moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nauka zimowego pływania

Rozkaz bojowy dla kompanii ewakuacyjnej był precyzyjny: zorganizować i utrzymać przeprawę desantową przez rzekę. W tym celu musieli przepłynąć Odrą na pokładach pływających transporterów ok. 3 km, a następnie wytyczyć i oznaczyć oś przeprawy. Saperów ostrzeżono, że w rejonie przeprawy mogą działać grupy dywersyjne przeciwnika.

– Głównym celem zajęć było doskonalenie załóg PTS-ów w pływaniu transporterami – mówi por. Wojciech Tyniec, dowódca kompanii ewakuacyjnej z 1 Brzeskiego Pułku Saperów. W czasie pokoju żołnierze tej jednostki regularnie uczestniczą w akcjach ratowniczych, np. w trakcie powodzi. Muszą wtedy nie tylko transportować sprzęt i ludzi na drugi brzeg, ale także pływać wiele kilometrów w górę i w dół rzek. Dlatego zajęcia nad Odrą saperzy rozpoczęli nie od treningu przeprawy, lecz od przepłynięcia jej nurtem ok. 3 km. Wyruszyli z położonego nad rzeką parku sprzętu technicznego i pod prąd przemieścili się transporterami w rejon zajęć, na teren ośrodka szkolenia wodnego Prędocin. Tam właśnie ustalona została oś przeprawy.

Najpierw saperscy nurkowie musieli po obu stronach Odry znaleźć dogodne miejsca, w których kilkunastotonowe amfibie wiozące żołnierzy i sprzęt mogły wjechać do wody i wyjechać na drugim brzegu. Specjaliści od podwodnego działania zbadali także dno w poszukiwaniu przeszkód, które utrudniałyby PTS-om pływanie. Rozpoznanie inżynieryjne przeszkody wodnej dostarczyło także informacje na temat głębokości rzeki oraz prędkości nurtu.


Film: Bogusław Politowski/ portal polska-zbrojna.pl

W dniu ćwiczenia Odra, którą miały pokonać PTS-y, była spokojna. W miejscu przeprawy woda płynęła z prędkością nieco ponad metr na sekundę, a szerokość przeszkody wynosiła około 100 metrów. Gdy oś przeprawy została wybrana, sprawdzona i oznakowana, można było rozpocząć zajęcia. Tym razem brało w nich udział 14 żołnierzy. Mieli do dyspozycji 4 pływające transportery, dwie łodzie desantowe oraz samochód zabezpieczenia medycznego z ratownikami. Zadaniem saperów było załadowanie sprzętu na pokład transporterów i bezpieczne przetransportowanie go na drugi brzeg.

Głównym wyzwaniem dla załóg były limity czasowe, w których musiały wykonać zadanie. Od załadunku sprzętu na transporter do momentu osiągnięcia przez PTS miejsca docelowego, położonego ok. 100 metrów od przeciwległego brzegu rzeki, nie mogło minąć więcej niż 10 minut. Przekroczenie tego limitu oznaczało, że załoga nie zostałaby oceniona na najwyższą notę. Jak mówi por. Tyniec, jego podwładni są bardzo dobrze wyszkoleni i przygotowani do działań zarówno bojowych, jak i ratunkowych. – Mam załogi, które znacznie wyśrubowały normy i wykonały zadania w zaledwie 8 minut – zaznacza oficer.

Jak wyjaśnił dowódca kompanii, zajęcia celowo zostały zaplanowane w lutym, aby żołnierze mogli przećwiczyć wszystkie czynności w warunkach zimowych. Dowódcy mieli nadzieję, że działania odbędą się na śniegu, oblodzonym podłożu i w wodzie, którą płynie kra. Mimo że zima nie dopisała, to niska temperatura oraz padający przemiennie deszcz i deszcz ze śniegiem były sporym utrudnieniem dla saperów.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
W hołdzie powstańcom warszawskim
Walka, entuzjazm i nadzieja
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Jak obronić się przed dronami?
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Azjatycka szansa
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Coraz więcej Alpha Scramble
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON i MSZ o szczycie NATO
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Odnaleziono „Roja”
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Lubawa wyposaży saperów
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Morska parada 15 sierpnia
Paliwowy krwiobieg NATO
„Albatros” dozbrojony
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Trudne początki polskich bombowców
Generał w niewoli
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
PGZ o koalicji antybalistycznej
Legion Medyczny na poligonie
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Abordaż z polskim wsparciem
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Szachownica na Wisłostradzie
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Wsparcie ma znaczenie
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Gorący lipiec PKW Łotwa
Powietrzna defilada
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Z prądem i pod prąd
Młodzi medycy na poligonie
PKW Irak zostaje w Jordanii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO