moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce

Pentagon poinformował, że wkrótce rozpocznie przerzut żołnierzy US Army do Europy. 1700 z nich będzie stacjonowało w Polsce, a 300 w Niemczech. Wzmocniony zostanie także amerykański kontyngent stacjonujący w Rumunii. – To mocny sygnał solidarności w odpowiedzi na sytuację Ukrainy. Jesteśmy przeciwni agresji – ocenił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

O tym, że Stany Zjednoczone kierują do Europy dwa tysiące żołnierzy poinformował dziś John Kirby, rzecznik prasowy Pentagonu. – USA stoją ramię w ramię z sojusznikami. Obecna sytuacja wymaga, abyśmy wzmocnili zdolność odstraszania na wschodniej flance NATO – powiedział. – Chcę podkreślić, to nie są działania na stałe. Te siły nie będą prowadzić działań na terenie Ukrainy, one mają gwarantować zdolności obronne sojuszników z NATO – zaznaczył.

Dwa tysiące żołnierzy, którzy mają trafić do Europy, to wojskowi z 82 Dywizji Powietrznodesantowej z Karoliny Północnej. 1700 z nich trafi do Polski. Natomiast 18 Korpus Powietrznodesantowy zostanie przeniesiony do Niemiec. – Siły te są przygotowane do tego, aby zapobiegać agresji, wzmacniać i bronić naszych sojuszników – zaznaczył rzecznik.

Oprócz tego tysiąc żołnierzy z US Army, którzy obecnie stacjonują w Niemczech ma zostać przeniesionych do Rumunii, gdzie będą wzmocnią 900-osobowy amerykański kontyngent. – To kawaleria, która może szybko się przemieszczać – powiedział rzecznik Pentagonu. Dodał, że swoje siły w Rumunii planuje rozmieścić także Francja, a wzmocnienie swoich kontyngentów stacjonujących na wschodniej flance rozważają także Wielka Brytania, Dania, Hiszpania i Holandia.

– To sygnał dla świata, że jesteśmy gotowi gwarantować bezpieczeństwo naszym sojusznikom oraz odstraszać wszelką potencjalną agresję – podkreślił Kirby. – Nie wiemy, czy Rosja podjęła ostateczną decyzję dotyczącą agresji na Ukrainę, ale ewidentnie ma taką zdolność. Departament Obrony będzie w dalszym ciągu wspierał wysiłki dyplomatyczne prowadzone na rzecz rozwiązania tej sytuacji – podkreślił.


Film: MON

Rzecznik zaznaczył także, że wszystkie ruchy związane z przemieszczaniem wojsk US Army są uzgadniane z państwami gospodarzami. W przypadku Polski, takie konsultacje prowadził Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej z amerykańskim sekretarzem obrony Lloydem Austinem. – To mocny sygnał solidarności w odpowiedzi na możliwą agresję Rosji na Ukrainę. Jesteśmy przeciwni agresji – poinformował dziś za pośrednictwem mediów społecznościowych szef MON. Zaznaczył, że ta decyzja świadczy o tym, że USA i Sojusz poważnie traktują zagrożenie ze strony Rosji i podejmują zdecydowane kroki odstraszające. – Siłą sojuszników w odstraszaniu potencjalnego agresora jest jedność, determinacja i solidarność – podkreślił.

Na razie Pentagon nie poinformował, kiedy dokładnie siły zostaną przerzucone, ale ten proces ma się rozpocząć w ciągu kilku dni.

Mobilizacja Stanów Zjednoczonych to konsekwencja zagrożenia atakiem ze strony Rosji, która od tygodni koncentruje swoje wojska przy granicach z Ukrainą. Skierowanie do Europy żołnierzy to nie jedyne działanie USA na rzecz wsparcia Ukrainy. Oprócz tego, Stany Zjednoczone przekazały partnerowi już 500 ton uzbrojenia. Cały czas w gotowości utrzymują także osiem i pół tysiąca żołnierzy, którzy zostaną zaangażowani do działania, gdyby NATO zdecydowało się uruchomić swoje Siły Odpowiedzi.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 6 Brygada Powietrznodesantowa

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część druga
 
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Święto wojskowego sportu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Charge of Dragon
Ocalały z transportu do Katynia
Szarża „Dragona”
NATO on Northern Track
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Na straży wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kolejne FlyEle dla wojska
Głos z katyńskich mogił
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO na północnym szlaku
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Strażacy ruszają do akcji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Odstraszanie i obrona
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Front przy biurku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zachować właściwą kolejność działań
Mundury w linii... produkcyjnej
Prawda o zbrodni katyńskiej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO