moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Narada szkoleniowo-metodyczna

1 października rozpoczęła się narada szkoleniowo-metodyczna dla kierowniczej kadry 3 Flotylli Okrętów oraz 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Naradzie przewodniczył dowódca 3 FO kontradmirał Krzysztof Jaworski.

Fregata rakietowa OPR Gen. K. Pułaski, okręt szkolny ORP Wodnik oraz zbiornikowiec ORP Bałtyk wyszły w niedzielę (1 października) na morze, rozpoczynając tym samym naradę szkoleniowo – metodyczną dla kierowniczej kadry jednostek 3. FO oraz 12. DZ. Dowódcy 3. Flotylli Okrętów, kontradmirałowi Krzysztofowi Jaworskiemu, towarzyszył dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Rajmund T. Andrzejczak. Zasadniczym celem narady była wymiana doświadczeń i wniosków dotyczących współpracy pomiędzy Gdyńską Flotyllą a Szczecińską Dywizją. Zgodnie z planem rejsu, którego trasa obejmowała akweny Zatoki Gdańskiej i Pomorskiej a także Bałtyku Południowego, zrealizowane zostały metodyczne zajęcia pokazowe uzupełniania zapasów na morzu w ruchu tzw. RAS (ang. Replenishment at sea). Podczas spotkania z dowódcami jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu oraz 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie, poruszone zostały tematy dotyczące m. in. wspólnej realizacji zadań w ramach obrony wybrzeża przez związki taktyczne Marynarki Wojennej oraz Wojsk Lądowych. Narada szkoleniowo – metodyczna to jedną z form działalności szkoleniowej, służąca wymianie doświadczeń i wniosków. Jej celem jest analiza sytuacji szkoleniowej, wypracowanie wniosków i wskazanie kierunków do dalszej działalności oraz wdrażanie efektywnych metod realizacji zamierzeń szkoleniowych. Wnioski wyciągnięte w czasie trwającej pięć dni narady, zostaną przeanalizowane i uwzględnione w dalszym procesie planowania i realizacji szkolenia wojsk.

Okręt szkolny ORP Wodnik Okręt szkolny typu Wodnik przeznaczony jest do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. Wyszkoliło się na nim tysiące podchorążych Akademii Marynarki Wojennej i kadetów Szkoły Podoficerskiej MW. Okręt brał także udział w operacji "Pustynna burza" – pełnił rolę okrętu-szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej w 1991 roku. Za udział w tychże działaniach król Arabii Saudyjskiej dekretem nr 5127 z dnia 24 września 1991 roku nadał członkom załogi medal "Za wyzwolenie Kuwejtu".

Zbiornikowiec ORP Bałtyk przeznaczony jest do zaopatrywania okrętów w materiały pędne i smary. Z-1 transportuje, przechowuje, przyjmuje i wydaje produkty naftowe innym jednostkom zarówno w portach, jak i na morzu, a także z brzegu. Okręt może zaopatrywać jednostki w morzu również w inne produkty dzięki ruchomym żurawikom przeładunkowym. Jednostka wyposażona jest we wszystkie niezbędne systemy przyłączeniowe, spełniające standardy obowiązujące w NATO, umożliwiające tankowanie wszystkich okrętów współpracujących z polską Marynarką Wojenną.

Fregata rakietowa ORP K. Pułaski to dar rządu Stanów Zjednoczonych dla Polski. Okręt wszedł do służby w siłach morskich Stanów Zjednoczonych 9 maja 1980 roku jako USS "CLARK". Podniósł polską banderę po raz pierwszy 15 marca 2000 roku w bazie morskiej US Navy w Norfolk. Imię ORP Gen. K. Pułaski otrzymał 25 czerwca 2000 roku w Gdyni. Głównym przeznaczeniem fregaty rakietowej typu Oliver Hazard Perry jest poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, zwalczanie sił napadu powietrznego, zwalczanie okrętów nawodnych i statków oraz ich zespołów, osłona własnych okrętów i statków oraz ich zespołów, patrolowanie i osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych, a także zwalczanie celów powietrznych na dużych i średnich dystansach. Jednostka jest przygotowana do prowadzenia operacji reagowania kryzysowego, zapobiegania konfliktom lokalnym i przeciwdziałania atakom terrorystycznym.

3. Flotylla Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego jest uderzeniowym związkiem taktycznym Marynarki Wojennej. O jej sile stanowią fregaty, okręty podwodne i okręty rakietowe wchodzące w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych i Dywizjonu Okrętów Podwodnych. Okręty ratownicze, szkolne, rozpoznawcze i hydrograficzne znajdują się natomiast w strukturach Dywizjonu Okrętów Wsparcia, Grupy Okrętów Rozpoznawczych i Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW. Jednostki 3. Flotylli Okrętów odpowiadają również za ochronę i obronę wybrzeża (43. Batalion Saperów, 9. Dywizjon Przeciwlotniczy i Morska Jednostka Rakietowa) oraz logistyczne zabezpieczenie działań (Komenda Portu Wojennego Gdynia). Ponad 3 tysiące marynarzy służących w 3. Flotylli Okrętów stacjonuje w największej polskiej bazie morskiej w Gdyni oraz w jednostkach na półwyspie helskim, w Siemirowicach oraz w Ustce.

Tekst: por. mar. Anna Sech

red. PZ

autor zdjęć: por. mar. Anna Sech

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Ratownik w akcji
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Śmierć gorsza niż wszystkie
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
BWP-1 – historia na dekady
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Kajakami po medale
Ewakuacja Polaków z Izraela
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Demony wojny nie patrzą na płeć
The Power of Infrastructure
Dzieci wojny
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Strażnicy polskiego nieba
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Czarna Pantera celuje
Policjanci w koszarach WOT
Święto sportów walki w Warendorfie
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Planowano zamach na Zełenskiego
Bezpieczniejsza Europa
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Drukowanie dronów
Wyższe stawki dla niezawodowych
Świat F-35
Międzynarodowy festiwal lotnictwa. Zbliża się Air Show Radom 2025
Pracowity pobyt w kosmosie
„Różycki” zwodowany
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Pancerny kot w polskim wojsku
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Flyer, zdobywca przestworzy
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Broń przeciwko wrogim satelitom
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Wypadek Rosomaka
Inwestycja w żołnierzy
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Podejrzane manewry na Bałtyku
Podróż w ciemność
Prezydent na wschodniej granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO