moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poligon na miarę XXI wieku

Na żagańskim poligonie trwa modernizacja pasów ćwiczeń taktycznych – Małej i Dużej Joanny. Inwestycja pochłonie 120 mln zł. Nowoczesne oblicze zyska przede wszystkim Mała Joanna, która po przebudowie będzie miała m.in. 1800 stanowisk dla sterowanych komputerowo celów, zelektryfikowane pole tarczowe i nowoczesny punkt dowodzenia.

Dwie Joanny

Pas ćwiczeń taktycznych Joanna na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu składa się z dwóch części. Jedna nosi nazwę Mała Joanna, druga to Duża Joanna. Kompleksowej modernizacji jest poddawana ta pierwsza. W tej części żagańskiego poligonu, na głębokości ponad dwóch i pół kilometra, powstaje nowoczesne pole tarczowe z wybetonowanymi i zelektryfikowanymi stanowiskami dla około 1800 nieruchomych celów lekkich i ciężkich, 10 ruchomych, a także kilku unoszonych na około 10 metrów tarcz imitujących nadlatujące śmigłowce. Dla porównania i pokazania skali modernizacji warto przypomnieć, że na terenie pasa Mała Joanna było do tej pory niespełna 300 celów imitujących siły i stanowiska ogniowe przeciwnika.

Przy okazji modernizacji został zmieniony także kąt prowadzenia ognia. Chodzi o to, aby działania bojowe i strzelania były bardziej bezpieczne dla pobliskich miejscowości i przebiegających w okolicy szlaków komunikacyjnych. Kąt prowadzenia strzelań nie zmniejszył jednak możliwości prowadzenia działań. Pole tarczowe ma dwa i pół kilometra, jednak działania taktyczne bez strzelania nadal mogą być prowadzone na głębokość około 10 kilometrów.

U podstawy Małej Joanny powstaje też bardzo nowoczesne stanowisko dowodzenia o wysokości 19 metrów z trybuną dla obserwatorów, salą wykładową, magazynami i pomieszczeniami dla obsługi. W nowym budynku będą znacznie wygodniejsze stanowiska dla obsługi pola tarczowego, kierownictwa prowadzonych ćwiczeń oraz przełożonych obserwujących działania żołnierzy.


Mała Joanna

W znacznie mniejszym zakresie jest modernizowany pas nazywany Duża Joanna. Wprawdzie tutaj także powstaje nowe stanowisko dowodzenia czy schrony dla obserwatorów ognia artylerii, ale nie zostanie – jak w przypadku Małej Joanny – unowocześnione pole tarczowe. Z tego względu Duża Joanna będzie oddana do użytku jeszcze w tym roku. Modernizacja Małej Joanny ma się zakończyć w 2024 roku. Koszt prac na obu pasach to 120 mln zł.

– Prace modernizacyjne na obu pasach taktycznych trwają bez żadnych opóźnień – zapewnia ppłk Jacek Gaszak, komendant poligonu. Dodaje, że budynek stanowiska dowodzenia na terenie Małej Joanny jest już w stanie surowym zamkniętym, pomalowany i jedynie wewnątrz trwają prace wykończeniowe, instalacyjne i wyposażeniowe. Na Dużej Joannie stanowisko dowodzenia też zostało już wybudowane i zaczął się etap prac wykończeniowych.

Nowoczesna organizacja zajęć

Mimo prowadzonych prac budowlanych oba pasy taktyczne są cały czas wykorzystywane do celów szkoleniowych wojsk, choć w ograniczonym zakresie. – Ustaliliśmy z wykonawcą, że najintensywniejsze prace będą prowadzone na obu pasach taktycznych w tak zwanych miesiącach bezoogniowych – mówi ppłk Jacek Gaszak, komendant OSPWL Żagań.


Duża Joanna, schron obserwacyjny

Modernizacja, szczególnie Małej Joanny, nie tylko znacznie polepszy jakość szkolenia i jego organizację, ale także warunki pracy specjalistów z obsługi poligonu. Obecnie personel, który przygotowuje szkolenie dla pododdziałów, musi przejechać po pasie taktycznym wiele kilometrów, aby np. dostarczyć ciężkie akumulatory do podnośników tarcz. Z kolei po szkoleniu obsługa jedzie po akumulatory, gdyż trzeba je naładować przed kolejnym dniem ćwiczeń. Jest to bardzo czasochłonne i wyczerpujące, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy na pasie tworzą się wysokie zaspy. Elektryfikacja całego pola tarczowego wyeliminuje konieczność wykonywania takich prac oraz używania dużej liczby akumulatorów.
– Najważniejsza jest jednak komputeryzacja pola tarczowego. Ukazywanie się poszczególnych celów lub ich grupy będzie można zainicjować jednym naciśnięciem klawisza na komputerze – wyjaśnia mjr Marek Sobieszek, szef wydziału poligonowego OSPWL Żagań. Oficer dodaje, że dowódca ćwiczących żołnierzy w porozumieniu z obsługą pola tarczowego będzie mógł przed zajęciami dokładnie zaplanować, jaki rodzaj celów ma się ukazać podczas strzelania, na jakiej odległości i na jak długo. Oczywiście program komputerowy na bieżąco będzie zliczał, które cele i ile razy zostały trafione. Można też będzie wydrukować ocenę, jaką uzyskał ćwiczący pododdział zgodnie z warunkami zawartymi w instrukcji danego strzelania. Na terenie Małej Joanny strzelania ze wszystkich rodzajów posiadanego uzbrojenia będzie mogła prowadzić z miejsca i w ruchu jednocześnie cała kompania zmechanizowana.

– Mała Joanna będzie po modernizacji najnowocześniejszym pasem ćwiczeń taktycznych w Wojsku Polskim – podsumowuje komendant poligonu.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło, arch. OSPWL Żagań

dodaj komentarz

komentarze


Nowy wymiar wojska
 
Włosi na straży polskiego nieba
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Przysięga dobrowolsów
WOT i „Anakonda”
Maszerowali, lecz nie ginęli
Słowa jak pociski
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Litwini kupią zestawy Grom
Gotowi na dyżur w SON
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Pół wieku w zespole
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Topaz dla Bułgarii
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Polska wśród światowych liderów
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Śladem profesjonalistów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Nasze granice w Monte Cassino”
Nowy regulamin dla żołnierzy
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Więcej miejsc na studiach w LAW
Najsprawniejsi wieloboiści
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Razem gotowi na wszystko
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Do końca walczył z tyranią
Polska potrzebna od zaraz
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Amunicja dla artylerzystów
Anakonda na Bałtyku
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Finlandia w NATO
Wojsko poza schematem
Piekielny ogień dla polskiej armii
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
B9 stawia na solidarność

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO