moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nurkowie minerzy zneutralizowali niewybuchy

Nurkowie minerzy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża regularnie usuwają pozostałości z okresu II wojny światowej zalegające pod wodą na terenie całej Polski. Grupy nurków minerów z 12 i 13 Dywizjonu Trałowców od początku sierpnia, przeprowadziły neutralizacje przedmiotów niebezpiecznych zawierających w sobie ponad 1300 kg materiału wybuchowego.

Nurkowie minerzy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża reagują na zgłoszenia niewybuchów na terenie całej Polski. W działania zaangażowanych jest szereg sił wspomagających sprawne i bezpieczne usunięcie groźnych obiektów, lecz głównymi bohaterami są nurkowie-minerzy. Ich doświadczenie i sprawne działanie zapewnia wszystkim nam bezpieczeństwo i spokój.

Przy operacjach neutralizacji największe ryzyko zachodzi podczas podnoszenia lub przemieszczania obiektów. Z tego względu przy części z nich była podejmowana decyzja o zastosowaniu metody deflagracji. Deflagracja jest to jeden z możliwych typów eksplozji materiału wybuchowego, natomiast w porównaniu do klasycznej detonacji jest procesem mniej dynamicznym. Polega na stopniowym wypalaniu ładunku wybuchowego. Deflagracja inicjowana jest również przez mniejszy materiał wybuchowy, a stosuje się do tego modułowy system ładunku kumulacyjnego "Pluton". Sam proces natomiast nie jest tak gwałtowny jak detonacja. Zastosowanie metody deflagracji powoduje rozszczepienie korpusu obiektu, a znaczna część materiału wybuchowego zostaje wypalona. Pozostałości są wysadzane. Specjaliści od podwodnych zadań z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża już od kilku lat skutecznie stosują tę metodę do neutralizacji pozostałości po II wojnie światowej na poligonach morskich. W miejscu znalezienia niewybuchu po raz pierwszy nurkowie minerzy 12 Dywizjonu Trałowców zastosowali skutecznie tę metodę na amerykańskiej bombie lotniczej AN-M65 w październiku 2019 roku.

W innych przypadkach obiekty zostają zamocowane do stropów i za pomocą pontonu wypornościowego uniesione nad dno. Następnie holuje się je w toni wodnej lub wydobywa na pokład okrętu i transportuje do miejsca niszczenia. Po osadzeniu na dnie, na głębokości zbliżonej do tej, na której dotychczas zalegały obiekty są neutralizowane.

W minionych tygodniach sierpnia, aż do dnia dzisiejszego specjaliści od podwodnych zadań unieszkodliwili łącznie 10 bomb głębinowych WBD, 9 bomb zapalających, 1 pocisk przeciwpancerny 75 mm oraz beczkę ciśnieniową do kwasu chlorosulfonowego.

Cała Polska podzielona jest na dwa rejony odpowiedzialności Grup Nurków Minerów w zakresie wsparcia lądowych Patroli Saperskich w podejmowaniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych znajdowanych w wodach śródlądowych, rzekach, jeziorach i innych zbiornikach wodnych. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia w swoich strukturach posiada dwie Grupy Nurków Minerów przeznaczone do realizacji tego typu zadań. Pierwsza wchodzi w skład 12 Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia, natomiast druga grupa na co dzień stacjonuje w Gdyni w 13 Dywizjonie Trałowców.

Tekst: 8 FOW

red. PZ

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Szkolenia antydronowe tylko w Polsce
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Dobre wieści o Muzeum Wojska Polskiego
Aby państwo polskie było gotowe na każdy scenariusz
Kurs dla najlepszych w SERE
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Orlik na Alfę
Zwycięska batalia o stolicę
Świetne występy polskich żołnierzy
„Road Runner” w Libanie
Sikorski: potrzebujemy ściany antydronowej
Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją
Nawrocki: zdaliśmy test wojskowy i test solidarności
Żandarmeria skontroluje także cywilów
Pytania o rosyjskie drony. MON wyjaśnia
Największy transport Abramsów w tym roku
„Saber Junction” – gotowi do obrony
Z najlepszymi na planszy
Polska zwiększy produkcję amunicji artyleryjskiej
NATO – jesteśmy z Polską
Tukan na smyczy
Pożegnanie z Columbią
Black Hawki nad Warszawą
Terytorialsi na pętli
Brytyjczycy żegnają Malbork
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Wielkie zbrojenia za Odrą
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
Święto Wojsk Lądowych
Dwie agresje, dwie okupacje
Światowe podium dla zawodniczek Wojska Polskiego
Premier: prowokacja bez precedensu
Nielegalny skład amunicji został zlikwidowany
Rekompensaty na nowych zasadach
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Premier do pilotów: Jesteście bohaterami
Bumar-Łabędy szykują się do produkcji K2
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
Koncern Hanwha inwestuje w AWL
Trenują przed „Zapadem ‘25”
Beret „na rekinka” lub koguta
„Nieustraszony Rekin” na wodach Bałtyku
Defendery skompletowane
Sojusznicy wysyłają dodatkowe wojska
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Hekatomba na Woli
Laury MSPO przyznane
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską
Niemiecki plan zniszczenia Polski
Husarz z polskim instruktorem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO