moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi szkolą się z obsługi wyrzutni Javelin

W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu regularnie organizowane są szkolenia operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Dotychczas przeszkolono już kilkuset żołnierzy, a do końca roku szkolenie przejdzie niemalże tysiąc kolejnych terytorialsów.

Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej, typu „odpal i zapomnij”. Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji FGM-148F, który umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległości ponad 4 kilometrów. Wyrzutnia CLU (Command Launch Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy.

17 czerwca 2021 na podtoruńskim poligonie w miejscowości Kijewo zorganizowane zostało szkolenie taktyczne w ramach, którego zrealizowano strzelania z ppk Javelin. Zakończyło ono wówczas pierwszą edycję kursów dla instruktorów, techników uzbrojenia i operatorów tego systemu. Od tamtej pory CSWOT regularnie prowadzi kursy i szkolenia operatorów ppk Javelin. Do dziś przeszkolonych zostało już kilkuset żołnierzy.

Każda dwutygodniowa edycja kursu operatorów ppk Javelin podzielona jest na dwie części – teoretyczną oraz praktyczną. Przybywający do CSWOT żołnierze poznają budowę i działanie wyrzutni, tajniki taktyki ich wykorzystania, a także na bazie specjalistycznych trenażerów uczą się praktycznej obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych. Szkolenie z wykorzystaniem symulatorów pozwala na przećwiczenie różnych scenariuszy taktycznych, dzięki czemu operatorzy nabywają umiejętności realizacji zadań w różnych sytuacjach mogących pojawić się na realnym polu walki.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku i jest jedyną jednostką szkolnictwa wojskowego w Polsce, w której realizowane są kursy operatorów ppk Javelin. CSWOT to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno terytorialnej służby wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach brygad obrony terytorialnej.

Tekst: ppor. Krzysztof Wójcik / oficer prasowy CS WOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
 
Wypadek Rosomaka
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Ewakuacja Polaków z Izraela
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Wyższe stawki dla niezawodowych
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Pracowity pobyt w kosmosie
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Ratownik w akcji
Planowano zamach na Zełenskiego
The Power of Infrastructure
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Bezpieczniejsza Europa
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Dzieci wojny
Broń przeciwko wrogim satelitom
Strażnicy polskiego nieba
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Podejrzane manewry na Bałtyku
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Drukowanie dronów
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Pancerny kot w polskim wojsku
BWP-1 – historia na dekady
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Śmierć gorsza niż wszystkie
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Różycki” zwodowany
Inwestycja w żołnierzy
Podróż w ciemność
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Święto sportów walki w Warendorfie
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Kajakami po medale
Prezydent na wschodniej granicy
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Świat F-35
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Czarna Pantera celuje
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Policjanci w koszarach WOT
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Flyer, zdobywca przestworzy
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO