moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Muzeum Lotnictwa Polskiego w światowej czołówce

Amerykańska telewizja CNN opublikowała ranking czternastu najlepszych muzeów lotniczych na świecie. Ósme miejsce zajęło Muzeum Lotnictwa Polskiego z Krakowa. Swoją wysoką pozycję zawdzięcza między innymi kolekcji maszyn z okresu zimnej wojny i unikatowym silnikom lotniczym.


Stacja CNN wyniki plebiscytu ogłosiła kilka dni temu. Na czternaście wyróżnionych placówek najwyższe oceny dostały: waszyngtońskie Smithsonian National Air & Space Museum, Imperial War Museum w Duxford. Na trzecim miejscu uplasowało się National Museum of the US Air Force z Ohio.

Muzeum Lotnictwa Polskiego z Krakowa znalazło się na wysokiej ósmej pozycji. – Wiedziałem, że jesteśmy w czołówce muzeów europejskich, ale nie spodziewałem się wyróżnienia w rankingu światowym – przyznaje Krzysztof Radwan dyrektor MLP. – To ogromnie ważne, zwłaszcza, że w samych Stanach Zjednoczonych funkcjonuje około 900 placówek muzealnych, zajmujących się lotnictwem.

Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego doceniono za wszechstronną kolekcję m.in. maszyn z okresu zimnej wojny i unikatową kolekcję silników lotniczych. Atutem była także lokalizacja placówki. MLP swoją siedzibę ma bowiem na terenie jednego z najstarszych lotnisk w Europie. Lotnisko Rakowice-Czyżyny odegrało ważną rolę podczas I wojny światowej, a później jako baza szkoleniowa pilotów w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. W latach dwudziestych ubiegłego wieku Rakowice-Czyżyny były drugą co do wielkości bazą lotniczą w Polsce.

Niemiecki samolot transportowy Junkres Ju-52.

– Znalezienie się w czołówce najlepszych muzeów branżowych na świecie jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Wyprzedziliśmy takie potęgi muzealne jak kanadyjskie Muzeum Lotnictwa i Kosmosu z Ottawy czy rosyjskie Centralne Muzeum Sił Lotniczych z Monino oraz austriackie Muzeum Red Bulla – ocenia Jakub Link-Lenczowski, pracownik MLP.

Ranking CNN zorganizowała z okazji setnej rocznicy pierwszego komercyjnego lotu samolotem. Został on wykonany na Florydzie w styczniu 1914 roku. Za 23-minutowy lot pasażerowie płacili wówczas pięć dolarów.

Muzeum Lotnictwa Polskiego powstało w 1963 roku. W krakowskiej kolekcji znajduje się ponad dwieście zabytkowych samolotów, śmigłowców, szybowców i lotni. Prezentowane są także dawne mundury i pamiątki lotników oraz kolekcja ponad 140 silników lotniczych.

W 2010 roku muzeum otworzyło nowy budynek ekspozycyjny, który bryłą przypomina śmigło. Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Polsce. Był wielokrotnie nagradzany.
Do najnowszych eksponatów MLP należą: samolot transportowy Junkers Ju-52, morski myśliwiec De Havilland Sea Venom FAW 21 oraz dwa egzemplarze TS-11 Iskra. W sobotę do muzeum przyjedzie także odmalowany śmigłowiec Mi-8. Maszyna była już wcześniej prezentowana, ale teraz miłośnicy lotnictwa zobaczą ją odnowioną. Historia tego śmigłowca jest wyjątkowa. Na pokładzie maszyny podczas pielgrzymek do Polski podróżował papież Jan Paweł II.

MKS

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

dodaj komentarz

komentarze


Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Gorący lipiec PKW Łotwa
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Młodzi medycy na poligonie
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
MON i MSZ o szczycie NATO
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
W hołdzie powstańcom warszawskim
„Albatros” dozbrojony
PKW Irak zostaje w Jordanii
PGZ o koalicji antybalistycznej
Odnaleziono „Roja”
Paliwowy krwiobieg NATO
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Szachownica na Wisłostradzie
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Trudne początki polskich bombowców
Wsparcie ma znaczenie
Z prądem i pod prąd
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Walka, entuzjazm i nadzieja
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Legion Medyczny na poligonie
Jak obronić się przed dronami?
Coraz więcej Alpha Scramble
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Azjatycka szansa
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Morska parada 15 sierpnia
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Abordaż z polskim wsparciem
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO