moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mariusz Błaszczak na czele resortu obrony

Dziękuję ministrowi Antoniemu Macierewiczowi za wysiłki podejmowane w ciągu ostatnich dwóch lat. Deklaruję, że będą one kontynuowane – mówił we wtorek Mariusz Błaszczak, który objął stanowisko ministra obrony narodowej. W siedzibie MON odbyła się uroczystość przekazania stanowiska szefa resortu obrony.


– Mam zaszczyt przejąć dziś obowiązki ministra obrony narodowej. To obowiązek, ale i wielka odpowiedzialność. Kiedy powierzono mi misję ministra spraw wnętrzach i administracji to moim celem było odbudowanie poczucia bezpieczeństwa w Polsce. Pan minister Macierewicz przez ostatnie dwa lata dbał o to, aby Polska była bezpieczna poprzez cały szereg działań zakończonych dobrymi rezultatami – mówił podczas uroczystości minister Mariusz Błaszczak.

– Cel jest ten sam – bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Chodzi o to, aby Polska była w stanie obronić się przed najeźdźcami, przed tymi, którzy Polsce źle życzą – mówił nowo powołany minister. Szef resortu obrony zaznaczył także, że jego celem będzie kontynuacja modernizacji Wojska Polskiego, tak by było ono wyposażone w nowoczesny sprzęt, a służba w jego szeregach była powodem do dumy.


Film: MON

Ustępujący ze stanowiska Antoni Macierewicz podziękował kierownictwu MON i Wojska Polskiego za wspólną pracę na rzecz budowy bezpieczeństwa Polski. – Dlatego, że zaczęliście zmieniać armię, mogła się także zmieniać Polska. Po raz pierwszy od dziesięcioleci Polacy mogli powiedzieć, że czują się bezpieczni, że są dumni ze swojej armii oraz swoich córek i synów, braci i sióstr, które noszą mundury Wojska Polskiego – mówił Antoni Macierewicz.

Zwrócił się także do żołnierzy, których nazwał „spadkobiercami żołnierzy niepodległości”. – Nie jesteście spadkobiercami zdrajców. Nie jesteście spadkobiercami tych, którzy służyli zaborcom. Nie jesteście spadkobiercami formacji komunistycznych. Jesteście spadkobiercami żołnierzy niepodległości, I Rzeczpospolitej, powstań, II Rzeczpospolitej, powstania warszawskiego i wreszcie żołnierzy niezłomnych – dodał.

W swoim wystąpieniu minister Macierewicz nawiązał także do jednego ze sztandarowych projektów swojej kadencji – utworzenia wojsk obrony terytorialnej, czyli piątego rodzaju sił zbrojnych. – Wiemy jak wielkie trzeba było przełamać obawy, niepewności, ale także sprzeciwy. Ale to właśnie ta zmiana uczyniła polską armię wreszcie kompletną, związaną na śmierć i życie z narodem, z niego czerpiącą siłę i swoje możliwości działania – zaznaczył Antoni Macierewicz.

Zmiana na stanowisku ministra obrony narodowej jest częścią większej rekonstrukcji rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Dziś w pałacu prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje ministerialne m.in. Joachimowi Brudzińskiemu na szefa MSWiA, Teresie Czerwińskiej (pokieruje resortem finansów) oraz Jackowi Czaputowiczowi (będzie nowym ministrem spraw zagranicznych).

Film: MON

MC

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Waclaw
1524758400
Mysle ,ze powinnismy wrocic do obowiazkowej sluzby wojskowej zarowno dla mezczyzn jak i dla kobiet,aby wszyscy Polacy byli gotowi stanac w obronie Ojczyzny gdy zajdzie potrzeba.Powinnismy wyszkolic wszystkich mlodych w poslugiwaniu sie bronia i podstawowych taktykach walki i gdy sytuacja stanie sie grozna udostepnic podsawowa bron wszystkim polakom.Tak robia to inne panstwa a dlaczego nie my? W zwiazku z tym ,poniewaz ,nie mozemy wszystkiego produkowac najlepiej,byloby to nieosiagalne,powinnismy wyspecjalizowac sie w tym w czym jestesmy najlepsi i ewentualnie dolaczac nowinki z najwyzszej polki.Mamy przeciez zdolnych rodakow. Mysla przewodnia powinno byc zaspokojenie obronnych potrzeb Polski z wlasnej produkcji ,teraz poki nie ma stosunkowo bliskich czasowo zagrozen.Na to powinny byc przeznaczone pieniadze ,ktore decydenci planuja wydac na zakup obcego sprzetu.Sa to olbrzymie pieniadze ,jak dla nas.Nie bylyby to stacone pienadze.Wyobrazmy sobie ,jakby to popchnelo nasz rozwoj gospodarczy i nasze mozliwosci eksportowe Poddaje to pod dyskusje,szczegolnie fachowcom i decydentom. Waclaw ADAMSKI
63-01-BF-21

Krok w przyszłość
Przecieranie szlaków
Prezydenckie weto dla SAFE
Generał Molenda doradcą NATO
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Pancerna nauka strzelania
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Znamy ekstraKLASĘ wojskową
Cel: Podwoić moc
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Polskie antydrony z Gdyni
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
PFM bez tajemnic
Nie ma nudy
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Kierunek: przyszłość
Łączność działa jak w zegarku
Nowy wymiar szkolenia przeciwlotników w Szkole Orląt
Oko na Bałtyk
W poszukiwaniu wyzwań
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Wojskowa jajecznica: polowa vs. galowa – która lepsza?
OSA wystartowała!
Symboliczny powrót gen. Skrzypczaka
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Siła współpracy
Tankowanie w przestworzach
Powaga w lekkości
Podwodne drony przypłyną z Polski
Zakochałam się w slalomie
Polska będzie zbrojna!
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Piekło „Pługa”
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Nie pozwala spocząć na laurach
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim
Together on the Front Line and Beyond
Trójskok Belmy
Leopard nie stoi w kolejce
The Beginning of Great History
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Zacięta walka o medale pod siatką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO