moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Kormoran” u wybrzeży Litwy

13 okrętów i osiem zespołów nurkowych bierze udział w operacji „Open Spirit ’22”. Jest ona prowadzona u wybrzeży Litwy, a polega na poszukiwaniu i niszczeniu min morskich z czasów I oraz II wojny światowej. Polską marynarkę wojenną reprezentuje okręt ORP „Kormoran” z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Operacja ruszyła na początku ubiegłego tygodnia. Okręty, które w niej uczestniczą, zostały podzielone na dwie grupy. ORP „Kormoran” dołączył do sił Baltronu, czyli eskadry skupiającej jednostki państw bałtyckich. Działają w niej m.in. niszczyciele min ENS „Admiral Cowan” z Estonii, LVNS „Talivaldis” z Łotwy czy LNS „Kursis” z Litwy. Trzon drugiej grupy stanowią okręty stałego zespołu sił przeciwminowych NATO – SNMCMG1. W tej chwili należą do niego jednostki z Francji, Belgii czy Norwegii. W skład grupy numer trzy wchodzą zespoły nurków minerów. W sumie jest ich osiem.

Załoga polskiego okrętu przeczesuje akwen oddalony o mniej więcej 20 mil morskich od brzegów Litwy. Głębokość Bałtyku sięga tam 42–43 m. – Zgodnie z dokumentami, do których mamy dostęp, podczas dwóch ostatnich wojen światowych Rosjanie, a potem Niemcy ustawili w tym rejonie swoje linie min – wyjaśnia kmdr ppor. Kacper Sterne, dowódca ORP „Kormoran”. Polscy marynarze poszukują ich, wykorzystując zarówno stację podkilową okrętu, jak i pojazdy podwodne Hugin i Gavia. – Tylko w ciągu trzech pierwszych dni sprawdziliśmy obszar o powierzchni 11 km kwadratowych – informuje kmdr ppor. Sterne. Zebrany w ten sposób materiał został poddany analizie. – Nie jest to łatwe zadanie, bo na dnie zalega sporo obiektów minopodobnych, czyli dużych kamieni, które na pierwszy rzut oka przypominają miny – przyznaje oficer. Pracy nie ułatwia też termoklina – warstwa wody, w której dochodzi do gwałtownej zmiany temperatury. Zjawisko odbija się na działaniu specjalistycznej aparatury. – Na akwenie, gdzie działamy, występuje ona na głębokości około 25 m. Dlatego pojazdy, by się przez nią przebić, muszą schodzić dość głęboko i operować stosunkowo blisko dna. W efekcie lustrują mniejszy obszar. Do tego, gdy trafiamy na termoklinę, nie możemy korzystać z sonaru podkilowego – mówi kmdr ppor. Sterne.

REKLAMA

Kolejnym krokiem po przeskanowaniu dna będzie dokładne sprawdzenie wytypowanych obiektów. – Wrócimy na pozycje, gdzie się znajdują, i przyjrzymy się im z bliska. Pod wodę zejdą nurkowie minerzy, których mamy na pokładzie. Będziemy też używać pojazdu podwodnego Morświn – zapowiada kmdr ppor. Sterne. I dodaje: – To żmudna praca, ale nie ma innej możliwości.

Operacja „Open Spirit” to przedsięwzięcie cykliczne. Po raz pierwszy zorganizowano ją jeszcze pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Od tamtej pory okręty przeciwminowe państw NATO co roku na przemian przeszukują wody Litwy, Łotwy i Estonii. W czasie obydwu wojen światowych obszar ten był wyjątkowo intensywnie minowany. Strony konfliktu starały się w ten sposób zamknąć dostęp do własnych portów, a jednocześnie uniemożliwić przeciwnikowi opuszczenie swoich baz. – Spora część min została oczywiście usunięta. Na wodach Litwy na przykład jest ich stosunkowo niewiele. Co innego w okolicach Estonii – przyznaje dowódca „Kormorana”.

„Open Spirit” pomaga więc w rozwiązaniu realnego problemu. Z drugiej strony specjaliści od wojny minowej dostają świetną okazję do treningu. – Te ćwiczenia są wyjątkowe i wysoko cenione przez naszych sojuszników właśnie ze względu na swój realizm. W Europie trudno już znaleźć miejsca, gdzie na taką skalę można prowadzić poszukiwania i niszczyć prawdziwe miny – podkreślał Janno Lauri z estońskiej marynarki wojennej na portalu tamtejszych sił zbrojnych.

W ubiegłym roku uczestnicy „Open Spirit” namierzyli 127 starych min. Natrafili też na wraki samolotu i okrętu. Tegoroczna edycja potrwa do 20 maja.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 13.dTR

dodaj komentarz

komentarze


Trzecia zmiana jedzie do Turcji
 
W desancie zostają najlepsi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Szczyt NATO w Madrycie
Bramy dla generała
Piąta kadencja generała Konopki
Śladem profesjonalistów
For Our Freedom and Yours
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Wizyta w PKW Łotwa
Światowi liderzy już w Madrycie
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Przełomowy szczyt w Madrycie
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Dobrowolna służba dla absolwentów
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Święto Dowództwa Generalnego
Zmiany kadrowe w WP
Święto Dowództwa Operacyjnego
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Kierunek Liban
Kierunek Düsseldorf
Przełomowy szczyt
PKW Orlik wrócił do domu
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Dla kogo tanie wczasy?
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Prezydent i „niezwyciężeni”
Pola walczy z SMA
Ślązak lepiej uzbrojony?
Szczęśliwa „Błyskawica”
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Amerykańskie F-15 w Polsce
Dwanaście razy złoto
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Sojusz z inicjatywą
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Biden: gra na przeczekanie
Virtuti Militari ma 230 lat
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Spektakl Kremla
Unowocześnianie MW RP
Szczyt nowych wyzwań
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Umowa na Perkozy podpisana
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Hańcza po raz pierwszy
Zielone światło dla miliardów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO