moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraiński marsz na Zachód

O reformie wojskowego szkolnictwa wyższego na Ukrainie oraz roli, jaką odgrywa w tym procesie Polska, pisze Magdalena Rochnowska, dyrektor Biura Rektora Akademii Obrony Narodowej.

Ukraina od wielu lat robi wiele, żeby jej obywatele mogli cieszyć się podobnymi standardami życia, jak mieszkańcy Europy Zachodniej. Problem w tym, że jednocześnie robi tyle samo, żeby to opóźnić albo przenieść na bliżej nieznaną przyszłość. Z jednej strony bliska współpraca z należącą do NATO i Unii Europejskiej Polską, z drugiej – wciąż więziona Julia Tymoszenko. Z jednej strony silne parcie na Zachód, z drugiej – niewyobrażalna korupcja, sięgająca najwyższych szczebli państwa. Takich sprzeczności można znaleźć wiele. Sami Ukraińcy nie mają wątpliwości, że dobrze byłoby zostać członkiem Unii Europejskiej, ale niekoniecznie przystąpić do NATO. Za plecami przecież wielka Rosja wraz z kurkiem na sieciach przesyłowych gazu i ropy naftowej oraz możliwością szantażowania gwałtowną podwyżką cen. Jak doda się do tego jeszcze ogromne różnice między Ukraińcami ze wschodu, a tymi z okolic Lwowa, to nie ma się co dziwić, że ukraiński marsz ku zachodnioeuropejskim standardom to dwa kroki do przodu i jeden do tyłu, a czasem nawet dwa „nazad”.

Zielonym światłem na drodze ku Zachodowi są działania podejmowane ostatnio przez kierownictwo resortu obrony Ukrainy. Przede wszystkim planuje się uzawodowienie wojska i znaczne zmniejszenie jego liczebności. Do niedawna ukraińska armia liczyła prawie 200 tysięcy żołnierzy, wkrótce jednak zostanie zmniejszona do – najprawdopodobniej – mniej niż 100 tysięcy. Zmiana struktur, integracja i konsolidacja wszystkiego i wszędzie – to hasła u nas bardzo dobrze znane, bo przecież kilka lat temu Polska sama przez to przechodziła.

Istotne zmiany zajdą w systemie wojskowego szkolnictwa wyższego. Dziś na Ukrainie jest niemal tyle samo wojskowych akademii, co w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych. Proces reformy tego szkolnictwa nie będzie łatwy. Minister obrony Ukrainy zwrócił się o pomoc w tej sprawie do NATO. Powstał specjalny „natowski” program edukacyjny. Kieruje nim gen. dyw. Bogusław Pacek, rektor Akademii Obrony Narodowej. Polska odgrywa w nim rolę lidera. W programie biorą udział także Słowacja, Czechy, Niemcy i Wielka Brytania. Inauguracja działań tego zespołu, z udziałem przedstawicieli ukraińskiego ministerstwa obrony oraz komendantów wszystkich ukraińskich uczelni, odbyła się 29 października 2013 roku w Kijowie w ambasadzie polskiej.

Program będzie realizowany przez najbliższe trzy lata w czterech miastach, w których znajdują się najważniejsze uczelnie wojskowe: w Charkowie (Uniwersytet Sił Powietrznych), Sewastopolu (Akademia Marynarki Wojennej), Lwowie (Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych) i Kijowie (Uniwersytet Obrony Narodowej). Najpierw kadra kierownicza uczelni ukraińskich musi poznać systemu edukacyjny szkół wyższych w Polsce, Słowacji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Jeszcze w tym roku odbędzie się czterotygodniowe szkolenie w poszczególnych ośrodkach akademickich.

Dodatkowo Akademia Obrony Narodowej w Warszawie będzie prowadziła zajęcia metodą ADL (na odległość). We wrześniu zostało przeszkolonych 12 osób, które będą na miejscu wspierać takie kształcenie. NATO podeszło do zadania poważnie. Pierwsze zajęcia prowadziło osobiście aż trzech generałów, komendanci akademii obrony z Polski i Słowacji oraz zastępca Niemieckiej Akademii Dowodzenia z Hamburga.

Czy ten wojskowo-edukacyjny marsz Ukrainy zakończy się powodzeniem? Wszystko zależy przede wszystkim od samych Ukraińców. Wiele wskazuje na ich dużą determinację. Ale przesadnym optymistom trzeba uświadomić, że już raz, na początku 2000 roku, Polska angażowała się w bardzo podobne działania. Warto ponadto wspomnieć, że w dniu inauguracji programu doszło do spotkania prezydentów Rosji i Ukrainy. I nie ma co liczyć na to, że Władimir Putin przekonywał prezydenta Janukowycza, że „natowski” program edukacyjny to dobry pomysł na przyszłość.

Magdalena Rochnowska
dyrektor Biura Rektora Akademii Obrony Narodowej

dodaj komentarz

komentarze


Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Barwy walki
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część druga
Kolejne FlyEle dla wojska
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Optyka dla żołnierzy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Na straży wschodniej flanki NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
NATO na północnym szlaku
Prawda o zbrodni katyńskiej
V Korpus z nowym dowódcą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kurs z dzwonem
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
25 lat w NATO – serwis specjalny
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Charge of Dragon
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ocalały z transportu do Katynia
Święto wojskowego sportu
Sprawa katyńska à la española
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ramię w ramię z aliantami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rakiety dla Jastrzębi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Mundury w linii... produkcyjnej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Szarża „Dragona”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO