moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

15 km na 15-lecie wojsk specjalnych

Już po raz 26. Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec zorganizował Bieg o Nóż Komandosa. Zawody, w ramach których wyłoniono mistrzów Polski służb mundurowych w biegu przełajowym, odbyły się w święto Jednostki Wojskowej Komandosów i dla uczczenia 15-lecia wojsk specjalnych. Na dystansie 15 km triumfowali st. szer. Karolina Pilarska i szer. Patryk Błaszczyk.


Szer. Patryk Błaszczyk po raz pierwszy w karierze triumfuje w Biegu o Nóż Komandosa

XXVI Bieg o Nóż Komandosa im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego ukończyło 556 mężczyzn i 63 kobiety. Wyjątkowo podczas tegorocznej edycji imprezy zawodnicy musieli pokonać dystans 15 km, a nie 10. – Biegaczom, którzy rzadziej rywalizują na dłuższych dystansach, łatwiej przebiec „dychę”, ale tym razem postanowiliśmy utrudnić im zadanie. Na wniosek złożony po zeszłorocznym biegu przez gen. dyw. Sławomira Drumowicza wydłużyliśmy trasę biegu do 15 km. W ten sposób godnie chcieliśmy uczcić 15-lecie wojsk specjalnych – podkreśla st. chor. sztab. rez. Zbigniew Rosiński, dyrektor komandoskiego biegu i były prezes WKB Meta.

Ponad siedem minut przewagi

W ramach imprezy, którą lubliniecki klub organizuje od 1997 roku, odbyły się również mistrzostwa Polski służb mundurowych w biegu przełajowym oraz mistrzostwa wojsk specjalnych w crossie. W rywalizacji specjalsów o zwycięstwo walczyło 53 zawodników i trzy zawodniczki, a dobry przykład dał swoim podwładnym gen. dyw. Sławomir Drumowicz. Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych finiszował na 43. pozycji wśród mężczyzn i po raz kolejny – już jako generał dywizji – ukończył Bieg o Nóż Komandosa. Wcześniej trasę wymagającego lublinieckiego crossu pokonało dwóch generałów dywizji: Włodzimierz Potasiński, patron biegu, i Roman Polko, były dowódca GROM-u.

Zwycięstwem uczciła jubileusz 15-lecia wojsk specjalnych reprezentantka lublinieckiej Jednostki Wojskowej Komandosów i zawodniczka WKB Mety Lubliniec st. szer. Karolina Pilarska. Mistrzyni Polski w maratonie z 2018 roku po raz czwarty w karierze wygrała Bieg o Nóż Komandosa i tym samym na liście wszech czasów triumfatorek lublinieckiej imprezy wyprzedziła Katarzynę Czyż, trzykrotną zwyciężczynię z 2002, 2003 i 2006 roku. Pilarska wygrywała zaś w Lublińcu w latach 2009, 2015 i 2016. W tym roku na trasie nie dała rywalkom żadnych szans. Prowadziła od startu do mety, pokonując dystans 15 km w 1 godz. 11 min 39 s. Drugą na mecie szer. Nicolę Szafarczyk z 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wyprzedziła o ponad siedem minut. Trzecie miejsce zajęła st. kpr. pchor. Magdalena Wójcik z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Z kolei w rywalizacji mężczyzn po raz pierwszy zwycięzcą Biegu o Nóż Komandosa został szer. Patryk Błaszczyk z 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. Żołnierz niebieskich beretów zameldował się na mecie po 53 min 44 s biegu. Kolejnego zawodnika, st. szer. Patryka Stypułkowskiego z 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, wyprzedził o 3 min 28 s. Tym samym Błaszczyk zrewanżował się kawalerzyście za porażkę w zeszłorocznym biegu – przed rokiem Stypułkowski wyprzedził drugiego na mecie reprezentanta 7 BOW o 21 s.

Pod dyktando niebieskich beretów

W rywalizacji drużynowej, do której liczono wyniki trzech zawodników z jednej ekipy, bardzo dobrze spisali się żołnierze reprezentujący 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany i 7 Brygadę Obrony Wybrzeża. Biegacze z jednostek w Lęborku i Słupsku zajęli pierwsze i trzecie miejsce wśród mężczyzn. Na najwyższym stopniu podium stanęli: szer. Patryk Błaszczyk, szer. Michał Pytlak i st. sierż. Artur Pelo, a na trzecim stopniu: szer. Norbert Jefimczyk, kpr. Robert Czerniak i kpr. Artur Nowicki. Drugie miejsce zajęła Reprezentacja Polskiej Policji w składzie: mł. asp. Arkadiusz Połeć, Damian Skupiński i post. Miłosz Kuczkowski. O najlepsze lokaty rywalizowało 55 męskich teamów.

 

Z kolei najlepszą z pięciu sklasyfikowanych drużyn kobiet była ekipa z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu (st. kpr. pchor. Magdalena Wójcik, kpr. Ewa Bambynek, por. Agata Pietroszek-Domoradzka). Drugie miejsce zajęły policjantki (sierż. Agnieszka Jeż, mł. asp. Agnieszka Czyżewska, asp. sztab. Monika Mrugała), a trzecie reprezentantki 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej (szer. Nicola Szafarczyk, szer. Anna Ryguła, szer. Agnieszka Jakubowska).

Powrót do czasów służby

Najstarszym uczestnikiem biegu był reprezentant lublinieckiej Mety Jacek Domański. 81-letni aktor filmowy i teatralny, który grał m.in. w „Bokserze”, „Zniczu olimpijskim”, „Trzeciej granicy”, „Człowieku z marmuru”, „Jeziorze Bodeńskim” i „Złocie dezerterów”, w latach sześćdziesiątych służył w 6 Dywizji Powietrznodesantowej. Były żołnierz czerwonych beretów nie mógł nie skorzystać z okazji, aby na sportowo uczcić jubileusz wojsk specjalnych. – Dziękuję dyrektorowi biegu, że zgodził się na mój start. Ciężko przeszedłem COVID i po nim jestem częściowo sparaliżowany. Jednak m.in. dzięki wielu życzliwym ludziom z Robertem Woźnicą na czele udało mi się pokonać trasę. Na stromych piaszczystych podbiegach musiałem wspierać się kolanami i łokciami. Przypomniały mi się wtedy czasy służby, gdy czołgałem się na ćwiczeniach – mówi Jacek Domański. Najstarszy zawodnik żałował, że nie zdążył dotrzeć na ceremonię dekoracji i podzielić się z innymi biegaczami swoimi wrażeniami. – Chciałem im powiedzieć, że podczas marszu zafascynowała mnie postawa zawodników i osób, które zabezpieczały trasę. Przekonałem się, że dla nich liczy się dobroć, opiekuńczość i przyjaźń. Tylko dlaczego te cechy nie towarzyszą nam na co dzień? Nie wstydźcie się tych dobrych rzeczy, a wystrzegajcie tych złych, które jakoś łatwiej nam przychodzą – dodał aktor.

Wyniki

Kobiety
1. st. szer. Karolina Pilarska (Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec) 1.11,39
2. szer. Nicola Szafarczyk (13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej) 1.19,08
3. st. kpr. pchor. Magdalena Wójcik (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław) 1.19,27
4. kpr. Ewa Bambynek (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław) 1.20,56
5. st. szer. Magdalena Dziekońska (15 Giżycka Brygada Zmechanizowana) 1.22,52
6. sierż. Agnieszka Jeż (Reprezentacja Polskiej Policji) 1.23,34
7. por. Agata Pietroszek-Domoradzka (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław) 1.24,38
8. kpr. pchor. Daria Kisielewska (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław) 1.25,15
9. st. szer. Natalia Kowalska (7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej) 1.26,10
10. Aleksandra Sakowicz (Śląski Oddział Straży Granicznej) 1.26,52
11. mł. asp. Agnieszka Czyżewska (Reprezentacja Polskiej Policji) 1.26,59
12. asp. sztab. Monika Mrugała (Reprezentacja Polskiej Policji) 1.27,13
13. Elżbieta Deska (Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej Grójec) 1.28,42
14. Marzena Łaskowska (44 Batalion Lekkiej Piechoty WOT Ełk) 1.29,40
15. st. szer. Ewelina Kuklik (1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej) 1.29,57


St. szer. Karolina Pilarska po raz czwarty wbiega na metę jako zwyciężczyni Biegu o Nóż Komandosa

Mężczyźni
1. szer. Patryk Błaszczyk (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany / 7 Brygada Obrony Wybrzeża) 53 min 44 s
2. st. szer. Patryk Stypułkowski (7 Batalion Kawalerii Powietrznej Tomaszów Mazowiecki) 57,12
3. szer. Norbert Jefimczyk (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany / 7 BOW) 57,16
4. szer. Michał Pytlak (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany / 7 BOW) 1.00,10
5. st. szer. Łukasz Parszczyński (15 Brygada Zmechanizowana Giżycko) 1.02,00
6. mł. asp. Arkadiusz Połeć (Reprezentacja Polskiej Policji) 1.02,21
7. st. sierż. Artur Pelo (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany / 7 BOW) 1.02,49
8. st. szer. Maciej Dutkiewicz (Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej) 1.02,59
9. Damian Skupiński (Reprezentacja Polskiej Policji) 1.03,33
10. podinsp. Maciej Wojciechowski (Reprezentacja Polskiej Policji) 1.04,50
11. post. Miłosz Kuczkowski (Reprezentacja Polskiej Policji) 1.05,15
12. st. sierż. Paweł Wylężek (Reprezentacja Polskiej Policji) 1.05,10
13. st. asp. Jacek Michulec (Reprezentacja Polskiej Policji) 1.06,22
14. st. szer. Szymon Szmist (44 blp WOT Ełk) 1.06,38
15. st. szer. Konrad Biedrowski (7 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej) 1.06,49

WKB Meta

SZUS

autor zdjęć: ZmierzymyCzas.pl, Krystian Świerc/WKB Meta

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
Front przy biurku
Sandhurst: końcowe odliczanie
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO on Northern Track
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strażacy ruszają do akcji
W Italii, za wolność waszą i naszą
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przygotowania czas zacząć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Barwy walki
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Głos z katyńskich mogił
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ramię w ramię z aliantami
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO na północnym szlaku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Święto stołecznego garnizonu
Szpej na miarę potrzeb
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szarża „Dragona”
Na straży wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, epilog
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Charge of Dragon
Wojna na detale
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO