moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko pozostanie w Suwałkach

14 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej, który miał być rozformowany, zostanie utrzymany i wyposażony w nowoczesny sprzęt. MON wobec wydarzeń na Ukrainie nie chce rezygnować z obecności wojska na wschodniej granicy kraju. – Uwzględniono także potencjał kadrowy, tradycję i dorobek jednostki – dodaje płk Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON.


Dwa lata temu resort obrony zdecydował, że suwalski dywizjon będzie rozformowany. Miało się to stać w 2017 roku. Ministerstwo uzasadniało, że utrzymanie jednostki ze starym sprzętem jest ekonomicznie i militarnie nieuzasadnione. Jednak kilka dni temu, po spotkaniu z kadrą i żołnierzami 14 Dywizjonu, wiceminister obrony Maciej Jankowski przyznał, że wydarzenia na Ukrainie wymagają nowego spojrzenia na strukturę i rozmieszczenie polskich sił zbrojnych. – Wydawało się, że miejsce, w którym znajduje się nasz kraj jest spokojne i stabilne. Tymczasem zmieniła się sytuacja geopolityczna Polski, u naszego sąsiada nastąpiły wydarzenia, które podważyły funkcjonujący dotychczas w Europie ład – mówił wiceminister. Dodał, że w zaistniałej sytuacji konieczne jest dostosowanie struktury sił zbrojnych do pojawiających się wyzwań i potrzeb.

– Decyzja o pozostawieniu 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii w jego dotychczasowej lokalizacji jest wypadkową kilku czynników. Jednym z nich jest sytuacja geopolityczna, ale nie jest to powód jedyny. Uwzględniono także potencjał kadrowy, tradycje i dotychczasowy dorobek jednostki – przyznaje płk Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON.

Decyzja resortu oznacza nie tylko pozostawienie jednostki w Suwałkach, ale też jej modernizację i wyposażenie w nowy sprzęt. To konieczne, bo z uwagi na plany likwidacji, w jednostce niemal nie inwestowano w zakupy nowego wyposażenia. Na razie dokładnie nie wiadomo, jaki sprzęt miałby otrzymać dywizjon. – Niewątpliwie w niedalekiej przyszłości jednostka zostanie zmodernizowana pod względem technicznym, tak by zwiększyć jej potencjał. Może to spowodować także zmiany etatowe. Ale na obecnym etapie jest za wcześnie na szczegółowe informacje – przyznaje płk Sońta.


Dowódca 14 Dywizjonu, płk Waldemar Siedlecki uważa, że jednostce przydałyby się np. przeciwpancerne pociski kierowane Spike. Podkreśla też, że żołnierze cieszą się z postawienia jednostki. – Poczucie stabilizacji jest ważne, bo wtedy pracuje się w zupełnie innej atmosferze, z pełnym przekonaniem, że wykonywane zadania czemuś służą – mówi dowódca.

Z decyzji MON zadowolone są także władze miasta, które wspierały jednostkę w staraniach o pozostanie w Suwałkach. – Zawsze czuliśmy pełne poparcie władz regionu, nie tylko Suwałk, ale też Augustowa, Sejn czy Lipska. W naszym regionie są silne, wojskowe tradycje. Trudno sobie wyobrazić jakieś uroczystości bez obecności żołnierzy – dodaje płk Siedlecki. Nie bez znaczenia jest fakt, że wojsko w Suwałkach zapewnia pracę dla ponad dwustu osób.

W najbliższych latach nie zostanie rozformowany także 3 Batalion Zmechanizowany Legii Akademickiej w Trzebiatowie. Wchodzi on w skład 7 Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. – Decyzje dotyczące przyszłości poszczególnych garnizonów, takich jak Suwałki czy Trzebiatów, poprzedzane są analizą sytuacji międzynarodowej, długofalowymi planami modernizacji technicznej sił zbrojnych oraz całościowym obrazem zdolności obronnych państwa – podkreśla rzecznik prasowy MON.

14 Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego do 2010 roku był pułkiem. W związku ze zmianami strategicznymi sił zbrojnych został ograniczony do dywizjonu, w którym obecnie służy i pracuje ponad 160 osób. Jednostka położona jest 50 km od granicy z obwodem kaliningradzkim i Białorusią oraz blisko 30 km od granicy z Litwą.

PG

autor zdjęć: st. kpr. Michał Jasionowski, arch. 14 Dywizjonu

dodaj komentarz

komentarze

~ppk-owiec
1405525320
DAGR robi wrażenie--jestem za
9F-05-EF-29
~scooby
1401528240
~nik - do BWP' też . trochę drogo . Może wstawić im DAGR ? https://www.youtube.com/watch?v=8c8YJodvn1g
39-FF-C3-6D
~nik
1401403320
wyrzutnie Spike na ruskie czolgi wydaja sie w tym miejscu niezbedne
4C-70-91-82
~scooby
1401303660
~Paweł HUMVEE nie pływa. Dać im "to samo" co mają tylko najnowocześniejsze. Ważne , że są chętni i Im zależy. Potrafią pracować z takim sprzętem.
39-FF-C3-6D
~p[atryk
1401290220
zgadzam sie z tym :p
BB-E4-5E-7F
~Paweł
1401286920
Najlepiej to ich wyposażyć w Spike na HUMVEE i Zestawy Amur na Rośkach
98-46-D8-26
~ja
1401286620
No NARESZCIE POZYTYWNA informacja. Jednostka pozostaje i jeszcze zostanie wyposazona w nowoczesny sprzęt. Do tej pory czytałem tylko o likwidacjach, rezygnacjach, konferencjach, deklaracjach konferencyjnych, podpisanych umowach itp bzdurach. Może coś drgnie!
E0-17-9C-2F
~scooby
1401277260
.. o minowaniu, karetkach śmigłowcach ewakuacji medycznej nie pisałem , bo to oczywiste .. . p.s. Może zdążą dolecieć AGM-154 JSOW
39-FF-C3-6D
~scooby
1401274380
50 km to bardzo dobry dystans dla środowiska rozproszonego. Żeby miało to znaczenie militarne należy zwiększyć do pułku tz 900 osób. Muszą się charakteryzować wysoką mobilnością i elastycznością. proponuję dopancerzony : Lekki Opancerzony Transporter Rozpoznania Bóbr + wkm lub granatnik. FGM-148 Javelin - 100 szt - spike też może być, 2-3 zestawy Bystra ale muszą pływać - może na hipopotamie, 200 szt- gromów. 1 mobilną baterię RIM-162 Evolved SeaSparrow Missile , 15 -20 moździerzy 120 - do ciągnięcia Bobrami Dragon Fire II + zwykłe do strzelania Bofors strix. Jaśmin. Autonomiczna praca w odwrocie w środowisko rozproszonym od 1,5 do 6 km . 6 zestawów latającego oka. Opóźnianie wrogiego natarcia , brak stacjonarnych pozycji tz dynamiczna praca.
39-FF-C3-6D

Holendrzy kończą dyżur w Polsce
 
Walkę mają we krwi
NATO podsumowało 2022 rok
GROM szuka odważnych
Produkcją K2PL zajmie się konsorcjum
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Biały Dom o polskich MiG-ach
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Cegiełka na morzu
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Natowski dialog operacyjny
Startuje „Jaskółka”
Wojna w świecie popkultury
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
F-35 w powietrzu
Kormorany, czyli praca zespołowa
Sport uczy życia
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Great Game on the Sea
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Słowo czekisty
K9 i K2 uderzyły w Orzyszu
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Młot na dyktatora
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Szkolenie z da Vinci
Kraby strzelały w Danii
Air Policing piątej generacji
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Na trasie legendarnego biegu
Karą mogła być tylko śmierć
Więcej Bystrych dla armii
Polski wkład w „Wisłę”
Wspólne zakupy amunicji
Defilada powraca!
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
K2 uderzyły w Orzyszu
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Międzywojenne archiwalia z MSZ
To dobra ustawa dla wojska
Śladem profesjonalistów
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Będziemy produkować więcej amunicji
Celne oko strzelców CWZS-u
Medic on the Battlefield
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Pod okiem rangersów
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
„Hubal” bije Niemców
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
NATO patrzy na wschód
Na ratunek „Rudemu”
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Powrót treningów z wojskiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO