moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

ORP „Czernicki” kończy dyżur bojowy

Misja okrętu dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” dziś ostatecznie przechodzi do historii. Okręty zespołu kończą dyżur bojowy, a kierujący nimi oficer zdaje obowiązki w Northwood, gdzie mieści się siedziba Dowództwa Komponentu Morskiego NATO. Nowy zespół zacznie działać za pół roku.

– W Northwood będę przez dwa dni. Tyle czasu zajmie złożenie meldunków i rocznego raportu z misji oraz zdanie dowodzenia – tłumaczy kmdr por. Piotr Sikora, który przez blisko rok kierował poczynaniami pierwszego ze Stałych Zespołów Sił Obrony Przeciwminowej NATO (z ang. SNMCMG-1).

Na czele grupy stał polski okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Podlegały mu niszczyciele min m.in. z Holandii, Norwegii, Estonii i Niemiec. Faza morska misji zakończyła się w ostatnich dniach listopada ubiegłego roku. Od tej chwili okręty stacjonowały w macierzystych portach, a sztab misji w Gdyni. – Pozostawaliśmy jednak w dyżurze bojowym. W razie wezwania mieliśmy pięć dni na to, by wyjść w morze – tłumaczy kpt. mar. Piotr Wojtas, rzecznik zespołu. Ostatecznie jednak dyżur upłynął spokojnie.

Zakończył się dziś, tyle że nietypowo. – Nie przekazuję dowodzenia swojemu następcy. Po raz pierwszy w historii nie został bowiem sformowany nowy zespół, który mógłby rozpocząć misję bezpośrednio po nas – zaznacza kmdr por. Sikora. Powód? Brak okrętu dowodzenia. Żadne z państw NATO nie zgłosiło jednostki zdolnej do pełnienia takiej roli. Na razie więc niszczyciele min, które miały wejść do SNMCMG-1, pozostaną w macierzystych portach albo dołączą do zespołu numer dwa operującego na Morzu Śródziemnym.

Nowy zespół numer jeden rozpocznie misję dopiero w drugim półroczu. Na jego czele stanie litewski oficer kmdr por. Giedrius Premeneckas, sztab zaś będzie się mieścił na należącym do Litwy okręcie LNS „Jotvingis”. W skład zespołu wejdzie polski niszczyciel min ORP „Flaming”. – Oficjalne przekazanie dowództwa odbędzie się w Kłajpedzie. Wówczas to oddamy należący do NATO sprzęt, który wykorzystywaliśmy podczas naszej misji. Były to na przykład laptopy czy flagi – tłumaczy kmdr por. Sikora.

Misja „Czernickiego” trwała przeszło dziesięć miesięcy. Należące do zespołu okręty operowały na Bałtyku, Morzu Północnym oraz Oceanie Atlantyckim. Łącznie pokonały 16,7 tysiąca mil morskich. Strzegły bezpieczeństwa szlaków żeglugowych, podczas operacji bojowych zaś ich załogi usuwały z morskiego dna niewybuchy z czasów II wojny światowej. Na wodach Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii i Litwy zlikwidowane zostały obiekty zawierające kilka ton materiałów wybuchowych. Okręty brały udział w licznych międzynarodowych manewrach, m.in. „Steadfast Jazz” u wybrzeży Polski, „Joint Warrior” na Atlantyku czy „Northern Coasts” niedaleko Szwecji. Ćwiczyły też wspólnie ze Strażą Przybrzeżną Islandii i okrętami rosyjskiej Marynarki Wojennej.

– Pogoda nas nie rozpieszczała. Od stycznia aż do czerwca niemal bez przerwy zmagaliśmy się ze sztormem. Mimo to udało nam się zrealizować plany niemal w stu procentach – wspomina kmdr por. Sikora.

ORP „Czernicki” na co dzień stacjonuje w Świnoujściu. Jednostka już dwa razy była okrętem dowodzenia SNMCMG-1. Wcześniej m.in. wzięła udział w drugiej wojnie przeciwko Irakowi. Okręt patrolował ujście Eufratu, transportował jednostki komandosów oraz pomoc humanitarną.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Bohater odtrącony
They Will Check The Training Results in Combat
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pływacy i maratończycy na medal
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży nieba
Więcej hełmów dla żołnierzy
I zdobyliśmy!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
W obronie wschodniej flanki NATO
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ameryka daje wsparcie
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Gry wojenne w szkoleniu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Krwawa noc pośród puszczy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Po przeprawie ruszyli do walki
Układ nerwowy Mieczników
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Armia Andersa w operacji „Honker”
Zmiany w dodatkach stażowych
Polki pobiegły po srebro!
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Ta ziemia do Polski należy…”
Śladami ojca
Pierwsi na oceanie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Broń Hitlera w rękach AK
Wojna w świętym mieście, epilog
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Mobilne dowodzenie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Abramsy w pętli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO