moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WAT wesprze krakowską uczelnię

Od nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie będzie można studiować cyberbezpieczeństwo. Uczelnia już dziś kształci studentów na kierunkach związanych z bezpieczeństwem, lecz po raz pierwszy będzie współpracowała z Wojskową Akademią Techniczną. Dziś porozumienie w tej sprawie podpisali rektorzy obu uczelni.

Dokument sygnowany przez prof. Piotra Borka, rektora Uniwersytetu Pedagogicznego, oraz gen. prof. Przemysława Wachulaka, rektora-komendanta Wojskowej Akademii Technicznej, dotyczy współpracy w prowadzeniu działalności naukowej, badawczej i dydaktycznej. Obie uczelnie deklarują realizację wspólnych projektów naukowych oraz konferencji, sympozjów, seminariów i debat. Połączą też swoje siły w kształceniu studentów oraz doktorantów dzięki m.in. wymianom międzyuczelnianym.

Porozumienie w głównej mierze dotyczy jednak utworzenia nowego kierunku studiów – cyberbezpieczeństwa – który od 1 października 2023 roku chce otworzyć Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Wojskowa Akademia Techniczna ma wspierać ten projekt. – Kadra uczelni będzie mogła równocześnie pracować tu, w Warszawie i w Krakowie – zapowiada Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, który wziął udział w uroczystości podpisania porozumienia. Podkreśla, że na takiej współpracy skorzysta wojsko. – Mam nadzieję, że studenci tej uczelni zechcą wstąpić do wojsk obrony cyberprzestrzeni – mówi Terlecki.

W podobnym duchu wypowiada się także Wojciech Skurkiewicz. Wiceminister obrony podkreśla, że zależy mu na tym, aby współpraca wojskowej uczelni z cywilną była jak najlepsza. – Potrzeby kadrowe sił zbrojnych są olbrzymie. Dziś realizujemy wiele zdań związanych ze zwiększeniem liczebności wojska. W związku z tym potrzebujemy dobrze wykwalifikowanej kadry dowódczej. Być może dowódcy znajdą się także wśród osób, którzy podejmą studia na Uniwersytecie Pedagogicznym – mówi Wojciech Skurkiewicz. Czy studenci cyberbezpieczeństwa otrzymają również stopień wojskowy? – W trakcie studiów będziemy się zastanawiać, jak to rozwiązać, by stworzyć możliwość zdobycia stopnia oficerskiego na cywilnej uczelni. To jest rzecz kluczowa – przyznaje wiceminister obrony.

Na Uniwersytecie Pedagogicznym ma powstać również strzelnica, na której studenci będą mogli zdobywać umiejętności strzeleckie. – Na pewno będziemy współpracować przy takim projekcie. Zapewniam wsparcie ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Wojskowej Akademii Technicznej – deklaruje Skurkiewicz.

W uroczystości poza wicemarszałkiem Terleckim i sekretarzem stanu w MON-ie uczestniczyli także: prof. dr hab. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, dr hab. Robert Stawarz, prorektor ds. kształcenia i rozwoju Uniwersytetu Pedagogicznego, dr hab. inż. Kazimierz Worwa, prorektor WAT-u do spraw kształcenia.

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie powstał w 1946 roku jako Państwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna. Uczelnia, w której jest dziś pięć wydziałów – m.in. nauk: humanistycznych, ścisłych, przyrodniczych, społecznych – to uznany ośrodek naukowo-badawczy i dydaktyczny.

Wojskowa Akademia Techniczna została powołana w 1951 roku. Kształci podchorążych i studentów, kadrę badawczą i dydaktyczną. WAT prowadzi też badania w dziedzinach nauk inżynieryjno-technicznych, ścisłych i przyrodniczych oraz społecznych, w szczególności w zakresie techniki wojskowej i technologii bezpieczeństwa. 

Ewa Korsak

autor zdjęć: Mariusz Maciejewski/ WAT

dodaj komentarz

komentarze


„Pierwsza Drużyna” na start
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Siła z morza
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Koszykarskie święto w Łodzi
„Umieram jak Polak”
Eurosatory 2024: festiwal premier
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Pierwsi za sterami Apache
Spadochroniarze w operacji TALO
Przez Dunaj do Rumunii
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Podróż w ciemność
Mistrzowie Spike`ów
Czołgi K2. Made in Poland
Kierunek Liban
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Trójkąt Weimarski na rzecz bezpieczeństwa
Ameryka daje wsparcie
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Sportowa rywalizacja weteranów misji
M-ATV po polsku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sztandar dla cyberwojsk
Zbrodnicza farsa
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Plan na szczyt
Nowi oficerowie w Wojsku Polskim
Polak instruktorem F-16 w USA
Za zdrowie utracone na służbie
Incydent lotniczy
Sześcioosobowe armie na start!
Kajakarze i wioślarze na podium
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
Marsz po medale
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Attention, Transformation!
Docenić „misjonarzy”
NATO on Northern Track
Przemoc za przemoc
Paryskie trendy
Przerwany lot „Orlika”
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Gortat Team vs drużyna NATO
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Więcej miejsc dla dobrowolsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO