moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zacieśnianie współpracy z Koreą

Szef polskiego MON-u przebywa z trzydniową wizytą w Korei Południowej. Mariusz Błaszczak spotkał się z tamtejszym ministrem obrony oraz ministrem odpowiedzialnym za zakupy zbrojeniowe. Tematem rozmów było m.in. przyspieszenie dostaw koreańskiego sprzętu dla polskiej armii, zacieśnienie współpracy zbrojeniowej i rozwijanie wspólnych projektów badawczych.

Minister Mariusz Błaszczak podczas trzydniowej wizyty (29.05–1.06) w Republice Korei najpierw spotkał się z Kang Eun-ho, szefem Agencji Planowania Zakupów Obronnych (DAPA) i przedstawicielami koreańskiego przemysłu obronnego, a potem z tamtejszym ministrem obrony Republiki Korei Lee Jong-supem, z którym podpisał porozumienie o współpracy w obszarze zbrojeniowym i badań.

Szef resortu obrony podkreślał, że Polsce zależy na zacieśnieniu współpracy z koreańskimi firmami zbrojeniowymi i przekonywał, że Siły Zbrojne RP muszą jak najszybciej pozyskiwać nowoczesne uzbrojenie i sprzęt wojskowy. – Dostawy nowego sprzętu dla Wojska Polskiego są ważne m.in. ze względu na wojnę, która toczy się za naszą granicą – tłumaczył minister Mariusz Błaszczak. – Ważne jest to, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny, sprawdzony sprzęt, a taki jest sprzęt produkowany przez Koreę – podkreślał.

Polsce szczególnie zależy na dwóch rodzajach sprzętu wojskowego produkowanego w Korei Południowej. – Odbyły się dwie rozmowy, jedna z ministrem odpowiedzialnym za przemysł zbrojeniowy w Korei Południowej, druga z producentem bojowych wozów piechoty i armatohaubic. Rozmawialiśmy na temat przyspieszenia dostaw tego sprzętu dla Wojska Polskiego – poinformował minister Błaszczak.

Jak zaznaczył szef MONu, podczas spotkań poruszano nie tylko temat przyspieszenia dostaw, ale także zwiększenia liczby broni, która ma trafić do Wojska Polskiego. – W mojej delegacji jest pani prezes z Banku Gospodarstwa Krajowego, a więc rozmawialiśmy także o sposobie finansowania tych zakupów. Niewątpliwie podstawą jest Ustawa o obronie ojczyzny, która gwarantuje wzrost nakładów na obronność. Ale także Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie umowy z Ministerstwem Obrony Narodowej prowadzi Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych – wyjaśniał minister Błaszczak. Zapewnił, że prowadzone negocjacje dotyczą również tego, jak – w maksymalnie szerokim zakresie – wciągnąć polską branżę zbrojeniową do współpracy z koreańskimi zakładami.

Nowoczesna zbrojeniówka

Koreańska branża zbrojeniowa jest uznawana za jedną z najnowocześniejszych na świecie. Tamtejsze firmy mają bardzo szeroki i ceniony przez ekspertów wachlarz produkowanego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, m.in. samoloty szkolno-bojowe T-50 (opracowane wspólnie z Lockheedem Martinem), które trafiły do Iraku, Tajlandii i Filipin. Z kolei wśród użytkowników wspomnianych już 155-mm armatohaubic K9 Thunder są armia turecka i norweska. Korea Południowa produkuje także czołgi podstawowe K2 Black Panther (oferowane np. Norwegii), a także bojowe wozy piechoty K21.

Polskie firmy mają spore doświadczenie we współpracy z koreańskim przemysłem obronnym. Najnowocześniejsze obecnie systemy armatohaubic w naszej armii, czyli 155-mm Kraby, są produkowane przez Hutę Stalowa Wola S.A. na licencyjnym (zmodyfikowanym na nasze potrzeby) podwoziu koreańskich haubic K9 Thunder.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Nowy szef CWCR
 
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Rakietowy szach
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
W rezerwie pasywnej będą oceny
Invictus w zimowym stylu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Ślubowanie kadetów OPW
Zamiana po włosku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Offset dla „Wisły”
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zielone światło dla Barbary
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Pierwszy skok
Bruksela przed szczytem
„Avenger” na Monte Cassino
Śnieg może być groźną bronią
Abramsy pod dobrą opieką
Szef MON-u w Brukseli
Podwójny Półmaraton Komandosa
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Rusza kwalifikacja wojskowa
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Eurofightery znowu w Polsce
Roszady personalne w PGZ-ecie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Lekcje z frontu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowoczesna łączność dla armii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Mocny sygnał od NATO
Cud w Trewirze
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Którą drogą do armii?
Lista trupich główek
Zachód przeciwko „korsarzom”
Spadochroniarze na Podlasiu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Dobrowolsi – czas start!
Wojna o porządek świata
Liban uznany za strefę działań wojennych
Skromny początek wielkiej wojny
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO