moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne VISy i Groty

– Nowe pistolety niebawem trafią do Wojska Polskiego. W Agencji Uzbrojenia podpisano umowę z Fabryką Broni na dostawę w najbliższych latach blisko 28 tysięcy pistoletów polskiej produkcji VIS 100 – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak. Wojsko kupiło również 200 sztuk reprezentacyjnej wersji karabinków Grot.

Pierwsze egzemplarze opracowanego przez polskich konstruktorów pistoletu VIS 100 trafiły do jednostek w 2019 roku. Był to efekt umowy z 2018 roku, gdy wojsko zamówiło 20 tysięcy sztuk VIS-ów. Teraz nasza armia zdecydowała się pozyskać kolejną partię tej broni. – W Agencji Uzbrojenia podpisano umowę z Fabryką Broni na dostawę w najbliższych latach blisko 28 tysięcy pistoletów polskiej produkcji VIS 100 – napisał 19 maja w mediach społecznościowych wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak. Kontrakt, którego wartość wynosi 160 mln zł, przewiduje dostawy w latach 2024–2026. Pistolety zostaną dostarczone wraz z wyposażeniem obejmującym m.in.: kabury taktyczne dla użytkowników prawo i leworęcznych, nakładki chwytu standardowego i powiększonego oraz zestawy obsługowo-naprawcze. Dokument parafowali dr Wojciech Arndt, prezes Fabryki Broni „Łucznik” – Radom, Seweryn Figurski, członek zarządu spółki, oraz płk Robert Frommholz, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia.

– Pistolety VIS 100 to konstrukcja znana już polskiej armii i, podobnie jak karabinki z rodziny MSBS Grot, bardzo dobrze oceniana przez żołnierzy. Użytkownicy pistoletu VIS 100 podkreślają, że jest to broń ergonomiczna, wygodna w obsłudze, która pozwala na szybkie i precyzyjne oddanie strzału – podkreślał Seweryn Figurski.

REKLAMA

Opracowany przez specjalistów z Fabryki Broni „Łucznik” – Radom pistolet VIS 100 ma długość 195 mm (z czego lufa 110 mm), wysokość 142 mm i szerokość 34 mm. Broń bez magazynka ma masę 710 g, a z magazynkiem nieco ponad 800 g. Siła nacisku na spust wynosi 25 N przy strzelaniu bez samonapinania i 50 N z samonapinaniem. Pistolet został wyposażony w szynę NATO Rail (zgodną ze STANAG 4694), na której żołnierz zgodnie ze swoimi preferencjami może przykładowo zamocować laserowy wskaźnik celu lub oświetlenie taktyczne.

Pracę nad konstrukcją, która mogłaby zastąpić w linii pistolety zasilane amunicją 9 mm Makarowa, inżynierowie z „Łucznika” rozpoczęli w 2013 roku. Efekt prac badawczo-rozwojowych został zaprezentowany w 2014 roku w postaci broni o nazwie PR-15 Ragun. Cztery lata później Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło, że wprowadzi ten pistolet do służby w Siłach Zbrojnych RP. Jednocześnie zapadła decyzja, iż otrzyma on nazwę VIS 100. VIS w nawiązaniu do pistoletu wz. 35 VIS, produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936–1939, a „100” na pamiątkę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kolejne Groty

19 maja radomska fabryka podpisała z Agencją Uzbrojenia jeszcze jeden kontrakt. Chodzi o umowę na niemal 200 karabinków MSBS Grot w wersji „R”, czyli reprezentacyjnych. Zgodnie z kontraktem „Łucznik” otrzyma 2,6 milionów złotych, a broń ma być dostarczona polskiej armii do końca września tego roku. – Żołnierze wykorzystujący karabinki reprezentacyjne w służbie bez wątpienia stanowią wyjątkową grupę użytkowników broni. Podtrzymują tradycje ceremoniału wojskowego i uświetniają wiele patriotycznych uroczystości, wydarzeń o randze państwowej czy z udziałem VIP-ów. Cieszy nas i napawa dumą, że Fabryka Broni dzięki swoim konstrukcjom będzie częścią wspaniałej tradycji związanej z polską wojskowością – komentował dr Wojciech Arndt, prezes Fabryki Broni.

Groty w wersji „R” są w polskiej armii od 2016 roku i były pierwszą odmianą MSBS, jaka trafiła do wyposażenia Sił Zbrojnych RP.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: DWOT, Fabryka Broni „Łucznik” - Radom Sp. z o.o.

dodaj komentarz

komentarze


Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
 
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Koniec XI zmiany PKW Orlik
WOT i „Anakonda”
B9 stawia na solidarność
Wojsko poza schematem
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Lekkoatletka CWZS-u triumfowała we Florencji
Przeciwko czerwonemu imperium zła
Śladem profesjonalistów
Do końca walczył z tyranią
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Litwini kupią zestawy Grom
Gotowi na dyżur w SON
Polska potrzebna od zaraz
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Więcej miejsc na studiach w LAW
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Nowy wymiar wojska
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Przysięga dobrowolsów
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Słowa jak pociski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Polska wśród światowych liderów
Razem gotowi na wszystko
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
W Korei o uzbrojeniu dla polskiego wojska
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Wojny wygrywają logistycy
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Amunicja dla artylerzystów
„Wsypa” w kościele św. Aleksandra
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowy regulamin dla żołnierzy
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
D-Day, czyli aliancki sukces
„Anakonda” inna niż wszystkie
Sukces eksportowy Meska
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
„Baltops ’23”. Siła NATO na Bałtyku
Piekielny ogień dla polskiej armii
Finlandia w NATO
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Szkolenie snajperów WOT w toruńskim centrum
FA-50 dla Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO