moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W trosce o siłę ducha

„Są tylko dwie siły na świecie, siła miecza i siła ducha. Ostatecznie siła miecza zawsze zostaje pokonana przez siłę ducha” (Napoleon Bonaparte). O sile miecza decydują potencjał militarny i liczebność wojska, jego wyposażenie, wyszkolenie oraz profesjonalizm kadry dowódczej i żołnierzy. Siłę ducha zdobywa człowiek w modlitwie, przekonując się, że kiedy podejmuje walkę ze złem, nie jest samotny. Po jego stronie stoi Bóg, który pomaga „zło dobrem zwyciężać”. Także udział w Eucharystii umacnia ludzkiego ducha, by ten był zdolny do obrony najwyższych wartości i do największych poświęceń. Ostatecznie dzieje ludzi są kształtowane przez moc ducha. Dekalog zaś oraz przykazanie miłości Boga i bliźniego są wskazówką, jak przemieniać siebie i świat. Ojciec Święty Franciszek wciąż to podkreśla w wielu wymiarach swojej posługi.

Podczas Światowych Dni Młodzieży spotkają się młodzi ze 187 krajów świata. Będą wśród nich także polscy żołnierze i przedstawiciele kilkunastu armii należących do NATO. Dla noszących wojskowy mundur, spotkanie w królewskim Krakowie z papieżem Franciszkiem będzie wyjątkową okazją, aby umocnić siłę ducha, by jeszcze lepiej służyć sprawie pokoju i bezpieczeństwa.

Na kartach Pisma Świętego czytamy: „On będzie rozjemcą pomiędzy ludami i sędzią dla licznych narodów. Wtedy swe miecze przekują na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza, nie będą się więcej zaprawiać do wojny” (Iz 2,4). Choć troska o zachowanie pokoju spoczywa na nas wszystkich, szczególnie na tych, którzy służą w siłach zbrojnych swoich państw, to musimy pamiętać, że to Bóg jest nauczycielem, rozjemcą, sprawiedliwym sędzią i dawcą pokoju.

W tym szczególnym czasie z wdzięcznością wspominamy św. Jana Pawła II, inicjatora Światowych Dni Młodzieży. Podczas pielgrzymki do Polski w czerwcu 1987 roku, w jednym ze swoich przemówień przywołał Westerplatte – miejsce heroicznego oporu polskich żołnierzy walczących podczas II wojny światowej.

Tegoroczne hasło Światowych Dni Młodzieży brzmi: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). Niech te słowa z Ewangelii św. Mateusza staną się naszym drogowskazem i źródłem nadziei. Z otwartym i radosnym sercem przeżyjmy ten wyjątkowy czas spotkania młodych całego świata z Chrystusem oraz z papieżem Franciszkiem. A na drogach życia niech towarzyszy Wam Boże błogosławieństwo.

Tekst ukazał się w specjalnej jednodniówce „Polska Zbrojna”, która została wydana z okazji Światowych Dni Młodzieży.

bp Józef Guzdek , Biskup Polowy Wojska Polskiego

autor zdjęć: Zbigniew Furman

dodaj komentarz

komentarze


Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Polska poza konwencją ottawską
Oficer od drona
Oko na Bałtyk
Torami po horyzont
Skromny początek wielkiej wojny
Selonia, czyli łotewski poligon
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Together on the Front Line and Beyond
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
Sprintem do bobsleja
Focus of Every Move
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Borsuki, ognia!
Kierunek Rumunia
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Spluwaczki w nowej odsłonie
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Outside the Box
Polski sektor obronny za SAFE
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Koniec olimpijskich zmagań
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
Walka o pierwszą dziesiątkę
Chciałem być na pierwszej linii
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Cztery lata wojny w Ukrainie
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Desant w Putlos
Nowe otwarcie w psychiatrii wojskowej
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Morskie koło zamachowe
Przemyślany każdy ruch
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Laboratorium obrony państwa
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Życie pod ostrzałem
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Debiut skialpinizmu
Fenomen podziemnej armii
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
„Jaskółka” na Bałtyku
Wojsko wskazało priorytety

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO