Jakie są dziś zagrożenia rakietowe i jak buduje się systemy obrony przeciwrakietowej? Dlaczego problem ten ma strategiczne znaczenie dla Polski?
Na pytania te odpowiada wydana właśnie książka „Obrona przeciwrakietowa w polskiej perspektywie”. Pozycja została przygotowana przez zespół ekspertów pod redakcją naukową podsekretarza stanu w MON, dr. hab. Roberta Kupieckiego, który we słowie wstępnym przekonuje, iż w tematyce obrony przeciwrakietowej „miarą trudności piętrzących się przed badaczami jest nie tylko dostęp do wiarygodnych informacji, ale przede wszystkim tematyczna rozpiętość zjawiska”.
Pozycja w zwarty i przystępny sposób porządkuje wiedzę na temat obrony przeciwrakietowej i zagrożeń rakietowych. Została podzielona na kilka rozdziałów, w których czytelnik może poznać podstawy i rys historyczny zagadnienia, a następnie wzbogacić tę wiedzę o informacje czemu przeciwdziała ten rodzaj defensywy, jakie zagrożenia się z nim wiążą i jak przez lata ewoluowały. Znajdzie tu także podejście do problematyki „w wydaniu” NATO i Amerykanów oraz w perspektywie Polski.
Nad publikacją pracował zespół złożony z siedmiu ekspertów resortów obrony narodowej i spraw zagranicznych oraz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, zajmujących się tą problematyką od wielu lat. Autorzy rozprawiają o obronie przeciwrakietowej także w aspektach politycznych, strategicznych, technicznych oraz ekonomicznych. Wydawnictwo wyróżnia też fakt, że dotyczy bezpośrednio bezpieczeństwa Polski, a nie jest wyłącznie przedstawieniem problemu z pogranicza strategii i techniki militarnej.
Książka została wzbogacona o przedmowę ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka. Poniżej jej fragment:
„Bezpieczeństwo jest wartością nadrzędną i fundamentem rozwoju Polski. W ostatnich latach podjęliśmy duży wysiłek, by je wzmocnić, także w wymiarze obronnym. Pośród najważniejszych przedsięwzięć realizowanego właśnie programu modernizacji sił zbrojnych, największego w naszej historii, szczególne miejsce zajmuje budowa narodowego systemu obrony przeciwrakietowej – w powiązaniu z programami NATO i we współpracy z naszym amerykańskim sojusznikiem. Zdaniem wielu ekspertów wojskowych skuteczna obrona przed zagrożeniami powietrznymi, w tym rakietowymi, we współczesnym świecie musi stanowić początek planu obrony w ogóle”.
Książka dostępna już w księgarni PISM.
autor zdjęć: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
komentarze