moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa jednostka przeznaczona do wsparcia wojsk specjalnych

Lotnicze wsparcie jednostek wojsk specjalnych będzie miało nowy wymiar. W miejsce 7 Eskadry Działań Specjalnych powstała Powietrzna Jednostka Operacji Specjalnych. Jej żołnierze szykują się już do certyfikacji, która potwierdzi gotowość do dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO. Jakie zmiany czekają lotników do zadań specjalnych?

1 lutego 2023 roku powstała Powietrzna Jednostka Operacji Specjalnych, a jej dowódcą został ppłk pil. Piotr Ciechan, doświadczony pilot Mi-17, który 11 lat temu był jednym z twórców 7 Eskadry Działań Specjalnych. – Przed nami sformowanie jednostki, uzupełnienie personelu i przygotowanie się do kolejnej certyfikacji, która odbędzie się w maju i potwierdzi nasze przygotowanie do dyżuru SON (Siły Odpowiedzi NATO) w 2024 roku – mówi ppłk Piotr Ciechan.

Powstanie nowej jednostki wiąże się z zobowiązaniami, jakie SZ RP złożyły w NATO. Chodzi o zdolność do dowodzenia większą liczbą lotniczych pododdziałów specjalnych na realnym polu walki. 7 Eskadra Działań Specjalnych została certyfikowana do dowodzenia maksymalnie sześcioma elementami lotniczymi (poziom SOATG – Special Operations Air Task Group). Teraz czas na potwierdzenie zdolności do dowodzenia bardziej rozbudowanymi elementami lotniczymi. – Eskadra ze względu na jej rozmiar nie mogła osiągnąć tego typu zdolności – wyjaśnia ppłk Ciechan. – Musiała powstać jednostka, którą można rozbudować i przygotować do wykonywania takich zadań – dodaje.

REKLAMA

Na czas pokoju Powietrzna Jednostka Operacji Specjalnych podlega dowództwu 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego (7 Eskadra Działań Specjalnych znajdowała się w strukturze 33 Bazy Lotnictwa Transportowego). – Natomiast w przypadku działań realnych dowodzenie PJOS-em przejmuje Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych – tłumaczy oficer.

Jeśli chodzi o strukturę PJOS, to w pierwszym etapie jej budowy powiększy się dowództwo jednostki, które będzie odpowiedzialne m.in. za stawianie zadań, wyznaczanie kierunku szkolenia czy zaplanowanie operacji specjalnej. – Natomiast grupa lotnicza będzie zawierać wszystkie elementy lotnicze niezbędne do jej wykonania. Na szczycie piramidy zespołu będzie personel latający i maszyny, czyli Mi-17, choć oczywiście na sukces zadania będzie pracowała cała jednostka – mówi „Voice”, pilot Mi-17, oficer PJOS. – Chcemy, by w przyszłości tych grup wykonawczych było więcej – zapowiada „Voice”. Dlatego PJOS wciąż rekrutuje m.in. pilotów śmigłowców. – Szukamy pilotów z doświadczeniem. Najczęściej to żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej lub 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych – mówi jeden z oficerów PJOS. Zapotrzebowanie na personel lotniczy na pewno będzie rosło, bo według założeń PJOS ma posiadać nowe platformy latające. Jakie? – W tej chwili mogę powiedzieć tylko tyle, że mają one zapewnić możliwość realizacji wszystkich zadań stawianych przed jednostką – wyjaśnia oficer.

To, co się nie zmienia, to zadania jednostki. PJOS, tak jak 7 Eskadra Działań Specjalnych, będzie wsparciem lotniczym dla wszystkich jednostek specjalnych.

Wzorem dla tworzącej się jednostki jest amerykański 160th Special Operations Aviation Regiment. – Oczywiście chodzi o samą ideę działania, a nie o rozmiar jednostki – zastrzega pilot. Wskazuje jednocześnie na potrzebę zmiany procedur, które obowiązują lotników. – Muszą one zostać rozszerzone ze względu na to, jakiego typu zadania realizujemy – wyjaśnia ppłk Ciechan.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Bartek Bera

dodaj komentarz

komentarze

~wojtek
1677504120
Okazja do uporzadkowania sytuacji w lotnictwie wojsk specjalnych i stworzenia jednostki z dwoma "eskadrami", jedna z 8 x Mi17 a druga z 8 x S70i. Plus wzmocniony komponent dowodzenia. Praktycznie jak nowa baza lotnictwa. Pozostaje tylko pytanie o to jak dlugo Mi17 tam zagrzeja miejsca.
59-18-5C-8E

Cegiełka na morzu
 
Będziemy produkować więcej amunicji
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Medic on the Battlefield
Na ratunek „Rudemu”
Karą mogła być tylko śmierć
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Nowatorskie manewry Marszałka
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
NATO podsumowało 2022 rok
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
VIS na misję
Wojna w świecie popkultury
Słowo czekisty
Biały Dom o polskich MiG-ach
Młot na dyktatora
Garnizon US Army na stałe
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Great Game on the Sea
NATO patrzy na wschód
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Kormorany, czyli praca zespołowa
F-35 w powietrzu
To dobra ustawa dla wojska
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Startuje „Jaskółka”
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Polski wkład w „Wisłę”
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Wspólne zakupy amunicji
GROM szuka odważnych
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Air Policing piątej generacji
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Na trasie legendarnego biegu
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
O pomocy dla Ukrainy
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Celne oko strzelców CWZS-u
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Śladem profesjonalistów
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Pod okiem rangersów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO