moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cybersecurity Challenge PL2020

Powstrzymać atak hakerów na firmę farmaceutyczną, a także zneutralizować jego skutki – to zadanie, któremu musieli sprostać uczestnicy Cybersecurity Challenge PL2020. W cybernetycznym turnieju, zorganizowanym przez fundację The Bridge, wzięli udział studenci z ponad 60 polskich uczelni. Wśród nich byli podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki.

Cybersecurity Challenge PL2020 to turniej, podczas którego zespoły składające się ze studentów i podchorążych muszą stawić czoła zagrożeniom czyhającym w cyberprzestrzeni. Właśnie odbyła się pierwsza edycja wydarzenia. Ze względu na epidemię koronawirusa dokonano zmiany formuły konkursu ze stacjonarnej na pracę zdalną przy wykorzystaniu sieci teleinformatycznych.

Organizator, fundacja The Bridge, zaprosiła do udziału przedstawicieli 65 uczelni: politechnik, wydziałów prawa, zarządzania/ekonomii, akademii medycznych i wojskowych z całego kraju. Wszyscy uczestnicy operowali w zespołach, ale nie zostały one utworzone na poszczególnych uczelniach. Studenci zostali tak podzieleni na zespoły, by w każdym znajdowali się specjaliści z danej dziedziny. Zadaniem każdego z nich było opracowanie rozwiązań, które pomogą rządowi w powstrzymaniu ataku hakerskiego i problemach, jakie spowodował.

Zadanie, z jakim zmagali się uczestnicy turnieju, opracowali eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji. Jego scenariusz zakładał, że hakerzy zaatakowali jedną z firm farmaceutycznych, dostawcę szczepionek. Rezultatem było zainfekowanie jednej z linii produkcyjnych przedsiębiorstwa, efekty działań cyberprzestępców wpłynęły też na działanie jednej z placówek ochrony zdrowia.

– Studenci podczas wykonywania zadania mieli możliwość konsultacji z tzw. aktorami, którzy dbali o dynamikę całego przedsięwzięcia, a także udzielali uczestnikom wskazówek. Jednak, aby je otrzymać, studenci musieli odpowiednio formułować pytania – mówi Margo Koniuszewski, prezes fundacji The Bridge. – Do powstrzymania cyberataku konieczne było zdobycie informacji o tym, że szczepionkę kupiło wojsko, a zostali nią zaszczepieni żołnierze, którzy przygotowywali się do wyjazdu na misje – dodaje.

Wyzwaniu, jakie studentom rzuciła fundacja The Bridge, usiłowało sprostać m.in. 16 podchorążych z Akademii Wojsk Lądowych, na co dzień studiujących na Wydziale Nauk o Bezpieczeństwie i w Wydziale Zarządzania. – Podchorążowie, którzy uczestniczyli w Cybersecurity Challenge PL2020, to najlepsi z najlepszych. Mimo że wszyscy mieli solidne podstawy dotyczące wojskowości, poświęciliśmy wiele czasu na przygotowania do działań w cyberprzestrzeni. Starałem się im przekazać jak najwięcej wiedzy dotyczącej tego środowiska walki, analizowaliśmy między innymi ataki cybernetyczne, jakie miały miejsce na świecie w ostatnich latach – mówi płk dr hab. inż. Mariusz Frączek z Zakładu Bezpieczeństwa w Cyberprzestrzeni Instytutu Inżynierii Bezpieczeństwa Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie AWL. – Udział w tym wydarzeniu był dla podchorążych na pewno ciekawym doświadczeniem, tym bardziej że scenariusz nawiązywał do sytuacji, z jaką mamy obecnie do czynienia, czyli epidemii COVID-19. Taki atak, z którym musieli się zmierzyć podczas turnieju, mógłby mieć miejsce w rzeczywistości – dodaje.

Jak mówi organizator wydarzenia, rozwiązania zaproponowane przez poszczególne zespoły zaskoczyły samych jurorów. – Jury było pod wrażeniem poziomu wiedzy uczestników. Szczególne wrażenie wywarł fakt, że studenci podchodzili do rozwiązania problemu bardzo kompleksowo, doskonale wiedzieli, jak funkcjonuje krajowy system związany z działaniem w cyberprzestrzeni, jakie instytucje za niego odpowiadają i w jaki sposób są od siebie zależne – mówi. Dodaje także, że uczestnicy wykazali się bardzo dużymi zdolnościami komunikacyjnymi i umiejętnością pracy w zespołach. – Bez tego elementu, trudno byłoby im zrealizować postawione przed nimi zadania – zaznacza.

Spośród wszystkich drużyn – w każdym województwie działała jedna – jury wybrało cztery, które ich zdaniem poradziły sobie z wyzwaniem najlepiej. Były to zespoły operujące w województwach – łódzkim, opolskim, wielkopolskim i pomorskim.

Z uwagi na duży sukces wydarzenia, fundacja The Bridge planuje zorganizować jego kolejną edycję. Płk Mariusz Frączek z AWL zapowiada, że uczelnia zamierza wziąć w niej udział. – Musimy przewartościować nasze podejście do cyberbezpieczeństwa. Strefa cyber ciągle jest traktowana jako sfera działań cywilnych, a przecież została uznana za jedną z domen walki – mówi. – Musimy być świadomi, że w cyberprzestrzeni może dojść do sytuacji, w której zagrożone będzie zdrowie i życie żołnierzy. Cieszę się, że udaje nam się zaszczepić tę wiedzę wśród podchorążych. Muszą wiedzieć, że służba w wojsku to nie tylko przygoda, ale przede wszystkim ciężka i pełna wyzwań praca – podkreśla.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: HackYeah

dodaj komentarz

komentarze


Kontyngent do zmiany
 
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Kurs na dyplomację
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Misja, która zmieniła polską armię
Nagroda nie tylko od dowódcy
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Combining Two Worlds
Co ze sprawdzianem z WF?
Klauzula: ściśle tajne
Grot – rozwojowa konstrukcja
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Wisła i Narew w Sejmie
Żołnierze bez testów z WF-u
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Polak najlepszym podoficerem NATO
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Course on Diplomacy
„Zginęli, bo byli Polakami”
Afganistan: powrót do domu
Ankona – bitwa po polsku
Lufy prosto z Huty
Nowe książeczki wojskowe
Sukcesy żołnierzy na AFN
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Desantowanie z transportowego giganta
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Psy (w) WOT
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Afganistan. Czas wracać do domu
Wilki znów na Mazurach
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Plany WB Group
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Kat warszawskiego getta przed sądem
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Podwodne centrum przyszłości
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Rusza PKW Islandia
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Stalowy człowiek
Szczyt NATO już w poniedziałek
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Abrams – czołg z najwyższej półki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO