moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przełom w finansowaniu armii

Nie waham się powiedzieć, że jest to dokument na miarę ustaw przyjmowanych ponad 200 lat temu podczas obrad Sejmu Wielkiego, kiedy także decydowano o polskiej armii – tak Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej, zachęcał członków sejmowej Komisji Obrony Narodowej do poparcia nowelizacji przepisów dotyczących finansowania wojska.

Siły Zbrojne RP liczące do 200 tys. żołnierzy, budżet obronny stopniowo podnoszony do 2,5 proc. PKB i obliczany na podstawie prognoz na dany rok, a nie jak do tej pory na bazie danych z roku ubiegłego oraz modyfikacja systemu zaliczek dla wykonawców wojskowych kontraktów aż do 33 proc. wartości umowy – to kluczowe założenia nowelizacji najważniejszych przepisów regulujących zasady finansowania armii. Wczoraj posłowie z komisji obrony rozpoczęli prace nad przygotowanymi przez MON zmianami w Ustawie o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP oraz Prawie zamówień publicznych. 

– Nie waham się powiedzieć, że to jest projekt ustawy na miarę ustaw, które były głosowane ponad 200 lat temu. To dokument na miarę ustaw przyjmowanych przez Sejm Wielki, kiedy także decydowano o polskiej armii – mówił Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej, który w MON-ie odpowiada za zakupy dla wojska. – To jest przewrót kopernikański w polskich siłach zbrojnych. W ciągu ostatnich 25 lat nie było wydarzenia podobnej rangi – zauważył.  

Wiceminister Kownacki wyjaśniał, że rządowy projekt jest nie tylko realizacją zapowiedzi i deklaracji złożonych podczas szczytu NATO w Warszawie, ale wpisuje się również w plan zrównoważonego rozwoju Polski (tzw. Plan Morawieckiego). Podkreślał, że kształt ustawy, w tym przede wszystkim skala wzrostu nakładów na armię, to wynik determinacji szefa resortu obrony narodowej, Antoniego Macierewicza.

Rządowy projekt spotkał się z krytyką posłów opozycji. Czesław Mroczek, były wiceminister obrony narodowej, zarzucił, że proponowane regulacje nie zwiększają armii do 200 tys. żołnierzy, a zmierzają do zmniejszenia ich liczby do 130 tys. (w projekcie ustawy zapisano, że armia ma liczyć 200 tys. żołnierzy, z czego żołnierzy zawodowych ma być 130 tys.), a podwyżki budżetu obronnego zaplanowano dopiero po 2020 roku, czyli po wyborach parlamentarnych. – Będziemy głosować przeciwko tym regulacjom. Z pewnością nie możemy mówić o przewrocie kopernikańskim– komentował.

– To bardzo smutne, że opozycja nie potrafi wzbić się ponad podziały polityczne. My, jako Prawo i Sprawiedliwość, w 2015 roku poparliśmy projekt nowelizacji tej samej ustawy, gdyż przyczyniała się ona do podniesienia bezpieczeństwa Polski. Ta ustawa ma dokładnie taki sam cel. Zwiększa liczebność armii i jej budżet  – odpowiadał wiceminister Bartosz Kownacki.

Ostatecznie sejmowa Komisja Obrony Narodowej przyjęła rządowy projekt nowelizacji ustawy. Dokument musi jeszcze zostać przegłosowany przez obie izby parlamentu i podpisany przez prezydenta. Przedstawiciele PiS zapowiedzieli, że Sejm zajmie się projektem ustawy podczas trwającego teraz posiedzenia. Ustawa wejdzie w życie 14 dni od jej ogłoszenia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze


Drony na fali
 
Survival w Kosowie
Oczy na wschodnią flankę
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Jak Perun z Piratem
Nowe garaże dla Leopardów
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Zima, skały i kawalerzyści
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Na granicy nieco spokojniej
Saperzy rozminowują Kłaj
Pierwszy krok do zawodowców
Na wolność przez dwa mury
Srebrny Ptak leci w kosmos, czyli najdziwniejsza broń II wojny
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Wiedza, która ratuje życie
Nauka kruszenia lodu
Misja nie tylko wojskowa
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
MON: nie wyciekły tajne informacje
Bombardowanie Monte Cassino
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Nowe radary dla MW
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Lecimy z sercem
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Przesiadka do klasy premium
Dywizjon 303 w Napoleonie
Rosomaki będą groźniejsze
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Jakie zmiany dla podchorążych?
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Hiszpańskie dylematy
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
W Brukseli o przyszłości NATO
Rodzeństwo na medal
Legionowski szpital niemal gotowy
Z pomocą dla Libanu
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Zostań wojskowym muzykiem
Polak w szkole boardingu
Border Protection Is a Priority
Kolejna prowokacja na granicy
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Zielony, żółty czy czerwony?
Zbuduj formę na wiosnę!
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Nowa Rada przy prezydencie
W BBN o sytuacji na granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO