moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Druga kadencja generała Piotrowskiego

Pragmatyczna zasada mówi, że nie wymienia się zawodników w dobrze grającej drużynie – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości mianowania gen. broni Tomasza Piotrowskiego na drugą kadencję dowódcy operacyjnego. Uroczystość z udziałem ministra obrony Mariusza Błaszczaka i wojskowej kadry dowódczej odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim.

W środę prezydent Andrzej Duda mianował gen. broni Tomasza Piotrowskiego na drugą kadencję na stanowisku dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych. – Ta nominacja nie jest zaskoczeniem nie tylko dlatego, że już tydzień temu poinformowałem o tym, że pan generał będzie kontynuował swoją misję na tym niezwykle ważnym stanowisku. Nie jest zaskoczeniem także dlatego, że pragmatyczna zasada mówi, że nie wymienia się zawodników w dobrze grającej drużynie. A trzeba jasno powiedzieć: ta drużyna grała dobrze i to do samego końca kadencji – przyznał prezydent. Podkreślił, że dowodem tego było ostatnie, być może najtrudniejsze w całej kadencji zadanie, jakie stanęło przed dowódcą operacyjnym – odpowiedzialność za ewakuację z Kabulu Polaków oraz Afgańczyków współpracujących z polskimi kontyngentami i dyplomacją.

Prezydent podkreślił, że ewakuacja przebiegła bezpiecznie, a Polska pomogła także w ratowaniu osób wskazanych przez inne państwa NATO. – Dzięki temu pokazaliśmy klasę i umiejętności na najwyższym poziomie. Ta misja była wielkim sukcesem, za co ogromnie dziękuję wszystkim, którzy w niej uczestniczyli. Panie generale, proszę przyjąć pochwałę i podziękowanie za bardzo spokojną realizację tego zadania, pełną kontrolę i doskonałą współpracę – mówił Andrzej Duda.

Prezydent podziękował też gen. broni Piotrowskiemu za sprawną koordynację misji humanitarnej w związku z pandemią COVID-19 poza granicami kraju, a także obecnie realizowane zadania w pasie przygranicznym z Białorusią. Polscy żołnierze współpracują tam z m.in. Strażą Graniczną. – Dziękuje za to, że dowódcy i żołnierze z taką odpowiedzialnością, spokojem i konsekwencją tę misję realizują. Wierzę głęboko, że uda się we wzorcowym stylu zrealizować ją do samego końca. Niech wykorzysta pan zdobyte dotychczas doświadczenie, aby polskie sprawy związane z naszą obronnością, z bezpieczeństwem naszego państwa w tym zakresie, za który pan generał jest odpowiedzialny, były realizowane jak najlepiej – mówił Andrzej Duda.

Zwierzchnik sił zbrojnych przyznał, że kolejna kadencja gen. Piotrowskiego oznacza kolejne wyzwania. – Dziękuję za dotychczasową współpracę i proszę o jeszcze w następnej kadencji. Bardzo proszę, aby pan generał nadal był mi radą w różnych trudnych sytuacjach i nadal w taki sposób kontynuował swoją misję – podkreślał prezydent.


 

Gen. broni Tomasz Piotrowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii. Ukończył też wyższe studia dowódczo-sztabowe organizacji i zarządzania dowodzenia wojskami oraz podyplomowe studia na m.in. kierunku bezpieczeństwa informacyjnego w Akademii Obrony Narodowej (obecna Akademia Sztuki Wojennej).

Służbę wojskową zaczynał od stanowiska dowódcy plutonu w 36 Pułku Zmechanizowanym. Służył też m.in. w 16 Pułku Artylerii – jako szef sztabu i zastępca dowódcy, a także w 12 Dywizji Zmechanizowanej na stanowiskach: szefa wojsk rakietowych i artylerii, szefa sztabu ds. operacyjnych oraz zastępcy dowódcy. W latach 2012–13 był zastępcą dowódcy PKW w Afganistanie. W 2017 roku został szefem sztabu Dowództwa Operacyjnego RSZ, a rok później stanął na czele DORSZ. Pierwszą generalską gwiazdkę otrzymał w 2016 roku, kolejną dwa lata później. Do stopnia generała broni został awansowany w 2020 roku, w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
 
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Podwójny Półmaraton Komandosa
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Lista trupich główek
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Palmiry – miejsce kaźni
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Telefon zaufania dla żołnierzy
Wojna o porządek świata
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Mocny sygnał od NATO
Priorytety dla armii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Polska przystań brytyjskich jeńców
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Wojenny bohater na szubienicy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zamiana po włosku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Bruksela przed szczytem
Offset dla „Wisły”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Którą drogą do armii?
Nowoczesna łączność dla armii
Eurofightery znowu w Polsce
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Tajna misja polskiej agentki
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Dobrowolsi – czas start!
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Kleszcze dla wojska
Abramsy pod dobrą opieką
Nowy szef CWCR
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Będzie za co kupić koreańską broń
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Leopardy jadą na poligon
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO