moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WAT wesprze krakowską uczelnię

Od nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie będzie można studiować cyberbezpieczeństwo. Uczelnia już dziś kształci studentów na kierunkach związanych z bezpieczeństwem, lecz po raz pierwszy będzie współpracowała z Wojskową Akademią Techniczną. Dziś porozumienie w tej sprawie podpisali rektorzy obu uczelni.

Dokument sygnowany przez prof. Piotra Borka, rektora Uniwersytetu Pedagogicznego, oraz gen. prof. Przemysława Wachulaka, rektora-komendanta Wojskowej Akademii Technicznej, dotyczy współpracy w prowadzeniu działalności naukowej, badawczej i dydaktycznej. Obie uczelnie deklarują realizację wspólnych projektów naukowych oraz konferencji, sympozjów, seminariów i debat. Połączą też swoje siły w kształceniu studentów oraz doktorantów dzięki m.in. wymianom międzyuczelnianym.

Porozumienie w głównej mierze dotyczy jednak utworzenia nowego kierunku studiów – cyberbezpieczeństwa – który od 1 października 2023 roku chce otworzyć Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Wojskowa Akademia Techniczna ma wspierać ten projekt. – Kadra uczelni będzie mogła równocześnie pracować tu, w Warszawie i w Krakowie – zapowiada Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, który wziął udział w uroczystości podpisania porozumienia. Podkreśla, że na takiej współpracy skorzysta wojsko. – Mam nadzieję, że studenci tej uczelni zechcą wstąpić do wojsk obrony cyberprzestrzeni – mówi Terlecki.

W podobnym duchu wypowiada się także Wojciech Skurkiewicz. Wiceminister obrony podkreśla, że zależy mu na tym, aby współpraca wojskowej uczelni z cywilną była jak najlepsza. – Potrzeby kadrowe sił zbrojnych są olbrzymie. Dziś realizujemy wiele zdań związanych ze zwiększeniem liczebności wojska. W związku z tym potrzebujemy dobrze wykwalifikowanej kadry dowódczej. Być może dowódcy znajdą się także wśród osób, którzy podejmą studia na Uniwersytecie Pedagogicznym – mówi Wojciech Skurkiewicz. Czy studenci cyberbezpieczeństwa otrzymają również stopień wojskowy? – W trakcie studiów będziemy się zastanawiać, jak to rozwiązać, by stworzyć możliwość zdobycia stopnia oficerskiego na cywilnej uczelni. To jest rzecz kluczowa – przyznaje wiceminister obrony.

Na Uniwersytecie Pedagogicznym ma powstać również strzelnica, na której studenci będą mogli zdobywać umiejętności strzeleckie. – Na pewno będziemy współpracować przy takim projekcie. Zapewniam wsparcie ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Wojskowej Akademii Technicznej – deklaruje Skurkiewicz.

W uroczystości poza wicemarszałkiem Terleckim i sekretarzem stanu w MON-ie uczestniczyli także: prof. dr hab. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, dr hab. Robert Stawarz, prorektor ds. kształcenia i rozwoju Uniwersytetu Pedagogicznego, dr hab. inż. Kazimierz Worwa, prorektor WAT-u do spraw kształcenia.

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie powstał w 1946 roku jako Państwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna. Uczelnia, w której jest dziś pięć wydziałów – m.in. nauk: humanistycznych, ścisłych, przyrodniczych, społecznych – to uznany ośrodek naukowo-badawczy i dydaktyczny.

Wojskowa Akademia Techniczna została powołana w 1951 roku. Kształci podchorążych i studentów, kadrę badawczą i dydaktyczną. WAT prowadzi też badania w dziedzinach nauk inżynieryjno-technicznych, ścisłych i przyrodniczych oraz społecznych, w szczególności w zakresie techniki wojskowej i technologii bezpieczeństwa. 

Ewa Korsak

autor zdjęć: Mariusz Maciejewski/ WAT

dodaj komentarz

komentarze


Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
 
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Przyszłość pod znakiem dronów
Abramsy jadą na ukraiński front
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Atak o świcie
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tak rodziła się konspiracja
Przysięga w Kolnie
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Śladem profesjonalistów
The Power of Buzdygany Awards
16 Dywizja świętuje
Moc Buzdygana
Lecimy F-35
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Długi marsz na wschód
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Nie płynie z nurtem
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Plan misji „Air Defender”
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Wirtualna walka na morzu
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Szef rządu w Łuczniku
Wyższe diety za służbę na granicy
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Stawia na dobrą komunikację
Odliczanie do przysięgi
Konsekwentnie dąży do celu
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Wojskowe kontrakty w USA
Dwa medale w Budapeszcie
Nie uznaje półśrodków
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Szwedzi na „Czernickim”
RBN o rezultatach szczytu NATO
Polsko-koreańskie rozmowy
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Czerwona powódź
Raki dla podhalańczyków
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Wychodzi poza schematy
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Wojsko pomoże Słoweńcom
Brązowa czwórka podwójna
Więcej miejsc dla dobrowolsów
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
"Jesienny ogień” z ministrem
Spełnia marzenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO