moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko pozostanie w Suwałkach

14 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej, który miał być rozformowany, zostanie utrzymany i wyposażony w nowoczesny sprzęt. MON wobec wydarzeń na Ukrainie nie chce rezygnować z obecności wojska na wschodniej granicy kraju. – Uwzględniono także potencjał kadrowy, tradycję i dorobek jednostki – dodaje płk Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON.


Dwa lata temu resort obrony zdecydował, że suwalski dywizjon będzie rozformowany. Miało się to stać w 2017 roku. Ministerstwo uzasadniało, że utrzymanie jednostki ze starym sprzętem jest ekonomicznie i militarnie nieuzasadnione. Jednak kilka dni temu, po spotkaniu z kadrą i żołnierzami 14 Dywizjonu, wiceminister obrony Maciej Jankowski przyznał, że wydarzenia na Ukrainie wymagają nowego spojrzenia na strukturę i rozmieszczenie polskich sił zbrojnych. – Wydawało się, że miejsce, w którym znajduje się nasz kraj jest spokojne i stabilne. Tymczasem zmieniła się sytuacja geopolityczna Polski, u naszego sąsiada nastąpiły wydarzenia, które podważyły funkcjonujący dotychczas w Europie ład – mówił wiceminister. Dodał, że w zaistniałej sytuacji konieczne jest dostosowanie struktury sił zbrojnych do pojawiających się wyzwań i potrzeb.

– Decyzja o pozostawieniu 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii w jego dotychczasowej lokalizacji jest wypadkową kilku czynników. Jednym z nich jest sytuacja geopolityczna, ale nie jest to powód jedyny. Uwzględniono także potencjał kadrowy, tradycje i dotychczasowy dorobek jednostki – przyznaje płk Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON.

Decyzja resortu oznacza nie tylko pozostawienie jednostki w Suwałkach, ale też jej modernizację i wyposażenie w nowy sprzęt. To konieczne, bo z uwagi na plany likwidacji, w jednostce niemal nie inwestowano w zakupy nowego wyposażenia. Na razie dokładnie nie wiadomo, jaki sprzęt miałby otrzymać dywizjon. – Niewątpliwie w niedalekiej przyszłości jednostka zostanie zmodernizowana pod względem technicznym, tak by zwiększyć jej potencjał. Może to spowodować także zmiany etatowe. Ale na obecnym etapie jest za wcześnie na szczegółowe informacje – przyznaje płk Sońta.


Dowódca 14 Dywizjonu, płk Waldemar Siedlecki uważa, że jednostce przydałyby się np. przeciwpancerne pociski kierowane Spike. Podkreśla też, że żołnierze cieszą się z postawienia jednostki. – Poczucie stabilizacji jest ważne, bo wtedy pracuje się w zupełnie innej atmosferze, z pełnym przekonaniem, że wykonywane zadania czemuś służą – mówi dowódca.

Z decyzji MON zadowolone są także władze miasta, które wspierały jednostkę w staraniach o pozostanie w Suwałkach. – Zawsze czuliśmy pełne poparcie władz regionu, nie tylko Suwałk, ale też Augustowa, Sejn czy Lipska. W naszym regionie są silne, wojskowe tradycje. Trudno sobie wyobrazić jakieś uroczystości bez obecności żołnierzy – dodaje płk Siedlecki. Nie bez znaczenia jest fakt, że wojsko w Suwałkach zapewnia pracę dla ponad dwustu osób.

W najbliższych latach nie zostanie rozformowany także 3 Batalion Zmechanizowany Legii Akademickiej w Trzebiatowie. Wchodzi on w skład 7 Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. – Decyzje dotyczące przyszłości poszczególnych garnizonów, takich jak Suwałki czy Trzebiatów, poprzedzane są analizą sytuacji międzynarodowej, długofalowymi planami modernizacji technicznej sił zbrojnych oraz całościowym obrazem zdolności obronnych państwa – podkreśla rzecznik prasowy MON.

14 Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego do 2010 roku był pułkiem. W związku ze zmianami strategicznymi sił zbrojnych został ograniczony do dywizjonu, w którym obecnie służy i pracuje ponad 160 osób. Jednostka położona jest 50 km od granicy z obwodem kaliningradzkim i Białorusią oraz blisko 30 km od granicy z Litwą.

PG

autor zdjęć: st. kpr. Michał Jasionowski, arch. 14 Dywizjonu

dodaj komentarz

komentarze

~ppk-owiec
1405525320
DAGR robi wrażenie--jestem za
9F-05-EF-29
~scooby
1401528240
~nik - do BWP' też . trochę drogo . Może wstawić im DAGR ? https://www.youtube.com/watch?v=8c8YJodvn1g
39-FF-C3-6D
~nik
1401403320
wyrzutnie Spike na ruskie czolgi wydaja sie w tym miejscu niezbedne
4C-70-91-82
~scooby
1401303660
~Paweł HUMVEE nie pływa. Dać im "to samo" co mają tylko najnowocześniejsze. Ważne , że są chętni i Im zależy. Potrafią pracować z takim sprzętem.
39-FF-C3-6D
~p[atryk
1401290220
zgadzam sie z tym :p
BB-E4-5E-7F
~Paweł
1401286920
Najlepiej to ich wyposażyć w Spike na HUMVEE i Zestawy Amur na Rośkach
98-46-D8-26
~ja
1401286620
No NARESZCIE POZYTYWNA informacja. Jednostka pozostaje i jeszcze zostanie wyposazona w nowoczesny sprzęt. Do tej pory czytałem tylko o likwidacjach, rezygnacjach, konferencjach, deklaracjach konferencyjnych, podpisanych umowach itp bzdurach. Może coś drgnie!
E0-17-9C-2F
~scooby
1401277260
.. o minowaniu, karetkach śmigłowcach ewakuacji medycznej nie pisałem , bo to oczywiste .. . p.s. Może zdążą dolecieć AGM-154 JSOW
39-FF-C3-6D
~scooby
1401274380
50 km to bardzo dobry dystans dla środowiska rozproszonego. Żeby miało to znaczenie militarne należy zwiększyć do pułku tz 900 osób. Muszą się charakteryzować wysoką mobilnością i elastycznością. proponuję dopancerzony : Lekki Opancerzony Transporter Rozpoznania Bóbr + wkm lub granatnik. FGM-148 Javelin - 100 szt - spike też może być, 2-3 zestawy Bystra ale muszą pływać - może na hipopotamie, 200 szt- gromów. 1 mobilną baterię RIM-162 Evolved SeaSparrow Missile , 15 -20 moździerzy 120 - do ciągnięcia Bobrami Dragon Fire II + zwykłe do strzelania Bofors strix. Jaśmin. Autonomiczna praca w odwrocie w środowisko rozproszonym od 1,5 do 6 km . 6 zestawów latającego oka. Opóźnianie wrogiego natarcia , brak stacjonarnych pozycji tz dynamiczna praca.
39-FF-C3-6D

„Czarownice” nad Londynem
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej niż szkolenie TCCC
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Kremlowska wirtualna korekta
Inwestycja potrzebna jak tlen
Gortat Team vs drużyna NATO
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Jak rozbito więzienie w Końskich
AWACS-y dostarczone
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Latający radar
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Zaprojektuj mural o powstaniu
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Pokazali swoją siłę
Plan na szczyt
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przesmyk w grze
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
NATO on Northern Track
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
AW149 wkrótce „made in Poland”
Sztandar dla cyberwojsk
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
„Baltops” – moc na Bałtyku
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Policjanci szkolą wojsko
Podróż w ciemność
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Trzy miecze pokoju
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Dzień, który zmienił bieg wojny
„Osiodłać krowę”
Equipment Tailored to the Needs
Ratownicy na medal
Ameryka daje wsparcie
Terroryści na lotnisku
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO