moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ściana wschodnia będzie silniejsza

Zbliża się do końca formowanie batalionu zmechanizowanego, który będzie stacjonować w Białej Podlaskiej. Pierwsi żołnierze pojawią się tam jeszcze w tym półroczu. Jednostka zajmie tereny byłego lotniska i będzie podporządkowana 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej. – W Białej Podlaskiej powstaje jeden z największych kompleksów wojskowych po tej stronie Wisły – mówi dowódca 1 Brygady.

To powrót po kilkunastu latach. Wcześniej w Białej Podlaskiej znajdował się garnizon typowo lotniczy. Teraz w mieście na wschodzie Polski będzie miał swoją siedzibę batalion zmechanizowany. Jego kompletowanie rozpoczęło się we wrześniu ubiegłego roku. Batalion będzie podporządkowany 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej. – Ta brygada, jak wszystkie w 18 Dywizji, składa się z czterech batalionów bojowych. Dwa z nich, z Chełma i Zamościa, które wchodziły wcześniej w skład warszawskiej jednostki, przyjęła w podporządkowanie 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana. Ten, który powstaje w Białej Podlaskiej, będzie więc uzupełniał tę lukę – mówi gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, której podlega 1 Warszawska Brygada Pancerna.

Żołnierze nowego batalionu stacjonują teraz w Wesołej, przygotowując się do przenosin do Białej Podlaskiej. Dowódcy podkreślają, że pododdział jest budowany w oparciu o wojskowych, którzy pochodzą z terenów południowego Podlasia. – Już pierwsze kwalifikacje pokazały, że potencjał tego regionu jest ogromny. Zgłosiło się wielu chętnych, także specjalistów, np. kierowców i mechaników. Wielu z nich pochodzi z tamtych terenów, ale do tej pory służyli w innych jednostkach i chcieliby wrócić w swoje rodzinne strony – mówi gen. bryg. Jarosław Górowski, dowódca 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.

REKLAMA

Powołane jest już dowództwo i sztab batalionu, a w trakcie kompletowania są poszczególne pododdziały. Cały czas trwają też szkolenia żołnierzy, którzy sukcesywnie zasilają bialską jednostkę. – Nasi żołnierze od początku roku uczestniczą w szkoleniach specjalistycznych, na przykład dla kierowców i działonowych w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, ale też w brygadzie, gdzie szkolą się pod okiem wyspecjalizowanych pododdziałów – mówi ppłk Marcin Zimny, dowódca batalionu zmechanizowanego z Białej Podlaskiej. Głównym uzbrojeniem mają być bojowe wozy piechoty, natomiast kompania wsparcia będzie dysponowała moździerzami samobieżnymi Rak.

Dowództwo 1 Warszawskiej Brygady Pancernej chce, by nowy batalion przeniósł się do Białej Podlaskiej w pierwszym półroczu. Jednostka zajmie tereny byłego wojskowego lotniska. Na miejscu trwają intensywne prace, by przygotować niezbędną infrastrukturę. Początkowo żołnierze będą stacjonowali w miasteczku kontenerowym. – Dla nas to żadna przeszkoda. Część z nas brała już przecież udział w różnego rodzaju misyjnych wyjazdach zagranicznych, na których funkcjonuje się właśnie w takich miasteczkach, wyposażonych w pełne zaplecze sanitarne i magazynowe. Taki camp umożliwia normalne działanie pododdziału – zapewnia ppłk Marcin Zimny. – Chcemy, aby jeszcze w tym roku do Białej Podlaskiej przeniosło się około pięciuset żołnierzy – dodaje.

Dowództwo 18 Dywizji podkreśla, że ulokowanie w Białej Podlaskiej batalionu to dopiero początek tworzenia dużego i silnego garnizonu. Docelowo będzie tu stacjonowało około 2,5 tysiąca żołnierzy, a na terenie liczącym ponad 600 hektarów powstanie dywizyjny ośrodek szkolenia. – Chcemy wybudować tu wiele obiektów szkoleniowych wyposażonych w najnowsze technologie, chociażby laserowe systemy symulacji pola walki. Powstanie tu największy obiekt szkoleniowy na ścianie wschodniej, pomiędzy Orzyszem i Nową Dębą – zdradza gen. Gromadziński. Z kolei gen. Górowski dodaje: – Będzie to jeden z ciekawszych, najnowocześniejszych i dobrze wyposażonych kompleksów koszarowych w Polsce, z którego będą korzystały wszystkie jednostki 18 Dywizji. Z naszego punktu widzenia, czyli czołgistów, sama płaszczyzna lotniska o bardzo długim horyzoncie, sięgającym prawie czterech kilometrów, daje potężne możliwości szkolenia – podkreśla dowódca 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.

Pierwsze prace związane z budową kompleksu szkoleniowego ruszą w tym roku. Cała infrastruktura ma być gotowa do 2026 roku. – Oprócz budynków koszarowych i typowo szkoleniowych, będzie także wiele garażowych i magazynowych, m.in. trzeba wybudować rampę kolejową. Co roku, sukcesywnie, będziemy oddawać kolejne obiekty do użytku – zapowiada gen. Jarosław Gromadziński. Natomiast dowódca 1 Warszawskiej Brygady Pancernej podkreśla, że inwestycje w infrastrukturę oraz ulokowanie żołnierzy w Białej Podlaskiej to znaczące wzmocnienie potencjału militarnego ściany wschodniej. – W tej chwili mówimy o jednym batalionie, ale niedługo będzie tworzony kolejny, bliźniaczy do tego, który niebawem znajdzie się w tych samych koszarach. Dodając do tego szerokie plany inwestycyjne, można uznać, że w Białej Podlaskiej powstaje jeden z największych po tej stronie Wisły kompleksów wojskowych – zauważa gen. Jarosław Górowski.

W przyszłości na terenie byłego bialskiego lotniska będą stacjonowały m.in. dwa bataliony zmechanizowane, kompania saperów, kompania rozpoznawcza i batalion transportowy.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


Świętuj razem z żołnierzami!
 
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Abramsy dla 1 Brygady
Afganistan. Czas wracać do domu
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Course on Diplomacy
Medalowy dzień Polaków!
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
NATO ćwiczy w Gruzji
Raki dla 12 Brygady
Afghanistan: Going Back Home
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Wilki znów na Mazurach
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Abrams – czołg niepokonany w walce
Polscy żołnierze polecą na Islandię
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Pół roku pod egidą ONZ
GROM, czyli gotowi ratować życie
Rusza PKW Islandia
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Co ze sprawdzianem z WF?
Psy (w) WOT
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
NATO Andersa
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Nagroda nie tylko od dowódcy
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Polak najlepszym podoficerem NATO
Military Doctor 2021
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Javelin gwarantuje skuteczność
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żeglarki na kursie po medal
Poligon na miarę XXI wieku
Umowa na Mieczniki podpisana
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Powstanie było czymś niezwykłym
Kontyngent do zmiany
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Lider po amerykańsku
Kurs na dyplomację
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Wyścig zbrojeń nie ustaje
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Żołnierze bez testów z WF-u
Rozkaz: nie brać jeńców
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Nowe książeczki wojskowe
Szczyt NATO już w poniedziałek
Cel: namierzyć okręt podwodny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO