moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że Polska jest gotowa przekazać myśliwce MiG-29 siłom zbrojnym Ukrainy. Podczas wtorkowej konferencji prasowej szef rządu zaznaczył, że może to nastąpić w ciągu najbliższych czterech−sześciu tygodni. Wcześniej o przekazaniu Ukraińcom myśliwców mówił prezydent Andrzej Duda.

– Przekazanie myśliwców Ukrainie może nastąpić w ciągu najbliższych czterech−sześciu tygodni – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Wypowiedź prezesa Rady Ministrów nawiązuje do deklaracji, jaką kilka dni temu złożył prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP w czasie wywiadu udzielonego CNN International ogłosił gotowość przekazania Ukrainie samolotów będących w wyposażeniu Wojska Polskiego. – Jesteśmy gotowi, by dostarczyć te samoloty, i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa, by natychmiast ich użyć – powiedział prezydent Duda. Myśliwce mają być przekazane Ukrainie w ramach międzynarodowej koalicji.

Więcej o przekazaniu samolotów broniącej się Ukrainie mówił w mediach szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. Potwierdził, że nie była to przypadkowa wypowiedź prezydenta, ponieważ Andrzej Duda „powiedział to z przekonaniem i pełną wiedzą”. Minister Szrot w wywiadzie radiowym dodał także, że nie ma mowy o dużej liczbie samolotów. – Z całą pewnością nie będzie to liczba odpowiadająca liczbie przekazanych czołgów – dodał. Zapowiedział też, że przekazanie myśliwców przez Polskę wpisze się w działanie szerszej międzynarodowej koalicji, tak by Ukraina „mogła to wsparcie realnie odczuć”.

O możliwości odstąpienia Ukrainie myśliwców produkcji radzieckiej wypowiedział się na początku marca także minister obrony Słowacji Jaroslav Nad. – Myślę, że czas na podjęcie takiej decyzji. Ludzie na Ukrainie umierają. Jesteśmy w stanie realnie im pomóc – napisał w mediach społecznościowych szef słowackiego MON-u.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Bartek Bera

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
„Zygalski” na wodzie
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
Koniec bezkarności floty cieni?
Czekamy na F-35
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
Co nowego w przepisach?
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Amerykański szogun
Dyrygent w mundurze
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Odpalili K9 Thunder
Detektory skażeń dla Tarczy Wschód poszukiwane
Piątka z czwartego wozu
O bezpieczeństwie u prezydenta
Pucharowy medal na desce
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
PKW „Noteć” – koniec misji
USA: chcemy Grenlandii
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Na tronie mistrza bez zmian
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
Wojskowy triumf na Gali Sportu
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Nowy europejski czołg
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Good Morning, Orka!
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Więcej mocy dla Orki
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
Jak zbudować armię przyszłości
Maj polskich żywych torped
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Krok po kroku przez kwalifikacje
Nowe Abramsy na horyzoncie
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
Polskie MiG-i dla Ukrainy
W cieniu dumy floty
Warmia i Mazury dla Polski i NATO
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Warto iść swoją drogą
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Góral z ORP „Gryf”
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Zmiany kadrowe w Żelaznej Dywizji i u podhalańczyków
Człowiek, który sprzedał ciszę
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Czas podwodniaków
Partnerstwo Polski i Litwy
Przeżyj to sam

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO