moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kierunek: przestrzeń kosmiczna

Wojskowa Akademia Techniczna zacieśnia współpracę z Polską Agencją Kosmiczną. Przedstawiciele WAT-u i Agencji podpisali porozumienie, dzięki któremu studenci i absolwenci uczelni będą mieli możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego w murach PAK-u. To dobra wiadomość szczególnie dla tych, którzy wybrali studia m.in. w dziedzinie inżynierii kosmicznej i satelitarnej.

Umowa o współpracy Wojskowej Akademii Technicznej z Polską Agencja Kosmiczną została zawarta w czwartek. Porozumienie zakłada m.in. organizację wspólnych wydarzeń, takich jak spotkania, wykłady czy seminaria, mających aktywizować zawodowo młodych ludzi. Studenci i absolwenci WAT-u będą także otrzymywali informacje o możliwości odbycia praktyk czy staży w PAK-u. Dokument podpisali gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak, rektor-komendant WAT-u, i prof. Grzegorz Wrochna, prezes Agencji.

Podczas uroczystości podpisania porozumienia gen. bryg. prof. Wachulak zaznaczał, że WAT kształci młodych ludzi na kierunkach, których absolwenci mogą być szczególnie przydatni w instytucji związanej z sektorem kosmicznym. – Wojskowa Akademia Techniczna sukcesywnie rozwija i realizuje strategiczne założenia w obszarze wspierania karier zawodowych swoich studentów, dlatego współpraca z PAK-iem jest szczególnie istotna z uwagi na wspólny cel, którym jest rozwój nauki i badań oraz dostosowanie kształcenia studentów do potrzeb dynamicznie zmieniającego się rynku pracy – powiedział. Natomiast prof. Grzegorz Wrochna, prezes PAK-u, dodał, że „potencjał polskiego sektora kosmicznego w dużej mierze jest zależny od dobrze wyszkolonej kadry”. Przekonywał także, że to bardzo ważne, aby młodzi ludzie zdobywali wiedzę nie tylko na danym kierunku studiów, lecz także by udzielali się np. w kołach naukowych. – Natomiast początek rzeczywistej drogi zawodowej na rynku pracy stanowią praktyki i staże, dlatego wraz z WAT-em będziemy promować takie możliwości – zaznaczył prof. Wrochna.

REKLAMA

Współpraca będzie dotyczyć prowadzonych w WAT studiów m.in. w dziedzinie inżynierii kosmicznej i satelitarnej oraz przygotowywania kadr dla resortu obrony narodowej w obszarze piątej domeny operacyjnej – przestrzeni kosmicznej.

Do tej pory WAT i PAK współpracowały m.in. przy realizacji projektów naukowo-badawczych. Studenci WAT-u stawali także na podium w ogłaszanych przez prezesa Agencji konkursach na najlepszą pracę dyplomową.

Wojskowa Akademia Techniczna to działająca od 1951 roku uczelnia publiczna, nadzorowana przez Ministerstwo Oborny Narodowej. W jej murach, na ośmiu wydziałach, wykształcenie zdobywają zarówno cywile, jak i przyszli oficerowie. WAT posiada także bogatą ofertę studiów podyplomowych i kursów specjalistycznych, od niedawna na jej terenie funkcjonują również Szkoła Doktorska oraz Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne.

Polska Agencja Kosmiczna została powołana w 2014 roku. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego, prowadzenie działań na rzecz badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej oraz edukacja społeczeństwa.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Pixabay, WAT

dodaj komentarz

komentarze

~wiesiek
1670168340
Pan gen. prof. Wachulak to wybitny naukowiec. Wieżę, że pod jego kierownictwem akademia powróci do klasy akademii z czasów gen. prof. Kaliskiego.
AC-AA-64-F8

Armia Czerwona niesie śmierć
 
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Upominki dla tureckich dzieci
Nie poddaliśmy się uciemiężeniu
Precjoza z Funduszu Obrony Narodowej przekazane do muzeum
Otwarte bramy Auschwitz
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Walczymy z imperium zła
Potęgi militarne według Global Firepower
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Droga do mistrzostwa
Nowe specjalności dla czołgistów
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Ukraina czeka na czołgi
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Śladem profesjonalistów
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Jak Chmielnicki cara widział
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Modernizacyjne priorytety wojska
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Orlik w natowskiej misji
Dodatek już nie za klasę
Przetarcie przed manewrami
F-35 rozpoczynają Air Policing
Pamięć o powstańcach styczniowych
W hołdzie powstańcom styczniowym
Siły Zbrojne Republiki Serbii
SAROV w opcji
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Abramsy jadą do Ukrainy!
Z Radomia do Las Vegas
Ochotnicy rozpoczynają służbę
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
To był wielki cios dla polskiej armii
The Fall of the Superpower Myth
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Nie zmarnować szansy
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Bieszczadzki zwiad
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tons on Board
Polacy pełnią dyżur w UE
Dwie dekady WIM-u
Chwała bohaterom!
Nowa strzelnica w Piastowie
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Więcej pieniędzy za długoletnią służbę
Desant w Forcie Bragg
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Dłuższa służba się opłaci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO