moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Aplikacją w Parkinsona?

Czy opaska sensoryczna i aplikacja w telefonie mogą usprawnić leczenie osób cierpiących na chorobę Parkinsona? Por. Tomasz Gutowski, doktorant Wojskowej Akademii Technicznej, pracuje nad systemem, dzięki któremu leczenie takich pacjentów może być bardziej efektywne. Jeśli projekt pomyślnie przejdzie badania kliniczne, ma szansę trafić do chorych na Parkinsona.

Porucznik Tomasz Gutowski jest doktorantem na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. Pracuje nad metodą, która może mieć ogromny wpływ na leczenie osób zmagających się z chorobą Parkinsona. Wyniki swoich badań zawarł w pracy „Deep learning for Parkinson's disease symptom detection and severity evaluation using accelerometer signal” („Wykorzystanie metody głębokiego uczenia do wykrywania i oceny ciężkości objawów choroby Parkinsona z wykorzystaniem sygnału z akcelerometru”). – Wykorzystałem m.in. dane z badań wykonanych przy wsparciu fundacji Michael J. Fox Foundation for Parkison’s Research – mówi por. Tomasz Gutowski. Aktor Michael Fox, który popularność zdobył, występując m.in. w serii filmów „Powrót do przyszłości”, od wielu lat cierpi na Parkinsona i angażuje się w upowszechnianie wiedzy na temat tej choroby. Praca por. Tomasza Gutowskiego została zaprezentowana w zeszłym roku na European Symposium on Artificial Neural Networks, w czasie którego naukowcy z całego świata omawiali projekty związane ze sztucznymi sieciami neuronowymi oraz sztuczną inteligencją.

Na czym polega innowacja zaproponowana przez por. Gutowskiego? Chory na Parkinsona zostaje wyposażony w specjalną opaskę sensoryczną oraz aplikację, którą instaluje w telefonie. – Aplikacja zawiera kilka ćwiczeń, które powinien wykonać pacjent. Polegają one na trzymaniu w ręku telefonu, pisaniu na jego ekranie oraz wykonywaniu testów reakcji – tłumaczy porucznik. Opaska sensoryczna, którą chory ma założoną na ręce monitoruje, co dzieje się z jego organizmem w czasie wykonywania ćwiczeń. Chodzi głównie o drżenie rąk, spowolnienie ruchów oraz mimowolne ruchy pląsawicze. Na podstawie tych badań można ocenić stan zdrowia danej osoby oraz zmiany, jakie zachodzą pod wpływem leków. – System może zbierać dane każdego dnia, następnie są one wykorzystane przez algorytm. Dzięki temu można ustalić, kiedy najlepiej podać pacjentowi leki i w jakich dawkach. To w przypadku choroby Parkinsona jest bardzo ważne. Nie tylko pozwala zminimalizować objawy choroby, ale także redukuje ryzyko podania zbyt wysokiej dawki leków, co wywołuje niepożądane efekty uboczne – tłumaczy porucznik.

Ale aplikacja ma również inne funkcje przydatne dla osób cierpiących na chorobę Parkinsona. Przypomina o porze wzięcia leków i wymaga potwierdzenia, że pacjent to zrobił. Chory jest też proszony o odpowiedzi na pytania o swoje samopoczucie. Ankiety na temat zdrowia pacjenta wypełnia także lekarz. Ale to nie wszystko. – Na podstawie zebranych danych możemy zbudować model, który będzie przewidywał, jak pacjent zareaguje na kolejne dawki lekarstw – mówi por. Tomasz Gutowski.

Obecnie trwają prace nad tym, by projekt został przebadany klinicznie. Jeśli się powiodą, innowacyjne rozwiązanie może trafić do pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Katarzyna Puciłowska/ WAT

dodaj komentarz

komentarze

~Fachowiec
1678771440
Świetny pomysł, ogromne gratulacje dla młodych innowatorów. Powodzenia ;)
E2-93-0C-CC

Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
 
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
„Avenger” na Monte Cassino
Wojna o porządek świata
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowoczesna łączność dla armii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Offset dla „Wisły”
Eurofightery znowu w Polsce
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nowy szef CWCR
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Skromny początek wielkiej wojny
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Tajna misja polskiej agentki
Mocny sygnał od NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Lista trupich główek
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Cud w Trewirze
Rusza kwalifikacja wojskowa
Abramsy pod dobrą opieką
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Palmiry – miejsce kaźni
Którą drogą do armii?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Podwójny Półmaraton Komandosa
Wojenny bohater na szubienicy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Pierwszy skok
Dobrowolsi – czas start!
Zamiana po włosku
Bruksela przed szczytem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO