moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bałtyckie targi militarne w Gdańsku

W XIII edycji Balt Military Expo bierze udział 120 wystawców z kilkunastu krajów. Do czwartku zwiedzający mogą oglądać sprzęt przeznaczony dla marynarki wojennej oraz wojsk specjalnych, m.in. systemy do zwalczania okrętów podwodnych, sonary oraz wyposażenie dla nurków i komandosów morskich.

Gdańskie targi po raz pierwszy zorganizowano w 1998 roku. Bardzo szybko stały się jedną z największych, a zarazem najbardziej prestiżowych imprez tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. – Mieliśmy edycje, które przyciągały po 150 wystawców. W tym roku jest ich trochę mniej, ale i tak prezentowana przez nich oferta jest wyjątkowo bogata – podkreśla Iwona Wolszczak z zespołu marketingu Balt Military Expo.

W halach Centrum Wystawienniczo-Kongresowego stoiska rozstawili przedstawiciele firm m.in. z Polski, USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Izraela. – Prezentują przede wszystkim sprzęt przeznaczony dla marynarki wojennej i komandosów morskich oraz wyposażenie nurków – wylicza Krzysztof Śmiech, przedstawiciel organizatora targów. Zazwyczaj, jak tłumaczy, jest to sprzęt używany przez siły zbrojne różnych państw, a także taki, którym producenci chcą dopiero zainteresować potencjalnych odbiorców.


Zwiedzający mogą obejrzeć na przykład systemy przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych czy też nowoczesne sonary używane przez śmigłowce USA, Norwegii lub Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które prezentuje jedna ze znanych francuskich firm. Na targach dominuje sprzęt wojskowy i wyposażenie dla żołnierzy. Jednak część oferty przygotowanej przez wystawców ma też zainteresować policję, straż graniczną, straż pożarną oraz służby ratownicze.

Oprócz producentów uzbrojenia i wyposażenia dla armii swoje stoiska w Gdańsku mają też innego rodzaju instytucje związane z obronnością, m.in. wydawnictwa, Ministerstwo Obrony Narodowej czy też Akademia Marynarki Wojennej.

Jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyszących targom była VI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pod hasłem „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa” NATCON. W tym roku została poświęcona systemom dowodzenia i uzbrojenia morskiego, ochronie morskiej infrastruktury i bezpieczeństwu na morzu. Z punktu widzenia światowej gospodarki to kluczowa kwestia. Jak wynika z obliczeń ekspertów, obecnie aż 80% transportu odbywa się drogą morską. Jednocześnie załogi statków w różnych rejonach świata są narażone na ataki ze strony piratów i terrorystów. Do najbardziej niebezpiecznych miejsc należy Róg Afryki, okolice Nigerii i Morze Arabskie.


Podczas targów zorganizowano również międzynarodową konferencję i Wystawę Ratownictwa Medycznego Rescue Expo oraz pokazy działań antyterrorystycznych i ratowniczych na wodach Portu Gdańskiego. Wzięły w nich udział m.in. siły marynarki wojennej, jednostki specjalnej Formoza, Morskiego Oddziału Straży Granicznej i straży pożarnej.

Tegoroczne targi mają dla Marynarki Wojennej RP szczególne znaczenie. Wkrótce czekają ją wielkie zmiany, których podstawą jest zatwierdzony pod koniec 2012 roku „Plan modernizacji technicznej”, a także podpisany nieco wcześniej „Program rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2013–2022”. Tylko w ciągu najbliższych ośmiu lat marynarka powinna otrzymać sześć nowych okrętów.

– Targi te, zorganizowane pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej i inspektora marynarki wojennej, są doskonałą okazją do nawiązania owocnych kontaktów przez firmy z branży obronności morskiej i bezpieczeństwa morskiego, oferujące różnego rodzaju systemy morskie i okrętowe – podkreślał w przesłaniu adresowanym do uczestników imprezy wiceadm. Ryszard Demczuk, szef Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Targi potrwają do jutra, do godziny 16.00. Patronat honorowy nad imprezą objął szef MON Tomasz Siemoniak.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: amberexpo.pl

dodaj komentarz

komentarze


Ogień w podziemiu
 
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Hiszpański palimpsest
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Weterani i bokser „Master”
Psiakrew, harmata!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jeśli nie Jastrząb, to…
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, epilog
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Zmiany w dodatkach stażowych
Cena wolności
Rakiety dla Jastrzębi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Odstraszanie i obrona
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Prawda o zbrodni katyńskiej
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Święto wojskowego sportu
Głos z katyńskich mogił
Ocalały z transportu do Katynia
Wojsko inwestuje w Limanowej
Kurs z dzwonem
Szpej na miarę potrzeb
Optyka dla żołnierzy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO