moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Armia przetestuje Piraty

Czy do Sił Zbrojnych RP trafi w ramach programu Pustelnik przeciwpancerny pocisk kierowany nowej generacji pk. Pirat, opracowany przez polskich inżynierów z konsorcjum kierowanego przez Mesko SA? Agencja Uzbrojenia zapowiedziała zakup partii testowej tych pocisków i przekazanie ich wojsku do prób, które pokażą, czy spełniają one oczekiwania armii.

Żołnierze z jednostek operacyjnych Wojska Polskiego dysponują obecnie jednym typem przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) – rakietami Spike-LR produkowanymi przez polską spółkę Mesko SA, którymi można razić cele oddalone o ok. 4 km.

Poza Spike-LR do wyposażenia armii, a dokładniej do wojsk obrony terytorialnej, dwa lata temu trafiły również amerykańskie ppk FGM-148F Javelin, których zasięg wynosi ok. 4750 m.

Choć oba typy przeciwpancernych pocisków kierowanych należą do wyróżniających się rozwiązań na rynku, Wojsko Polskie chce w ramach programu „Pustelnik” wprowadzić do służby kolejny model tej broni.

Powód jest bardzo prosty. Żołnierze – co pokazały dobitnie działania wojenne w Ukrainie – muszą mieć do dyspozycji na polu walki nie tylko drogie pociski o zasięgu 4–5 km, lecz także tańsze (dzięki czemu można ich kupić znacznie więcej) rakiety o zasięgu ok. 2 km.

Program „Pustelnik” uruchomiono w połowie ubiegłej dekady i wszystko wskazuje na to, że zbliżamy się do jego finalizacji.

„W najbliższych miesiącach w ramach programu »Pustelnik« planowane jest zakontraktowanie pierwszej partii testowej pocisków Pirat, a następnie uruchomienie pracy rozwojowej, której celem będzie opracowanie polskiego pocisku przeciwpancernego nowej generacji” – zadeklarował w mediach społecznościowych ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia.

Pirat to efekt pracy badawczo-rozwojowej (współfinansowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu) zrealizowanej w latach 2014–2020 przez konsorcjum, które tworzą: Mesko SA (lider) oraz Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe Telesystem-Mesko sp. z o.o., Wojskowa Akademia Techniczna i Zakład Produkcji Specjalnej Gamrat sp. z o.o. W pracach uczestniczyli również inżynierowie z ukraińskiej firmy KKB Łucz.

Ważącą nieco ponad 10 kg rakietą można razić cele oddalone o ok. 2,5 km, a pociski są naprowadzane na cel przy użyciu specjalistycznej głowicy bojowej śledzącej odbity promień lasera. Operator może wybrać dwa tory lotu Pirata – płaski oraz z przewyższeniem, w którym głowica bojowa uderza w cel z góry (wznosi się na ok. 150 m).

Ponieważ Pirat przeszedł już próby i badania zakładowe, jest gotowy do produkcji seryjnej. Niestety, nie wiadomo, jak długo potrwają wojskowe testy i badania tej broni oraz kiedy będą możliwe jej zakup przez SZRP i wdrożenie do służby.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Agencja Uzbrojenia

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1675535100
~andy@ - Nigdy! Wojsko już opowiedziało się za produktami zagranicznymi. Szczegóły w internecie.
4A-EB-4E-40
~andy
1675365600
kiedy w końcu zamiast nabijać kasę zagranicznym koncernom damy szansę polskim firmom ... ale nie z aptekarskimi propagandowymi zakupami ... ale pełnoskalowmi ... ze zdolnościami produkcyjnymi potrafiącymi zaspokoić ewentualne kontrakty eksportowe ...
60-52-E7-3C

Uczelnie łączą siły
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Wojsko ma swojego satelitę!
Gdy ucichnie artyleria
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
W krainie Świętego Mikołaja
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Komplet medali wojskowych na ringu
Zmierzyli się z własnymi słabościami
AW149 – moc kawalerii powietrznej!
Mundurowi z benefitami
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Wojsko przetestuje nowe technologie
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Razem na ratunek
107 lat polskiej Marynarki Wojennej
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Gotowi na zagrożenia cyfrowe
Czwarta dostawa Abramsów
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Militarne Schengen
Więcej Herculesów dla Abramsów
Nowe zasady dla kobiet w armii
The Darker, the Better
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Kapral Bartnik mistrzem świata
Plan na WAM
wGotowości do reakcji
Dzień wart stu lat
Po co wojsku satelity?
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Pociski rakietowe dla Husarzy
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Wojskowy bus do szczęścia
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Zwrot na Bałtyk
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Polski „Wiking” dla Danii
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Skytrucki dla Niemiec
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Polscy marynarze na misjach
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Nowe Kraby w Sulechowie
Niebo pod osłoną
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
AW149 made in Poland
Najdłuższa noc
Wojsko na Horyzoncie
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Pancerniacy jadą na misję
Noc Dnia Podchorążego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO