moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Logistyka dla Leopardów

W Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych otwarto nowoczesne Centrum Serwisowo-Logistyczne czołgów Leopard 2. – To kolejny krok na drodze do zwiększenia potencjału naszej armii – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Inwestycja kosztowała 46 mln złotych, w całości została sfinansowana przez poznańskie zakłady.

W Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu oddano dziś do użytku specjalistyczną halę remontową, czyli ostatni budynek wchodzący w skład Centrum Serwisowo-Logistycznego „CSL – WZM – LEOPARD 2”. CLS tworzą jeszcze centrum zespołów napędowych, autoryzowane centrum serwisowe, magazyn części zamiennych i zapasów wielkogabarytowych oraz centrum szkolenia specjalistycznego.

Do uczestników dzisiejszej uroczystości otwarcia hali remontowej napisał premier Mateusz Morawiecki. – To kolejny krok na drodze do zwiększenia potencjału naszej armii – ocenił szef rządu. – W Poznaniu, nową młodość będą zyskiwać użytkowane przez Wojsko Polskie czołgi Leopard 2. (…) Po modernizacji będą zapewniały wyższy poziom bezpieczeństwa załodze przy zwiększonych możliwościach bojowych. Jednym z kluczowych aspektów programu jest tworzenie krajowych możliwości obsługowo-serwisowych tych nowoczesnych maszyn. Otwarcie Centrum wpisuje się w ten cel – napisał Mateusz Morawiecki.

Elżbieta Wawrzynkiewicz, prezes Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu, podkreślała, że otwarcie hali to dla poznańskiej spółki moment symboliczny. – Kiedyś była to hala C/D. To tutaj, w 2013 roku, trafiły do obsługi pierwsze Leopardy. My byliśmy wówczas tylko podwykonawcą i nasz udział w pracach przy jednym czołgu wynosił zaledwie 300 roboczogodzin. Dziś, w tym miejscu, będziemy remontować czołgi sami, a nasz udział pracach wyniesie 5 tysięcy roboczogodzin – komentowała.

Poznańskie Centrum już działa i – jak zapewniała prezes Elżbieta Wawrzynkiewicz – przynosi pieniądze. – Obecnie mamy w naprawach 25 czołgów Leopard, w przyszłym roku chcielibyśmy ich tu mieć 30-35, a za dwa lata jeszcze 10 więcej. To jest projekt, który będzie się rozwijać – mówiła.

Wybudowanie i wyposażenie Centrum pochłonęło 46 mln zł. W magazynach zgromadzono części zamienne o wartości 15 mln zł. – Tylko na szkolenia i licencje wydaliśmy 4 miliony. Natomiast na specjalistyczne oprzyrządowanie przeznaczyliśmy 17 milionów. Wszystkie wydatki pokrywaliśmy sami, bez pomocy Skarbu Państwa, bez dotacji, subwencji. Wypracowywaliśmy zyski i przeznaczaliśmy je na rozwój – mówiła szefowa poznańskich zakładów.

Sebastian Chwałek, wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podkreślał, że CSL ma strategiczne znaczenie dla PGZ i polskiej armii. – Utworzenie Centrum Serwisowo-Logistycznego czołgów Leopard 2 nie tylko daje Polskiej Grupie Zbrojeniowej kompetencje do obsługi i modernizacji tych pojazdów. To również stworzenie rezerwuaru części zamiennych dla Sił Zbrojnych RP – zauważył wiceprezes Chwałek. Jego zdaniem CSL pozwoli narodowemu holdingowi zmierzyć się z innymi pancerno-zmechanizowanymi programami modernizacyjnymi Sił Zbrojnych RP. – Chcemy dołączyć do grona producentów czołgów. Mam nadzieję, że jednym z zakładów, który będzie uczestniczył w przyszłej produkcji będzie WZM w Poznaniu. To nie jest mrzonka. PGZ wraz kontrahentami jest w stanie przygotować takie rozwiązanie dla polskiej armii – zapewniał.

Sebastian Chwałek zapowiedział również, że niedługo rozpoczną się prace nad utworzeniem drugiego Centrum Serwisowo – Logistycznego czołgów Leopard 2. Powstanie ono w Bumarze Łabędy. – Powielanie tego rodzaju kompetencji jest niezbędne w sytuacji kryzysu, zagrożenia. Musimy być gotowi na wzmożoną ilość usług dla Sił Zbrojnych RP – wyjaśniał.

CSL w Poznaniu ma specjalizować się w pracach przy czołgach Leopard 2A5, natomiast Bumar Łabędy będą zajmować się czołgami Leopard 2A4 oraz Leopard 2PL.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski, PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
 
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Razem gotowi na wszystko
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Ukryją się w Berberysach
WOT i „Anakonda”
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Polska wśród światowych liderów
Gortat Team vs Wojsko Polskie – mecz ponownie w Łodzi
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Trekking w hołdzie zdobywcom Monte Cassino
Do końca walczył z tyranią
Anakonda na Bałtyku
„Nasze granice w Monte Cassino”
Pamiętajmy o weteranach
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Wojsko poza schematem
Bez szklanego sufitu
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Mieczniki do aneksu
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Wielobój żołnierski domeną reprezentacji Czarnej Dywizji
Finlandia w NATO
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Topaz dla Bułgarii
Pięć razy więcej amunicji z polskich zakładów
Sojuszniczy ogień na poligonie w Nowej Dębie
Włosi na straży polskiego nieba
Pół wieku w zespole
Nowy regulamin dla żołnierzy
New Face of the Military
O bezpieczeństwie na PGE Narodowym
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Najsprawniejsi wieloboiści
Pucharowe regaty udane dla kajakarzy CWZS-u
Polska osią wschodniej flanki NATO
Powalcz o nagrodę w konkursie im. Rejewskiego
B9 stawia na solidarność
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
Cegiełka na morzu
WAT zacieśnia współpracę z IBM-em
Śladem profesjonalistów
Kolejne VISy i Groty
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Słowa jak pociski
Gurkhowie. Najdzielniejsi z dzielnych
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Drugie miejsce triatlonistek na wojskowym czempionacie
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Maszerowali, lecz nie ginęli
Narada przed szczytem NATO
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Orka startuje!
Nowy wymiar wojska
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Nowelizacja i odznaczenia na święto weterana
Koreańskie czołgi dotarły do Gdyni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO