moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Diabeł w szczegółach

Dobiegają końca prace nad ustawą o weteranach działań poza granicami państwa. Ostatnie (trzecie) posiedzenie podkomisji odbyło się czwartego marca 2011 roku.

Nie zapadły ostateczne ustalenia, więc podczas dalszych prac niektóre artykuły mogą się zmienić. Na ustawę o weteranach czeka blisko sto tysięcy zainteresowanych. Ministerstwo chce, aby jak najszybciej została uchwalona, zapewniał pułkownik Sławomir Filipczak, dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych MON.

Zainteresowanie pracami podkomisji Komisji Obrony Narodowej było tak duże, że podczas Pierwszego posiedzenia część osób przysłuchiwała się obradom z korytarza. Na kolejnym duża sala w głównym gmachu sejmu była wypełniona po brzegi. Głównymi konsultantami byli przedstawiciele Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. „Projekt wypośrodkowuje nasze oczekiwania – jest wyważony, choć można oczekiwać więcej”, przyznał generał brygady w stanie spoczynku Stanisław Woźniak, prezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

„Ustawa idzie w dobrym kierunku, ale mamy kilka uwag”, poparł go Daniel Kubas, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Jak zwykle bowiem diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego, jak przekonywał Kubas, należy ustalić definicję wypadku. Zwracał także uwagę, że koledzy z patrolu na misji podlegają różnym ustawom, bo jeden jest żołnierzem zawodowym, a drugi nadterminowym.

W czasie prac podkomisji z trzydziestu dziewięciu artykułów projektu ustawy zmieniło się kilka. Na przykład wprowadzono inne kwoty przewidziane na dopłaty do nauki czy na refundację dojazdów na wojskowe uroczystości (powinny być rewaloryzowane). W pierwszym przypadku zamiast 2,8 tysiąca złotych będzie to czterokrotność najniższej emerytury, w tym drugim zaś już nie 700 złotych, lecz równowartość najniższej emerytury (od marca kwota ta wyniesie 728 złotych i co roku będzie waloryzowana).

Weterani będą też mogli uzyskać dofinansowanie nie tylko na naukę w szkole ponadgimnazjalnej albo na studia (jak przewidywał projekt), lecz także na studia II stopnia (jak postulowało stowarzyszenie). Nie będzie także limitu wieku (proponowano 65 lat), od którego będzie można ubiegać się o zapomogę. Świadczenia mogą być jednak niższe, bo przewidziana na ten cel przez MON pula wynosi 200 tysięcy złotych.

Do zmiany niektórych artykułów projektu ustawy konieczna była pomoc prawników z Biura Legislacyjnego Sejmu RP. Czy przy przyznawaniu renty można inaczej traktować żołnierzy, którzy ulegli wypadkowi na misji i w kraju? Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju proponowało, aby ciężko poszkodowanym weteranom renty przyznawać na stałe. „Wyłączenie weryfikacji istnienia inwalidztwa (przeprowadzania badań kontrolnych inwalidów) […] może prowadzić do dyskryminacyjnego traktowania żołnierzy i funkcjonariuszy wykonujących zadania na terenie kraju i naruszać konstytucyjną zasadę równości”, napisało w opinii Biuro Legislacyjne Sejmu RP.

Przyznawanie rent na czas nieokreślony dla weteranów z największym (ponad 60-procentowym) uszczerbkiem na zdrowiu jest dla Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju jednym z ważniejszych postulatów. Dlatego Kubas zapowiada, że ponownie poruszy tę sprawę. „Zasada równości wobec prawa nie byłaby złamana, gdyby przepis ten dotyczył żołnierzy, którzy zostali ciężko ranni w kraju lub za granicą”.

Prawdopodobnie nie zostaną uwzględnione uwagi zgłoszone przez Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, aby zwrot kosztów przyjazdu na uroczystości wojskowe oraz asystę honorową podczas pogrzebów mieli wszyscy weterani, a nie tylko ci poszkodowani.

Poza ustawą

Komisja do spraw służb specjalnych zaproponowała, aby przepisami ustawy objąć także pracowników Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu. W opinii prawnej Biuro Analiz Sejmowych napisało: „Weterani wypełniają zadania poza granicami państwa, aby pomóc w utrzymaniu pokoju na świecie. Zadań takich nie wykonują funkcjonariusze ABW i AW, w związku z powyższym nie jest zasadne w świetle celu analizowanej ustawy obejmowanie ich jej zakresem podmiotowym”.

Fot. Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Czego można się nauczyć od żołnierzy?
 
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Układ nerwowy Mieczników
Piedimonte – samobójcza misja
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Pływacy i maratończycy na medal
Przysięga w Limanowej
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ostatnia droga Pileckiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
By Polska była bezpieczna
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Nie szpital, a instytut
Podróż po AWACS-ie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Nowe zadania szefa SKW
Krwawa noc pośród puszczy
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Zawsze gotowi do pomocy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Ryś” z laserem
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO