moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kierunek: przestrzeń kosmiczna

Wojskowa Akademia Techniczna zacieśnia współpracę z Polską Agencją Kosmiczną. Przedstawiciele WAT-u i Agencji podpisali porozumienie, dzięki któremu studenci i absolwenci uczelni będą mieli możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego w murach PAK-u. To dobra wiadomość szczególnie dla tych, którzy wybrali studia m.in. w dziedzinie inżynierii kosmicznej i satelitarnej.

Umowa o współpracy Wojskowej Akademii Technicznej z Polską Agencja Kosmiczną została zawarta w czwartek. Porozumienie zakłada m.in. organizację wspólnych wydarzeń, takich jak spotkania, wykłady czy seminaria, mających aktywizować zawodowo młodych ludzi. Studenci i absolwenci WAT-u będą także otrzymywali informacje o możliwości odbycia praktyk czy staży w PAK-u. Dokument podpisali gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak, rektor-komendant WAT-u, i prof. Grzegorz Wrochna, prezes Agencji.

Podczas uroczystości podpisania porozumienia gen. bryg. prof. Wachulak zaznaczał, że WAT kształci młodych ludzi na kierunkach, których absolwenci mogą być szczególnie przydatni w instytucji związanej z sektorem kosmicznym. – Wojskowa Akademia Techniczna sukcesywnie rozwija i realizuje strategiczne założenia w obszarze wspierania karier zawodowych swoich studentów, dlatego współpraca z PAK-iem jest szczególnie istotna z uwagi na wspólny cel, którym jest rozwój nauki i badań oraz dostosowanie kształcenia studentów do potrzeb dynamicznie zmieniającego się rynku pracy – powiedział. Natomiast prof. Grzegorz Wrochna, prezes PAK-u, dodał, że „potencjał polskiego sektora kosmicznego w dużej mierze jest zależny od dobrze wyszkolonej kadry”. Przekonywał także, że to bardzo ważne, aby młodzi ludzie zdobywali wiedzę nie tylko na danym kierunku studiów, lecz także by udzielali się np. w kołach naukowych. – Natomiast początek rzeczywistej drogi zawodowej na rynku pracy stanowią praktyki i staże, dlatego wraz z WAT-em będziemy promować takie możliwości – zaznaczył prof. Wrochna.

Współpraca będzie dotyczyć prowadzonych w WAT studiów m.in. w dziedzinie inżynierii kosmicznej i satelitarnej oraz przygotowywania kadr dla resortu obrony narodowej w obszarze piątej domeny operacyjnej – przestrzeni kosmicznej.

Do tej pory WAT i PAK współpracowały m.in. przy realizacji projektów naukowo-badawczych. Studenci WAT-u stawali także na podium w ogłaszanych przez prezesa Agencji konkursach na najlepszą pracę dyplomową.

Wojskowa Akademia Techniczna to działająca od 1951 roku uczelnia publiczna, nadzorowana przez Ministerstwo Oborny Narodowej. W jej murach, na ośmiu wydziałach, wykształcenie zdobywają zarówno cywile, jak i przyszli oficerowie. WAT posiada także bogatą ofertę studiów podyplomowych i kursów specjalistycznych, od niedawna na jej terenie funkcjonują również Szkoła Doktorska oraz Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne.

Polska Agencja Kosmiczna została powołana w 2014 roku. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego, prowadzenie działań na rzecz badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej oraz edukacja społeczeństwa.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Pixabay, WAT

dodaj komentarz

komentarze

~wiesiek
1670168340
Pan gen. prof. Wachulak to wybitny naukowiec. Wieżę, że pod jego kierownictwem akademia powróci do klasy akademii z czasów gen. prof. Kaliskiego.
AC-AA-64-F8

Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Gorący lipiec PKW Łotwa
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Akustyczna tarcza dla wojska
Siatka antydronowa
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Nowy ośrodek badań WIML
Siatka niewidka dla wojska
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Cztery brygady, jeden cel
Coraz więcej Alpha Scramble
Legion Medyczny na poligonie
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
„Wicher” na wodzie
Młodzi medycy na poligonie
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Kartki sercem malowane
Dwa marzenia spełnione naraz
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Flanka pod strażą
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Azjatycka szansa
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Oni strzegą naszego spokoju
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Armia testuje naziemne drony
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Z prądem i pod prąd
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Abordaż z polskim wsparciem
Drony na autopilocie
Rok 2027 bez Air Show Radom
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Patrioty pod Płockiem
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Aukcja dla weterana

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO