moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Fizyka na morzu

Okręt rakietowy ORP „Grom” za kilka dni przejdzie pomiar pól fizycznych, które wytwarza. Jeśli ich wartości okażą się zbyt duże, zostaną zredukowane. A wszystko w trosce o bezpieczeństwo. Dzięki takim zabiegom okręt jest mniej narażony na działanie min, skuteczny atak torpedowy czy wykrycie przez specjalistyczną aparaturę wrogich jednostek.

ORP „Grom”.

– Pomiar pól fizycznych to standardowa procedura. Częstotliwość jej przeprowadzania zależy od typu jednostki. Tym razem badanie przejdzie okręt rakietowy ORP „Grom”, który od poniedziałku bierze udział w ćwiczeniach okrętowej grupy zadaniowej – mówi kpt. mar. Przemysław Płonecki z biura prasowego 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

Namagnesowanie i dźwięki do kontroli

Pomiary odbywają się na specjalnym poligonie kontrolno-pomiarowym. – Tam właśnie na dnie akwenu zostały rozmieszczone czujniki. Okręty przechodzą ponad nimi z określoną prędkością, a one zbierają interesujące nas dane – wyjaśnia kmdr por. Jerzy Spatuśko, komendant poligonu.

W ten sposób mierzone są między innymi wartości pola magnetycznego i hydroakustycznego. Pierwsze jest związane z tak zwanym namagnesowaniem jednostki. – Większość okrętów została zbudowana ze stali, która zachowuje się jak każdy ferromagnetyk. Na kadłub przez cały czas oddziałuje pole Ziemi. Zwiększa ono wartości pola okrętu. Jeśli przekroczą one dopuszczalne przez nas normy, trzeba je zminimalizować – wyjaśnia kmdr por. Spatuśko.

Zabiegi rozmagnesowywania są przeprowadzane przy użyciu stacji demagnetyzacyjnej. Część okrętów dodatkowo dysponuje własnymi systemami służącymi minimalizacji skutków tego zjawiska, inne konstruowane są ze stali amagnetycznej bądź laminatów. Dotyczy to choćby części trałowców służących w polskiej Marynarce Wojennej.

Pomiary pól obejmują także emitowane przez okręt dźwięki. – W tym przypadku przekroczenie dopuszczalnych wskaźników może świadczyć o nieprawidłowej pracy choćby okrętowej siłowni czy śruby napędowej – zaznacza kmdr por. Spatuśko.

Po pierwsze: bezpieczeństwo

W jakim celu przeprowadzane są takie pomiary? Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo, a co za tym idzie żywotność okrętu. – Jeśli wartości pól fizycznych utrzymują się w normie, okręt jest trudniejszy do wykrycia dla specjalistycznej aparatury zamontowanej na jednostkach nieprzyjaciela – mówi kmdr por. Spatuśko. Dotyczy to choćby okrętów podwodnych namierzanych przez dźwięki, które emitują.

Na tym jednak nie koniec. Utrzymujące się w normach pola magnetyczne i hydroakustyczne zmniejszają niebezpieczeństwo związane z eksplozją miny lub torpedy. – Obecnie miny są wyposażone w zapalniki magnetyczne lub akustyczne. Aktywują się, gdy oddziałuje na nie pole lub kilka pól okrętu, zaznacza kmdr por. Spatuśko. Torpedy z kolei mają zwykle akustyczny system naprowadzania – reagują na szum powodowany przez cel.

Szczegóły dotyczące samej procedury, przede wszystkim pożądanych wartości pól, są niejawne. Pomiar pól fizycznych ORP „Grom” zostanie przeprowadzony pod koniec tygodnia.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1416393840
Zdecydowanie popieram takie jednostki na Bałtyk. Od "grubizny " jest NSM i F-16.
4B-26-E9-39

Legion Medyczny na poligonie
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Walka, entuzjazm i nadzieja
Wsparcie ma znaczenie
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Bataliony przyszłości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Azjatycka szansa
Zapraszamy na defiladę
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
MON i MSZ o szczycie NATO
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Flanka pod strażą
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Kartki sercem malowane
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Rosną inwestycje w rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Wicher na morzu
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
„Wicher” na wodzie
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
PGZ o koalicji antybalistycznej
Szkolenia na pomostówkę
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Coraz więcej Alpha Scramble
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Młodzi medycy na poligonie
Gorący lipiec PKW Łotwa
Z prądem i pod prąd
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Powietrzna defilada
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Ostatnie szlify przed defiladą
Nowy ośrodek badań WIML
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Nowi generałowie na święto wojska
Próba przed morską paradą
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Generał w niewoli
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Abordaż z polskim wsparciem
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Nocna próba na Wisłostradzie
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO