moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska łączność w IBCS

Opracowana przez polską spółkę Transbit radiolinia R-460A, została pierwszym nieamerykańskim urządzeniem łączności radiowej zintegrowanym z IBCS. Ten system kierowania i dowodzenia obroną powietrzną, opracowany został przez koncern Northrop Grumman dla zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. W system IBCS mają być wyposażone polskie baterie Patriotów.

Koncern Northrop Grumman na zlecenie amerykańskiej armii od pięciu lat pracuje nad nowym systemem kierowania i dowodzenia obroną powietrzną o nazwie IBCS – Integrated Air and Missile Defense Battle Command System. Rozwiązanie to ma umożliwić zarządzanie różnego typu zestawami przeciwlotniczymi od lufowych po rakietowe jednym systemem dowodzenia. Koncepcja IBCS – „dowolny sensor – najlepszy efektor” – zakłada, że będzie on zasilany informacjami o celach ze wszystkich dostępnych w danym rejonie radarów.

Jako pierwsze w IBCS mają zostać wyposażone amerykańskie pułki uzbrojone w zestawy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Pierwszym odbiorcą zagranicznym tego rozwiązania będzie zaś Polska. Dwie zamówione w 2018 roku przez Wojsko Polskie baterie Patriotów mają bowiem posiadać także system dowodzenia IBCS.

IBCS bardziej polski

Łączność polskich baterii Patriotów będzie oparta na amerykańskich radiostacjach i radioliniach, ale firma Northrop Grumman przygotowując się do drugiej fazy programu „Wisła” – zakładającego pozyskanie przez Polskę kolejnych sześciu baterii Patriotów – sprawdza możliwości polonizacji w tym zakresie. Kilka dni temu amerykański koncern poinformował, że opracowana przez inżynierów z polskiej spółki Transbit horyzontalna radiolinia cyfrowa R-460A, została pierwszym nieamerykańskim urządzeniem łączności radiowej, które zostało zintegrowane z IBCS.

Testy polskiego systemu łączności przeprowadzono pod koniec ubiegłego roku w zakładach Northrop Grumman w Huntsville i obejmowały one pełny zakres pracy IBCS. Przy użyciu radiolinii R-460A z Transbitu przesyłano wszystkie dane systemu dowodzenia, wykonano także symulowane bojowe strzelania wyrzutniami Patriot. Kenn Todorov, wiceprezes i dyrektor generalny Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman podkreśla, że integracja polskiej radiolinii z IBCS umożliwi podłączenie do niego innych rozwiązań z naszego kraju, w tym radarów. – Przeprowadzona z powodzeniem integracja świadczy o silnym partnerstwie przemysłowym i stanowi punkt wyjścia dla przyszłych działań mających na celu włączenie w sieć innych polskich systemów oraz zdolności – komentuje.

Zadowolenia z integracji radiolinii 460A z IBCS nie ukrywają również przedstawiciele Transbitu. – Skuteczna integracja systemu łączności opracowanego przez Transbit z systemem IBCS potwierdza zdolność polskiego przemysłu do dostarczania zaawansowanych rozwiązań technologicznych, które mogą być zastosowane w tak nowoczesnych i złożonych systemach jak IBCS – komentuje Robert Tomasik, dyrektor ds. badań i rozwoju w Transbicie.

Wojsko Polskie już od 2005 roku korzysta z radiolinii opracowanych przez firmę Transbit. Ich najnowsza wersja, oznaczona jako 450A-02c, umożliwia transfer danych na odległość kilkudziesięciu kilometrów z prędkością sięgającą 34 mb/s. Sieć radiowa o takich parametrach umożliwia wojsku – dzięki wykorzystaniu Zintegrowanych Węzłów Teleinformatycznych KTSA Jaśmin (lub ich najnowszą wersję WTI) – tworzenie polowego systemu dowodzenia i kierowania walką dowolnego szczebla i o dowolnym poziomie tajności.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Raytheon

dodaj komentarz

komentarze


Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Azjatycka szansa
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
PGZ o koalicji antybalistycznej
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Generał w niewoli
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Wsparcie ma znaczenie
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Nocna próba na Wisłostradzie
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Powietrzna defilada
Szachownica na Wisłostradzie
Trudne początki polskich bombowców
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Z prądem i pod prąd
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
PKW Irak zostaje w Jordanii
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
W Sejmie o rosyjskim pocisku
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Jak obronić się przed dronami?
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Paliwowy krwiobieg NATO
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Walka, entuzjazm i nadzieja
Zapraszamy na defiladę
„Albatros” dozbrojony
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Lubawa wyposaży saperów
Morska parada 15 sierpnia
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Abordaż z polskim wsparciem
Młodzi medycy na poligonie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Coraz więcej Alpha Scramble
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Odnaleziono „Roja”
Legion Medyczny na poligonie
W hołdzie powstańcom warszawskim
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
MON i MSZ o szczycie NATO
Gorący lipiec PKW Łotwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO