moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

IFF dla marynarki wojennej

Trzynaście okrętów marynarki wojennej zostanie wyposażonych w urządzenia do identyfikacji „swój – obcy”. Chodzi o systemy IFF (Identification Friend or Foe) w najnowszym natowskim standardzie Mark XIIA mod 5 poziom 1 i 2. Firmy dysponujące stosownymi rozwiązaniami mają czas do 8 września, aby zgłosić chęć udziału w przetargu ogłoszonego przez Inspektorat Uzbrojenia. 

Od 1 lipca tego roku wszystkie samoloty, śmigłowce i drony, a także okręty wojenne oraz różnego typu pojazdy wykorzystywane przez armie Sojuszu Północnoatlantyckiego, muszą używać do identyfikacji „swój-obcy” rozwiązania odpowiadające najnowszemu natowskiemu standardowi – Mark XIIA mod 5 poziom 1 i 2. Członkowie Paktu zdecydowali bowiem kilka lat temu, że do urządzeń starszego typu – mod 4 – nie będą już wydawane nowe kody. Decyzja ta została podjęta ze względów bezpieczeństwa i ryzyka rozszyfrowania.

W Marynarce Wojennej RP w urządzenia IFF najnowszej generacji są wyposażone niedawno oddane do służby jednostki – ORP „Kormoran” oraz ORP „Ślązak”. Pozostałe okręty mają je otrzymać w najbliższym czasie. Kilka dni temu Inspektorat Uzbrojenia zaprosił firmy posiadające w ofercie tego typu systemy do przetargu na zakup piętnastu transponderów IFF standardu Mark XIIA mod 5 poziom 1 i 2 wraz z ich instalacją na trzynastu jednostkach.

Przedsiębiorstwa mają czas do 8 września na zgłoszenie chęci uczestnictwa w tym postępowaniu. O tym, kto okaże się jego zwycięzcą zdecyduje cena – 60 procent punktów, warunki gwarancji – 40 procent punktów. Jeżeli chodzi o wymogi techniczne, wojsko ujawniło tylko, iż oczekuje, że zaproponowane urządzenia będą współpracować z szyfratorem KIV-77.

To druga próba zakupu urządzeń IFF dla okrętów rodzimej marynarki wojennej. Poprzedni przetarg – ogłoszony na początku 2019 roku – został w listopadzie 2019 roku unieważniony, po tym jak jedyną złożoną ofertę (spółki Enamor z Gdyni) odrzucono z powodu jej niezgodności z wymogami ustalonymi w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1597769400
Takie systemy są produkowane w Polsce i opracowane za pieniądze naszego podatnika. Stąd powinna być zastosowana klauzula BP - Bezpieczeństwa Państwa i dokonany zakup bez przetargu w drodze negocjacji z producentem.
F1-F8-F4-36

Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
Czas na polskie Borsuki
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Nowe zasady dla kobiet w armii
Wojsko ma swojego satelitę!
Medyczna odsłona szkoleń wGotowości
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Plan na WAM
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Trzy „Duchy" na Bałtyk
Militarne Schengen
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Gdy ucichnie artyleria
Nie panikuj. Działaj. Bądź w gotowości
Mundurowi z benefitami
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Szwedzi w pętli
Pancerniacy jadą na misję
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Wojskowa łączność w Kosmosie
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Pierwsze spojrzenie z polskiego satelity
Satelita MikroSAR nadaje
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
W krainie Świętego Mikołaja
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
Orka na kursie
Kalorie to nie wszystko
Niebo pod osłoną
Artylerzyści mają moc!
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Komplet medali wojskowych na ringu
Polski „Wiking” dla Danii
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Combat 56 u terytorialsów
Szef MON-u podsumował rok działania ustawy o obronie cywilnej
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Smak służby
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Obywatele chcą być wGotowości
Zawiszacy przywitali Borsuki
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Najlepsze projekty dronów nagrodzone przez MON
Najdłuższa noc
Jaśminowe szkolenia na AWL-u
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Dzień wart stu lat
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Zawiszacy przywitali pierwsze Borsuki
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Niemieckie wsparcie z powietrza
Nowe zdolności sił zbrojnych
Koreańskie stypendia i nowy sprzęt dla AWL-u
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Holenderska misja na polskim niebie
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO