moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rada Gabinetowa o wsparciu dla Ukrainy

Prezydent Bronisław Komorowski przedstawił plany działań na rzecz modernizacji Ukrainy. Po posiedzeniu rządu, któremu przewodniczył, prezydent zapowiedział, że ukraińscy oficerowie będą mieli większe możliwości kształcenia się w Polsce. Zmieniona zostanie także polityka imigracyjna, a ukraińscy studenci studiujący w naszym kraju dostaną wsparcie.


Rada Gabinetowa, czyli posiedzenie rządu pod kierownictwem głowy państwa, obradowała w Pałacu Prezydenckim. Temat spotkania, w którym uczestniczył m.in. minister obrony Tomasz Siemoniak, to „Polska wobec sytuacji na Ukrainie – wnioski na przyszłość”.

– Nawet teraz, gdy nie wygasły nasze obawy co do kierunku rozwoju wydarzeń na Ukrainie, warto i trzeba zastanawiać się nad strategicznym kierunkiem działań na rzecz modernizacji Ukrainy – mówił Bronisław Komorowski, rozpoczynając posiedzenie Rady. Prezydent podkreślał, że Ukraina to ważny sąsiad Polski, z którym będzie nasz kraj wiązało coraz więcej. – Ale chcielibyśmy, aby wiązały nas też dobre interesy, nie tylko natury politycznej, ale także ekonomicznej – tłumaczył Bronisław Komorowski.

Prezydent powiedział, że Polska wspomaga już Ukrainę w zaplanowanej przez nią reformie samorządowej. W tej sprawie kilka dni temu w Kijowie była delegacja z udziałem szefa Kancelarii Prezydenta Jacka Michałowskiego. – Projekt ustawy, oparty o polskie doświadczenia, w najbliższych dniach ma zostać skierowany do odpowiedniej komisji w Radzie Najwyższej Ukrainy, co otworzy drogę do rozstrzygnięć na rzecz reformy samorządowej na Ukrainie – podkreślał prezydent. Monitorowaniem reformy samorządowej na Ukrainie zajmie się Marcin Święcicki, poseł Platformy Obywatelskiej, były prezydent Warszawy.

Prezydent prosił też rząd o całościowy przegląd działań w kilku istotnych elementach. Poza reformą samorządu terytorialnego na Ukrainie, prezydent podkreślał, że warto rozważyć możliwość udzielenia wsparcia dla reformy sił zbrojnych na Ukrainie. Bronisław Komorowski zapowiedział, że najszybszą pomocą będzie „zwiększenie, uatrakcyjnienie oferty kształcenia ukraińskich oficerów na polskich uczelniach wojskowych”.

Prezydent zapowiedział także modyfikację polityki imigracyjnej wobec Ukrainy i wsparcie dla studentów z Ukrainy, którzy studiują w Polsce. Jest to około 14 tys. osób.

Na posiedzeniu omawiano także skutki kryzysu na Ukrainie dla polskiej gospodarki, m.in. kwestie dotyczące importu polskiego mięsa.

– Trzeba utrzymać międzynarodową jedność wobec sytuacji na Ukrainie – zapewniał premier Donald Tusk, który po posiedzeniu Rady razem z prezydentem wystąpił na konferencji prasowej. Szef rządu dodawał, że wszystkie działania polskich władz i służb mają jeden wspólny mianownik: jest nim Polska i jej interesy oraz bezpieczeństwo.

Szef rządu mówił też, że pomoc Polski dla Ukrainy powinna być wpisana w działania międzynarodowe. – Nie możemy stanąć sam na sam z problemem ukraińsko-rosyjskim bez wsparcia państw Zachodu, bo to może skończyć się niepowodzeniem – ocenił premier.

* * * * *

Rada Gabinetowa zwoływana jest przez prezydenta dla omówienia spraw szczególnie ważnych dla interesu państwa. Radę tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem głowy państwa. Radzie nie przysługują kompetencje rządu, nie ma też ona możliwości podejmowania wiążących decyzji.

Dzisiejsza Rada Gabinetowa była czwartą zwołaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pierwszą zwołał jeszcze jako pełniący obowiązki głowy państwa w czerwcu 2010 roku w sprawie sytuacji powodziowej w Polsce. Kolejna, w połowie czerwca 2011 roku, poświęcona była polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, a w lutym 2013 roku dotyczyła planu działań w sprawie przyjęcia w Polsce euro.

EK

autor zdjęć: Michał Śmiarowski / KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~sorbi
1396983300
A co ze wsparciem rządu dla studentów z Polski? Ano -drugi kierunek studiów płatny i coraz gorszy dostęp do coraz marniejszych stypendiów.
16-D5-C9-87

Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
 
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strażacy ruszają do akcji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sprawa katyńska à la española
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Barwy walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Front przy biurku
SOR w Legionowie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Charge of Dragon
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szarża „Dragona”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Głos z katyńskich mogił
Gunner, nie runner
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, epilog
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna na detale
Święto stołecznego garnizonu
Zmiany w dodatkach stażowych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ramię w ramię z aliantami
Kadisz za bohaterów
NATO on Northern Track
Przygotowania czas zacząć
Kolejne FlyEle dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO