moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gotowi do „Ostrego rysia”

Każdy kolejny trening Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej stanowi nie tylko sprawdzian gotowości i umiejętności tej formacji, ale jest dowodem na to, że żołnierze policji wojskowych z czterech różnych nacji potrafią umiejętnie współpracować, by osiągać założone cele.


W dniach 13-16 maja żołnierze Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej NATO (NATO MNMPBN) gościli w  Centrum Symulacji Gier Wojennych armii czeskiej w Brnie. Odbywało się tam ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo (CAX). Jego głównym celem było doskonalenie zdolności planowania i prowadzenia działań policyjnych w ramach operacji pokojowych i stabilizacyjnych. Jest to ostatni krok przygotowujący pododdział do wrześniowego ćwiczenia pod kryptonimem „Sharp Lynx 2014”.

W ćwiczeniu wzięło udział 51 żołnierzy z Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji i USA. Dowódcą batalionu jest ppłk Mateusz Dadał.

W czasie treningu żołnierze mieli możliwość podnoszenia swoich umiejętności w planowaniu i prowadzeniu operacji policyjnych oraz działań stabilizacyjnych zgodnie z sojuszniczymi procedurami. Mieli także sposobność sprawdzenia swoich zdolności do prawidłowego reagowania na dynamicznie zmieniającą się sytuację w rejonie odpowiedzialności.

W drugim dniu treningu ćwiczących odwiedził pułkownik Fausto Vignola (Włochy) z Centrum Eksperckiego Policji NATO, który wysoko ocenił zaangażowanie i umiejętności żołnierzy batalionu.

Dowodzący MNMPBN ppłk Mateusz Dadał, podsumowując rezultaty treningu, stwierdził, że wyszkolenie sztabu wielonarodowego batalionu jest na wysokim poziomie, jednakże wymaga ono stałego doskonalenia i rozwijania. Ocenił także, że jego siły są gotowe do przeprowadzenia praktycznego ćwiczenia z udziałem wojsk we wrześniu br. („Sharp Lynx 2014”).

Tekst: kpt. Mieszko Grochalski

red. PZ

autor zdjęć: archiwum CSTT

dodaj komentarz

komentarze


Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
 
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Nie żyje żołnierz PKW Irak
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Broń przeciwko wrogim satelitom
Drukowanie dronów
Prezydent na wschodniej granicy
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
Pracowity pobyt w kosmosie
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Planowano zamach na Zełenskiego
Wyższe stawki dla niezawodowych
Policjanci w koszarach WOT
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Śmierć gorsza niż wszystkie
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
„Różycki” zwodowany
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
Kajakami po medale
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Dzieci wojny
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Miliardowe wsparcie dla PGZ
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Inwestycja w żołnierzy
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Ewakuacja Polaków z Izraela
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Świat F-35
Ratownik w akcji
Bezpieczniejsza Europa
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Podróż w ciemność
Pierwsze oficerskie gwiazdki
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Podejrzane manewry na Bałtyku
Czarna Pantera celuje
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Strażnicy polskiego nieba
Święto sportów walki w Warendorfie
Pancerny kot w polskim wojsku
Odbudowa obrony cywilnej kraju
BWP-1 – historia na dekady
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Wypadek Rosomaka
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Flyer, zdobywca przestworzy
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
The Power of Infrastructure
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO