaliści z Creotech Instruments pracują od 2017 roku, to budowane z modułów satelity, które mogą ważyć od 10 do kilkudziesięciu kilogramów i w zależności od woli klienta wykonywać z niskiej orbity ziemi zadania rozpoznawcze, telekomunikacyjne czy nawigacyjne.

Modułowa platforma o nazwie HyperSat.

Co istotne, platforma nie jest prototypem, ale szykowanym do wystrzelenia w kosmos w przyszłym roku demonstratorem technologii, który, jeśli przejdzie w przestrzeni kosmicznej surowy test realnego działania, zostanie skierowany do masowej produkcji. Jak bardzo masowej? Przedstawiciele spółki na razie ujawniają, że prowadzą zaawansowane rozmowy w sprawie wyprodukowania kilkunastu mikrosatelitów.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Brązowa czwórka podwójna
 
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Polska rozdarta przez okupantów
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Dwa medale w Budapeszcie
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Tak rodziła się konspiracja
Wirtualna walka na morzu
Abramsy jadą na ukraiński front
Długi marsz na wschód
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Przysięga w Kolnie
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Trening na awaryjnym lotnisku
Konsekwentnie dąży do celu
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
16 Dywizja świętuje
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Z pułku w brygadę
WOT świętuje sześciolecie
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Moc Buzdygana
Przyszłość pod znakiem dronów
Lecimy F-35
The Power of Buzdygany Awards
Polsko-koreańskie rozmowy
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Szef MON-u o planach obrony kraju
Plan misji „Air Defender”
Nie płynie z nurtem
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Wojsko pomoże Słoweńcom
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Wyższe diety za służbę na granicy
Szwedzi na „Czernickim”
RBN o rezultatach szczytu NATO
Raki dla podhalańczyków
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Wojskowe kontrakty w USA
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Odliczanie do przysięgi
Śladem profesjonalistów
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Stawia na dobrą komunikację
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Wychodzi poza schematy
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Spełnia marzenia
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Nie uznaje półśrodków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO