moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowości Europoltechu

Roboty pirotechniczne i inżynieryjne oraz zwiadowcze drony, nowości z zakresu wyposażenia osobistego, pistolety i karabiny, a także nieco cięższy sprzęt – różnego typu specjalistyczne pojazdy. Na targach Europoltech w Gdańsku 160 wystawców zaprezentowało bogatą ofertę dla policji, wojska i służb bezpieczeństwa.

Odbywające się co dwa lata Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa „Europoltech” to największe w naszym kraju targi przeznaczone dla policji i służb bezpieczeństwa. Ponieważ prezentowanym na imprezie sprzętem, z racji pokrewności niektórych zadań, interesuje się również wojsko, od kilku lat organizatorzy targów podkreślają, że Europoltech to wystawa przeznaczona także dla Sił Zbrojnych RP, z naciskiem na jednostki specjalne oraz Żandarmerię Wojskową.

Na tegorocznej edycji swoje produkty i usługi zaprezentowało 160 wystawców, wśród których zdecydowanie dominowali krajowi wystawcy. Sporo uwagi zwiedzających przyciągnęło stoisko największego rodzimego producenta robotów pirotechnicznych i inżynieryjnych – firmy PIAP. Spółka ta na gdańskiej imprezie zaprezentowała aż trzy nowości. Dwie ulepszone wersje robotów IBIS i Feniks oraz nowy model taktycznego robota miotającego TRM.

– W drugiej generacji TRM pojawiło się bardzo dużo ulepszeń. Nowe są silniki, dzięki którym jest on praktycznie bezgłośny, nowy jest system oświetlenia i dodatkowa kamera. Poza tym robot został przystosowany do przenoszenia i odpalania granatów – wyjaśnia Mateusz Wasilewski, specjalista ds. sprzedaży w PIAP-ie.

Sporym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się stoiska wystawców prezentujących różnego typu drony wraz z ofertą edukacyjną dla ich operatorów. To pewne novum, że firmy oferują już nie tylko produkowane przez siebie systemy latające – mniej lub bardziej zaawansowane, lecz również całe pakiety szkolenia, z których mogą skorzystać także cywilni pasjonaci bezzałogowców.

Jeśli chodzi o zagranicznych wystawców, to nie było ich na targach zbyt wielu. Jednym z nich była szwajcarska firma Global Clearance Solution (GCS). Zaprezentowała w Trójmieście po raz pierwszy w Europie swojego najnowszego robota inżynieryjnego GCS-100, który wraz z dedykowanymi urządzeniami specjalistycznymi może ważyć ponad 2 tony. Może on być wykorzystywany do neutralizacji improwizowanych urządzeń wybuchowych oraz oczyszczania pól minowych i pasów startowych na lotniskach.

Do tej pory Europoltech odbywał się w Warszawie. W tym roku na miejsce organizacji trzydniowej imprezy (26–28 kwietnia) wybrano gdańskie Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Amberexpo. – Europoltech w Amberexpo to nie tylko większy komfort dla uczestników targów i konferencji, lecz także ograniczenie kosztów organizacyjnych. Przekłada się to na zmniejszenie wydatków związanych z uczestnictwem w tym projekcie – wyjaśnia Andrzej Kasprzak, prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich edycjach Europoltechu, targom towarzyszy: VIII Międzynarodowa Konferencja Policyjna oraz V Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Miejsce zdarzenia”.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
Wellington „Zosia” znad Bremy
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Arteterapia dla weteranów
Sukces Polaka w biegu z marines
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Szkolenia obronne tuż-tuż. Instruktorzy uczą się przekazywać wiedzę
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Kolejny kontrakt Dezametu
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Pięściarska uczta w Suwałkach
Ukraina to największy zagraniczny klient polskiej zbrojeniówki
Koniec dzieciństwa
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Prof. Ilnicki – lekarz żołnierskich dusz
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Starcie pancerniaków
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Rusza program „wGotowości”
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Marynarze mają nowe motorówki
Nie daj się zhakować
Sto lat Grobu Nieznanego Żołnierza
Sportowcy na poligonie
Niespokojny poranek pilotów
Kaman – domknięcie historii
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Odznaczenia za wzorową służbę
Grób Nieznanego Żołnierza – drogowskaz i zwierciadło
Polski „Wiking” dla Danii
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Inwestycja w bezpieczeństwo
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Mity i manipulacje
Kircholm 1605
Męska sprawa: profilaktyka
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Mundurowi z benefitami
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Standardy NATO w Siedlcach
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Pomnik nieznanych bohaterów
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Nowe zasady dla kobiet w armii
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
Marynarze podjęli wyzwanie
„Road Runner” w Libanie
Abolicja dla ochotników
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Komisja Obrony za Bezpiecznym Bałtykiem
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Brytyjczycy na wschodniej straży
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Szansa na nowe życie
OPW budują świadomość obronną
Zasiać strach w szeregach wroga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO