moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pojazdy opancerzone będą bezpieczniejsze

Jak zmieniać konstrukcję i pancerze pojazdów wojskowych, by lepiej chroniły żołnierzy przed skutkami wybuchu miny pułapki? Naukowcy z kilku ośrodków pracują właśnie nad rozwiązaniami, które podniosą bezpieczeństwo żołnierzy. Projekt badawczy ma potrwać pięć lat.

Improwizowane ładunki wybuchowe to wciąż jedno z największych zagrożeń dla żołnierzy służących poza granicami kraju. Większość poległych i rannych na misjach stanowią właśnie ofiary min pułapek. Dlatego eksperci wojskowych ośrodków naukowych pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą zminimalizować skutki eksplozji ajdików pod pojazdami. – Chcemy pokazać, co zmienić w konstrukcji czy opancerzeniu pojazdu, żeby żołnierze w trakcie wykonywania zadań byli bardziej bezpieczni. Chodzi tu na przykład o mobilne struktury energochłonne czy zmiany konstrukcyjne pojazdów, które będą w stanie rozproszyć energię wybuchu i ograniczą negatywne skutki wybuchu dla człowieka – tłumaczy dr Grzegorz Sławiński, kierownik projektu z Wojskowej Akademii Technicznej.

Eksperyment z Rosomakiem

Eksperci wykorzystują techniczne i medyczne bazy danych zebranych po atakach na polskie pojazdy z żołnierzami w Iraku i Afganistanie. Analizowane były już m.in. informacje dotyczące wielkości ładunków, taktyki ich użycia i skutków, jakie spowodowały wybuchy. Specjaliści z WAT pojechali też pod Hindukusz. Przeprowadzili tam testy uszkodzonego przez IED Rosomaka. Pod kadłubem pojazdu umieszczali ładunki wybuchowe, a potem obserwowali reakcję konstrukcji na wybuch: obciążenia działające na konstrukcję, pomiary ciśnienia fali uderzeniowej, deformacje kadłuba.

Oprócz specjalistów z WAT prace badawcze prowadzą także eksperci z Wojskowego Instytutu Medycznego. – Opieraliśmy się na własnych danych o obrażeniach i urazach żołnierzy, które zbieramy od początku naszych misji w Iraku, a teraz w Afganistanie. Szczegółowo analizowaliśmy przypadki żołnierzy, którzy ucierpieli właśnie w wyniku eksplozji, i którzy po powrocie do kraju byli u nas leczeni – tłumaczy gen. bryg. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM. Jak podkreśla generał, pod uwagę brane były nie tylko miejsca i rodzaje urazów żołnierzy, ale też np. informacje o tym, gdzie siedział żołnierz w czasie, gdy zdarzył się wypadek, czy miał zapięte pasy, założony hełm itp. Dzięki takim danym możliwe było wskazanie tych miejsc w pojazdach, które wymagają dodatkowego zabezpieczenia.

Wyniki wszystkich dotychczasowych analiz pozwoliły ekspertom z WAT na stworzenie modeli przestrzennych, odzwierciedlających rzeczywistą konstrukcję pojazdu. – Teraz prowadzimy kolejne badania, podczas których testujemy zaawansowane struktury energochłonne, w tym wykorzystujące innowacyjne materiały. Z najlepszych, które się sprawdzą, będzie mogła powstać konstrukcja „sandwiczowa”, czyli taka, w której poszczególne warstwy będą miały inne właściwości i będą rozpraszały inny rodzaj energii. W kolejnych etapach będziemy już sprawdzać, czy wytypowane struktury w połączeniu z konstrukcją pojazdu przynoszą zadowalające efekty – tłumaczy dr Sławiński. Przyznaje, że nie da się stworzyć konstrukcji, która będzie całkowicie odporna na wybuch. – Chcemy jednak poprzez użyte materiały i zastosowane rozwiązania ograniczyć skutki eksplozji do takich wartości, które ludzki organizm jest w stanie znieść bez większego szwanku – zapewnia dr Sławiński.

Rozwiązania, nad którymi pracują specjaliści dotyczą także zmian wewnątrz pojazdu, np. w systemie siedzeń, mocowaniu oparć i siedzisk czy montażu paneli wyścielających podłogę kabiny.

Amerykanie prowadzą podobne badania

Podobne analizy od lat prowadzi armia amerykańska. W ich wyniku ulepszono pancerze oraz wzmocniono między innymi podłogi w transporterach. Jednak polski projekt jest bardziej kompleksowy. – Problem odporności na wybuch miny czy IED jest analizowany w różnych krajach, ale my wyjątkowo wysoko postawiliśmy sobie poprzeczkę. Nasze badania są bardzo zaawansowane, a w kręgu naszych zainteresowań są nie tylko pojazdy, ale przede wszystkim ludzie i ich zdrowie – mówi dr Sławiński.

Generał Gielerak podkreśla także, że w polski projekt jest zaangażowanych wyjątkowo dużo specjalistów z różnych dziedzin. – To mocna strona tego projektu bo pozwala na jednoczesną analizę zagadnienia pod kątem medycznym, operacyjnym i technicznym z równoczesnym zastosowaniem najnowszych technik diagnostycznych i obliczeniowych – mówi dyrektor WIM.

Prace, które mają potrwać pięć lat, prowadzą eksperci z WAT, Wojskowego Instytutu Medycznego, Akademii Obrony Narodowej, Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej, Politechniki Śląską oraz AMZ-Kutno. Wspierają ich Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic Śląskich (obecnie firma Rosomak S.A.). Koszt projektu to około 30 milionów złotych. Większość, bo aż 28 milionów, sfinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, pozostałe 2 miliony wnoszą do projektu jego uczestnicy.

PG

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~prokurator
1414437600
Czas zacząć projektować, budować ROSOMAKA 2, nasz nowy KTO z uwzględnieniem naszej myśli technicznej, doświadczeń w eksploatacji w Afganistanie w działaniach wojennych oraz doświadczeń z tych przeprowadzanych badań. Wyposażyć go należy w polską wieże z HSW, czujniki strzału (z której strony padł strzał), polską stal z Huty Stali Jakościowej ze Stalowej Woli, dodatkowe pancerze z grafenu, kamery wokół wozu itp, itd. Możliwości są duże, trzeba tylko przestać teoretyzować i bawić się w ciuciubabkę na linii MON-producent. Polski przemysł robi coraz lepsze produkty tylko decydenci uwikłani są w niezrozumiałe dla przeciętnego śmiertelnika układy.
C3-1C-F9-E4
~bombel
1414317720
Co to jest mina pułapka? Czy są miny, które nie są pułapkami? Jaki jest cel nazywania miny, miną pułapką? Może poprostu improwizowany ładunek wybuchowy jak chcesz odróżnić od klasycznej miny z fabryki. Tylko po co? Różnica jest czysto techniczna. To jest poziom dziennikarstwa poniżej jakiejkolwiek krytyki. To jest poziom małorozgarniętego gimnazjalisty. Bardziej inteligentny i odważny gimnazjalista już by się z tego nabijał i sam nie chciał tego powtarzać. Pozdrawiam, stały czytelnik.
13-46-02-67
~andy
1414315260
czy przypadkiem wyniki naszych badań nie zostaną przekazane naszym "drogim" fińskim licencjodawcą za "friko" ... i jeszcze ędziemy musieli z nimi uzgadniać i płacić za odstępstwa od licencji ...
EF-0D-ED-3F
~ja
1414267320
Co z GRAFENEM? Stanowić może dobry pancerz (i nie tylko) dla pojazdów wojskowych? Może mieć inne zastosowania w wojsku.
EE-8B-C5-05

Ocalały z transportu do Katynia
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Animus Fortis, czyli mężny duch
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Jak wyszkolić pilota F-16?
Optyka dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część druga
Zbrodnia made in ZSRS
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Cena wolności
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szpej na miarę potrzeb
V Korpus z nowym dowódcą
Wojsko inwestuje w Limanowej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Odstraszanie i obrona
Mundury w linii... produkcyjnej
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos z katyńskich mogił
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Święto wojskowego sportu
Psiakrew, harmata!
Ogień w podziemiu
Hiszpański palimpsest
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Kurs z dzwonem
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sprawa katyńska à la española
NATO na północnym szlaku
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO