moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rada Gabinetowa o wsparciu dla Ukrainy

Prezydent Bronisław Komorowski przedstawił plany działań na rzecz modernizacji Ukrainy. Po posiedzeniu rządu, któremu przewodniczył, prezydent zapowiedział, że ukraińscy oficerowie będą mieli większe możliwości kształcenia się w Polsce. Zmieniona zostanie także polityka imigracyjna, a ukraińscy studenci studiujący w naszym kraju dostaną wsparcie.


Rada Gabinetowa, czyli posiedzenie rządu pod kierownictwem głowy państwa, obradowała w Pałacu Prezydenckim. Temat spotkania, w którym uczestniczył m.in. minister obrony Tomasz Siemoniak, to „Polska wobec sytuacji na Ukrainie – wnioski na przyszłość”.

– Nawet teraz, gdy nie wygasły nasze obawy co do kierunku rozwoju wydarzeń na Ukrainie, warto i trzeba zastanawiać się nad strategicznym kierunkiem działań na rzecz modernizacji Ukrainy – mówił Bronisław Komorowski, rozpoczynając posiedzenie Rady. Prezydent podkreślał, że Ukraina to ważny sąsiad Polski, z którym będzie nasz kraj wiązało coraz więcej. – Ale chcielibyśmy, aby wiązały nas też dobre interesy, nie tylko natury politycznej, ale także ekonomicznej – tłumaczył Bronisław Komorowski.

Prezydent powiedział, że Polska wspomaga już Ukrainę w zaplanowanej przez nią reformie samorządowej. W tej sprawie kilka dni temu w Kijowie była delegacja z udziałem szefa Kancelarii Prezydenta Jacka Michałowskiego. – Projekt ustawy, oparty o polskie doświadczenia, w najbliższych dniach ma zostać skierowany do odpowiedniej komisji w Radzie Najwyższej Ukrainy, co otworzy drogę do rozstrzygnięć na rzecz reformy samorządowej na Ukrainie – podkreślał prezydent. Monitorowaniem reformy samorządowej na Ukrainie zajmie się Marcin Święcicki, poseł Platformy Obywatelskiej, były prezydent Warszawy.

Prezydent prosił też rząd o całościowy przegląd działań w kilku istotnych elementach. Poza reformą samorządu terytorialnego na Ukrainie, prezydent podkreślał, że warto rozważyć możliwość udzielenia wsparcia dla reformy sił zbrojnych na Ukrainie. Bronisław Komorowski zapowiedział, że najszybszą pomocą będzie „zwiększenie, uatrakcyjnienie oferty kształcenia ukraińskich oficerów na polskich uczelniach wojskowych”.

Prezydent zapowiedział także modyfikację polityki imigracyjnej wobec Ukrainy i wsparcie dla studentów z Ukrainy, którzy studiują w Polsce. Jest to około 14 tys. osób.

Na posiedzeniu omawiano także skutki kryzysu na Ukrainie dla polskiej gospodarki, m.in. kwestie dotyczące importu polskiego mięsa.

– Trzeba utrzymać międzynarodową jedność wobec sytuacji na Ukrainie – zapewniał premier Donald Tusk, który po posiedzeniu Rady razem z prezydentem wystąpił na konferencji prasowej. Szef rządu dodawał, że wszystkie działania polskich władz i służb mają jeden wspólny mianownik: jest nim Polska i jej interesy oraz bezpieczeństwo.

Szef rządu mówił też, że pomoc Polski dla Ukrainy powinna być wpisana w działania międzynarodowe. – Nie możemy stanąć sam na sam z problemem ukraińsko-rosyjskim bez wsparcia państw Zachodu, bo to może skończyć się niepowodzeniem – ocenił premier.

* * * * *

Rada Gabinetowa zwoływana jest przez prezydenta dla omówienia spraw szczególnie ważnych dla interesu państwa. Radę tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem głowy państwa. Radzie nie przysługują kompetencje rządu, nie ma też ona możliwości podejmowania wiążących decyzji.

Dzisiejsza Rada Gabinetowa była czwartą zwołaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pierwszą zwołał jeszcze jako pełniący obowiązki głowy państwa w czerwcu 2010 roku w sprawie sytuacji powodziowej w Polsce. Kolejna, w połowie czerwca 2011 roku, poświęcona była polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, a w lutym 2013 roku dotyczyła planu działań w sprawie przyjęcia w Polsce euro.

EK

autor zdjęć: Michał Śmiarowski / KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~sorbi
1396983300
A co ze wsparciem rządu dla studentów z Polski? Ano -drugi kierunek studiów płatny i coraz gorszy dostęp do coraz marniejszych stypendiów.
16-D5-C9-87

Krok w stronę pokoju
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Koło zamachowe gospodarki
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Apetyt Smoka rośnie
Wsparcie ma znaczenie
Kraków zaprosił weteranów
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Premier powołał nową wiceminister obrony
Innowacje dla bezpieczeństwa
Generał z cienia
Na straży nieba
Zełenski traci Order Orła Białego?
Równanie z „Iksem”
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Bez zmian w emeryturach
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Święto DGRSZ
Polska szykuje się do produkcji Panter
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Mundur, medale i duma
Orka tuż, tuż
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Zbrodnicza farsa
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Śmierć w sercu Azji
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Umowa na pociski do Patriotów
AMW oferuje mieszkania
Podchorążowie w dżungli
Sportowe jubileusze
Ważne decyzje w Brukseli
Lotnicze święto w Lesznie
Podróż w ciemność
Stała baza wojsk USA w Polsce
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
„Strzała weterana” spaja środowisko
Minister obrony RFN w Polsce
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pancerny Poznań
Trening działań połączonych
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Polski wkład w operację „Overlord”
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Marsz gąsienicowych kolumn
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na granicy stratosfery
F-35 Changes Everything
Królestwo pojazdów
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO