moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rakiety KUB w celu

Najpierw przeprowadzili strzelanie doświadczalne odpalając cztery rakiety typu KUB. Potem 600 żołnierzy z 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego rozpoczęło strzelanie bojowe. Dziś na poligonie w Ustce wystrzelili do celów powietrznych 10 kolejnych pocisków ziemia–powietrze. Wszystkie trafiły w cel.

Ćwiczenie zorganizowane na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce nosi kryptonim „Wilk-16”. Szkolenie przechodzą żołnierze 1 i 2 dywizjonu 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego.


Test zdany. KUB-y odpalone

Najpierw wojskowi przygotowywali się do obrony przeciwlotniczej zgrupowania wojsk. Żołnierze obsługujący stacje radiolokacyjne wykrywania i naprowadzania jednej z baterii startowych 1 dywizjonu testowali sprzęt, który niedawno został zmodernizowany. Z wyrzutni ustawionych w pobliżu nadmorskiej plaży odpalano cztery rakiety KUB do pozorowanych celów powietrznych. Dwie do imitatorów SRCP-WR wystrzeliwanych przez samoloty myśliwsko-bombowe Su-22, kolejne do sterowalnych celów powietrznych typu Szogun z możliwością programowania trasy lotu. – Wszystkie rakiety trafiły w cel. To dowód, że zmodyfikowany sprzęt spisuje się znakomicie, a nasi żołnierze są bardzo dobrze wyszkoleni – ocenił po próbnym strzelaniu płk Witold Kałamarz, dowódca 15 Pułku Przeciwlotniczego.

Ćwiczenie obserwował gen. bryg. Marek Sokołowski, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, któremu podlega pułk przeciwlotniczy z Gołdapi. – Celnym strzelaniem przeciwlotnicy zwieńczyli wiele miesięcy trudnych treningów i przygotowań. Życzę im, aby kolejne strzelania były równie celne – powiedział generał portalowi polska-zbrojna.pl.

Dziś przeciwlotnicy wysłali w powietrze kolejne rakiety. Strzelanie zaczęli wcześnie rano. Podobnie jak podczas ćwiczeń próbnych, 10 pocisków systemu KUB niszczyło pozorowane cele wystrzeliwane przez pilotów samolotów Su-22 oraz typu Szogun. Wszystkie cele imitujące wrogie statki powietrzne zostały trafione. Tym samym lotniczy atak przeciwnika na zgrupowanie wojsk „Mazury”, bo tak na potrzeby ćwiczenia nazwano pododdziały stacjonujące w tym rejonie, został odparty.

Dowódcą jednej z baterii startowych, które wystrzeliły KUB-y, jest kpt. Artur Borkowski. Oficer po raz pierwszy strzelał używając rakiet bojowych. – Dla każdego przeciwlotnika to swoisty chrzest i najważniejszy sprawdzian umiejętności. Nie ukrywam, że mnie także towarzyszyły emocje. Byłem jednak pewien swoich umiejętności, a także wyszkolenia podwładnych. Nasze rakiety trafiły w cele i jestem z tego bardzo zadowolony – mówił dowódca po wykonaniu zadania.

Długie przygotowania, wyjątkowe ćwiczenia

Przeciwlotnicy od miesiąca przygotowywali się na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Trenowali między innymi z wykorzystaniem samolotów wielozadaniowych F-16 z bazy w Krzesinach. Całe szkolenie podporządkowane było przygotowaniu do strzelania bojowego.

Wyszkolenie poszczególnych pododdziałów i załóg sprawdziło Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wyniki decydowały o dopuszczeniu żołnierzy do strzelania. – Kontrola była bardzo wnikliwa. Dotyczyła zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznego działania w warunkach bojowych. Sprawdzane były wszystkie pododdziały i komórki dowódcze. Test przeszły dowództwa dywizjonów, baterie startowe i jednostki wsparcia. Uzyskaliśmy oceny bardzo dobre i dobre – podsumowuje płk Kałamarz.

Tego typu strzelania bojowe jednostki przeciwlotników prowadzą raz na kilka lat, m.in. ze względu na to, że koszt jednej rakiety wystrzelonej w powietrze to około 600 tysięcy złotych. Zanim żołnierze z 15 Pułku zjechali do Ustki, przygotowywali się w marcu na poligonie w pobliżu Malborka, następnie w okolicach Świdwina oraz lotniczego poligonu Nadarzyce.

Czas na „Anakondę”

2 dywizjon dowodzony przez ppłk. Tomasza Baranowskiego, który ma już za sobą strzelanie bojowe, niebawem przemieści się na poligon Orzysz. Tam wejdzie w skład sił biorących udział w ćwiczeniu „Anakonda-16”.

Z kolei 1 dywizjon pod dowództwem ppłk Tomasza Sawczuka pozostanie jeszcze na poligonie w Ustce. 7 czerwca przeciwlotnicy zainaugurują ćwiczenia „Anakonda-16”. Dwa dni później przeprowadzą strzelanie bojowe, które będzie jednym z ważniejszych epizodów realizowanych w ramach największych w tym roku manewrów w polskiej armii.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. sierż. Tomasz Witkowski

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, epilog
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
SOR w Legionowie
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna w świętym mieście, część druga
Sprawa katyńska à la española
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
NATO na północnym szlaku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
Strażacy ruszają do akcji
Głos z katyńskich mogił
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kadisz za bohaterów
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna na detale
Sandhurst: końcowe odliczanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Szpej na miarę potrzeb
Barwy walki
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Szarża „Dragona”
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zachować właściwą kolejność działań
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gunner, nie runner
Charge of Dragon
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
W Italii, za wolność waszą i naszą
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO