moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Walka o dominację na Bliskim Wschodzie

O przyczynach zaostrzającej się w ostatnim czasie relacji między Arabią Saudyjską a Iranem pisze w najnowszej „Polsce Zbrojnej” Tomasz Otłowski. Ekspert zajmujący się sprawami Bliskiego Wschodu wskazuje nie tylko na tło religijno-historyczne, lecz także na ostatnie wydarzenia w tej części świata – sytuację w Syrii, Iraku, Jemenie czy walki z Państwem Islamskim.

W artykule „Dżiny wojny” Tomasz Otłowski przypomina, że od chwili, gdy szyicki Iran przyjął (po rewolucji w 1979 roku) radykalnie religijny kurs w polityce wewnętrznej i zagranicznej, stało się jasne, że sunnicka Arabia Saudyjska jest strategicznym przeciwnikiem Teheranu. Nigdy jednak w ciągu 35 lat nie było tak blisko do wybuchu otwartej wojny między oboma krajami i ich regionalnymi sprzymierzeńcami. Nawet w czasie krwawej, wieloletniej wojny Iranu z Irakiem udało się uniknąć konfrontacji na skalę całego regionu.

„Dzisiaj nie jest to już takie pewne, a sygnały napływające z obu stron Zatoki Perskiej sugerują, że adwersarze na serio biorą pod uwagę ewentualność przekształcenia się sporu z fazy polityczno-dyplomatycznej (i werbalno-propagandowej) w regularną, gorącą wojnę” – pisze ekspert. Zauważa, że choć wybuch otwartego konfliktu militarnego nie jest w interesie żadnej ze stron, to sytuacja może się wymknąć „spod kontroli głównych mocodawców”.

Tym bardziej, że geneza jej gwałtownego zaostrzenia się jest złożona – podkreśla Otłowski. Najczęściej przytaczane w tym kontekście wydarzenie – czyli egzekucja przez władze w Rijadzie opozycyjnego lidera, szyickiego szejka Nimra al-Nimra – było jedynie kroplą, która przelała czarę goryczy. Na pogorszenie się sytuacji składa się bowiem wiele różnych czynników: oprócz tych natury czysto historycznej czy też religijnej w grę wchodzą również ostatnie wydarzenia w tej części świata. Chodzi o sytuację w Syrii, Iraku, Jemenie czy walki z Państwem Islamskim. Wszystkie te problemy doprowadziły do skokowej eskalacji napięcia między Rijadem a Teheranem.

„Warto zatem na chwilę pochylić się nad tymi elementami, aby w pełni zrozumieć kontekst historyczny i równie stare, głębokie tło ideologiczno-religijne dzisiejszych wydarzeń” – pisze publicysta.

Więcej o konflikcie między Arabią Saudyjską a Iranem – w marcowym numerze miesięcznika „Polska Zbrojna”.

PZ

autor zdjęć: US DoD

dodaj komentarz

komentarze


Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Krok w stronę pokoju
Orka tuż, tuż
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Polski wkład w operację „Overlord”
Trening działań połączonych
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Apetyt Smoka rośnie
Innowacje dla bezpieczeństwa
Królestwo pojazdów
Powietrzne cysterny dla Polski
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Minister obrony RFN w Polsce
Premier powołał nową wiceminister obrony
Szermierze i pięściarki na podium
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
F-35 Changes Everything
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Umowa na pociski do Patriotów
Generał z cienia
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Kraków zaprosił weteranów
Na straży nieba
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pancerny Poznań
Ratunek na polu walki
Bez zmian w emeryturach
Sonda dla Jastrzębia
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Podróż w ciemność
Koło zamachowe gospodarki
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Stała baza wojsk USA w Polsce
Mundur, medale i duma
Śmierć w sercu Azji
Zełenski traci Order Orła Białego?
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Sportowe jubileusze
Sojusz Madrytu i Warszawy
Podchorążowie w dżungli
Równanie z „Iksem”
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Wsparcie ma znaczenie
Niebo bez dominacji
„Strzała weterana” spaja środowisko
AMW oferuje mieszkania
Święto DGRSZ
Polska szykuje się do produkcji Panter
Marsz gąsienicowych kolumn
Ważne decyzje w Brukseli
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Zbrodnicza farsa
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO