moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Odliczanie do Air Show

W powietrzu zaprezentuje się ponad 110 samolotów i śmigłowców z 21 państw. Umiejętności pilotażu pokaże 14 zespołów akrobacyjnych. – Tegoroczne pokazy będą największymi z dotychczas organizowanych w Polsce. Miłośnicy podniebnych akrobacji mogą liczyć na niezapomniane wrażenia – mówi płk Kazimierz Dyński, dyrektor biura organizacyjnego Air Show 2018.

Pokazy Air Show odbędą się w ostatni weekend sierpnia w Radomiu. Co będzie ich główną atrakcją? – Trudno jednoznacznie wskazać największą atrakcję, bo cała XVI edycja Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2018 będzie wyjątkowa. Wydarzenie zostało tak zaplanowane, aby godnie uświetniło jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecia lotnictwa wojskowego – mówi płk Kazimierz Dyński, dyrektor biura organizacyjnego Air Show 2018

Podniebne show

Organizatorzy zapewniają, że pokazy będą największymi z dotychczas organizowanych w Polsce i jedne z największych w Europie. Przez dwa dni w powietrzu zaprezentuje się ponad 110 samolotów i śmigłowców. Udział w pokazach wezmą soliści i zespoły z 21 państw. Podniebny show zaprezentuje aż 9 zagranicznych zespołów akrobacyjnych i 5 formacji krajowych.

Widzowie zobaczą topowe grupy akrobacyjne, takie jak: „Frecce Tricolori” z Włoch, „Patrulla Aguila” z Hiszpanii, ze Szwajcarii „Patrouille de Suisse”, z Finlandii „Midnight Hawks”, łotewskie „Baltic Bees” czy z Chorwacji „Wings of storm”. Spoza Europy na Air Show stawią się „Royal Jordanian Falcons” z Jordanii i pakistańscy piloci na samolotach JF-17 i Mushshack. Nie zabraknie także naszych „Biało-Czerwonych Iskier” i „Orlika”. Udział w tegorocznej edycji imprezy potwierdzili także Amerykanie, choć szczegóły ich pokazu są jeszcze utrzymywane w tajemnicy. Gratką dla fanów awiacji będzie dwukrotny przelot samolotu wczesnego ostrzegania i kierowania AWACS. – Mogę również zdradzić, że swój kunszt pilotażu zaprezentują piloci RED BULL między innymi na samolotach B-25J, F4U-4, Alpha Jet oraz śmigłowcu BO-105 C – uzupełnia kpt. Magdalena Busz z biura prasowego Air Show. 

– Podczas pokazów będzie można spotkać pilotów, którzy opowiedzą o swoim zawodzie i pilotowanych maszynach. Dla fanów lotnictwa będzie to okazja, aby teoretyczną wiedzę z książek i filmów skonfrontować z wiedzą praktyków. A wszystko to przy powietrznych ewolucjach, huku silników i zapachu paliwa lotniczego – podkreśla płk Dyński.

Niedawno wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz ogłosił, że podczas pokazów dojdzie do niecodziennego występu. Samolot pasażerski w barwach LOT B-737 MAX wykona niski przelot w asyście sześciu Iskier z Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”.

Atrakcje także na ziemi

Podczas Air Show będzie można obejrzeć także wystawę statyczną, na której zostanie zaprezentowany sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. Na ekspozycji stanie około 60 jednostek sprzętu wojskowego: czołgi, transportery opancerzone, armaty, zestawy przeciwlotnicze, radary, ale będzie można także zobaczyć z bliska broń osobistą żołnierzy i symulatory szkolenia strzeleckiego. Ofertę zaprezentują także przedstawiciele przemysłu obronnego, m.in. Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Lockheed, Leonardo, czy też WB Group.

Organizatorzy pokazu zapraszają do odwiedzenia kilku stref tematycznych. Jedną z nich będzie „Strefa 303”, nawiązująca do historii i tradycji słynnego Dywizjonu 303. Innym wartym obejrzenia miejscem będzie Park Historii Lotnictwa Wojskowego – znajdą się tu okolicznościowe wystawy i stoiska promocyjne instytucji kultywujących pamięć o lotnikach wojskowych i tradycjach lotnictwa wojskowego.

Ponadto w ofercie pokazów będzie jeszcze: park lotniczy dla dzieci (np. symulatory lotu dla najmłodszych, doświadczenia i konkursy), strefa „Foto Star”, czyli miejsce spotkań z gwiazdami pokazów, wypożyczalnia sprzętu foto-video oraz „Moto Strefa”.

– Uruchomimy aplikację mobilną „AIR SHOW GO!”, która została stworzona specjalnie na potrzeby tegorocznych Międzynarodowych Pokazów Lotniczych. Ułatwi widzom i uczestnikom pokazów dostęp do wszystkich niezbędnych informacji związanych z wydarzeniem – mówi kpt. Busz. Za pomocą aplikacji (dostępnej na urządzeniach z systemami operacyjnymi iOS oraz Android) widzowie znajdą informacje o pokazach powietrznych oraz wystawie statycznej.

Wstęp na pokazy jest biletowany. Bilet normalny kosztuje 40 zł, ulgowy 25 zł. Szczegóły dotyczące cen biletów można znaleźć na oficjalnej stronie pokazów: airshow.wp.mil.pl 

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


W drodze do amunicyjnego bezpieczeństwa
 
Pancerny drapieżnik, czyli Leopard 2A5
Moc Czarnych Panter
PGZ buduje suwerenność amunicyjną
Terytorialsi zawitają do Płocka
Witamy na Ziemi
W tydzień poznali smak żołnierskiego fachu
Rywalizacja snajperów
PT-91, czyli trzy dekady twardej służby
Czarna Pantera celuje
Jak Orlęta stają się Orłami?
Umacnianie ściany wschodniej
Pół tysiąca terytorialsów strzeże zachodniej granicy
Kolarskie święto w stolicy
Radomski Air Show coraz bliżej
Dzieci wojny
Nowe Abramsy już w Wesołej
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Prezydent Trump spotkał się z szefem NATO
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Rekompensaty na ostatniej prostej
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
More Than an Exercise
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Więcej niż ćwiczenia
Planowano zamach na Zełenskiego
Przygotowania do Święta Wojska Polskiego
MSWiA: Zachodnia granica jest bezpieczna
Pieta Michniowska
Blue Force vs Red Force w Orzyszu
Demony wojny nie patrzą na płeć
K9 i FlyEye na poligonie w Ustce
Tak walczyły pancerne kolosy
K9 – nieoceniony sojusznik
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Żołnierz ranny na granicy
Pucharowe zmagania Polaków
Czarne Pantery, ognia!
Broń przeciwko wrogim satelitom
Warsztaty dają siłę
BWP-1 – historia na dekady
Korzystne zmiany w dodatkach dla sił powietrznych
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Pierwszy polski lot Apache’a
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Święto sportów walki w Warendorfie
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
12 tys. żołnierzy gotowych do działania
Ewakuacja Polaków z Izraela
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Wyższe stawki dla niezawodowych
Polacy i Holendrzy razem dla obronności
Nabór do „Wakacji z wojskiem” 2025 trwa
Wołyń – pamiętamy
Kajakami po medale
Cel: zbudować odporność państwa
Podejrzane manewry na Bałtyku
Tłumy na zawodach w Krakowie
Ostatnia niedziela…
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Niebezpieczne incydenty na polsko-białoruskiej granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO