moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Salwa na święto spadochroniarzy

Jak wyglądają spadochrony, zasobniki i broń szturmanów, czym jest tara desantowa i do czego spadochroniarzom potrzebna jest łódź motorowa – dziś będzie się można tego dowiedzieć. W Krakowie rusza piknik spadochroniarski. Imprezę zorganizowała 6 Brygada Powietrznodesantowa z okazji swojego święta.



Oficjalne uroczystości odbyły się wczoraj. Odsłonięta została m.in. tablica upamiętniająca żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej poległych we wrześniu 1944 roku. Żołnierze spotkali się zaś na Apelu Pamięci, który zakończył się trzykrotną salwą karabinową.

Główna część spadochroniarskiego święta rozpocznie się w dzisiejsze przedpołudnie. Na terenie Parku Lotników Polskich w Krakowie odbędzie się uroczysta zbiórka pododdziałów brygady, a następnie rozpocznie się piknik spadochronowy. Sympatycy „czerwonych beretów” będą mogli obejrzeć skoki spadochronowe oraz dynamiczny pokaz wyszkolenia żołnierzy. Ponadto, wszystkie bataliony zaprezentują uzbrojenie i wyposażenie. Obejrzeć będzie można karabiny maszynowe i karabinki, zestawy przeciwpancerne SPIKE i przeciwlotnicze GROM. Pokazane zostaną również wszystkie rodzaje spadochronów, na których desantuje się 6 Brygada i tara do zrzutu ładunków ciężkich.

6 Brygada Powietrznodesantowa jest jedyną w pełni spadochronową jednostką w polskiej armii. Żołnierze tej formacji mogą działać jako desant lub prowadzić działania desantowo-szturmowe przy pomocy śmigłowców. – Do naszych głównych zadań bojowych należy m.in. uchwycenie kluczowych punktów i obiektów na terenie przeciwnika i utrzymanie ich do czasu nadejścia sił głównych, atakowanie i niszczenie lotnisk, składów i magazynów przeciwnika – wylicza kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej.



Żołnierze służący w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej mogą pochwalić się imponującym doświadczeniem misyjnym. Spadochroniarze jako pierwsi wykonywali zadania w Egipcie, Bośni i Hercegowinie, Kosowie oraz w Afganistanie, służyli także w Libanie, Syrii, Kambodży i Iraku. Jako pierwsi w wojsku przechodzili z zasadniczej służby na zawodowstwo. Obecnie czerwone berety nosi około 3 tysięcy żołnierzy. Służą w 3 batalionach powietrznodesantowych w Krakowie, Gliwicach i Bielsku-Białej oraz w batalionach logistycznym i dowodzenia oraz Grupie Zabezpieczenia Medycznego.

6 Brygada powstała w 1957 roku jako 6 Pomorska Dywizja Powietrznodesantowa. Patronem spadochroniarzy jest gen. bryg. Stanisław Sosabowski, dowódca legendarnej 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. To właśnie ta jednostka brała udział w operacji Market-Garden w czasie II wojny światowej.

Święto 6 Brygady Powietrznodesantowej obchodzone jest 23 września w rocznicę sformowania 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. W tym roku, ze względu na to, iż 6 BPD uczestniczyła w ćwiczeniu Wojsk Lądowych „Dragon-13”, obchody święta zostały przesunięte na początek października.

MKS

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Powrót WAM-u
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Bieg ku pamięci bohaterów
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Ostatni most
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Wypadek w PKW UNIFIL
Kosmiczne oko armii
Zbrodnia i kłamstwo
Zbrodnia bez kary
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Uczczono ofiary zamachu majowego
Syndrom Karbali
Adaptacja i realizm
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
WAM coraz bliżej Łodzi
SAFE staje się faktem!
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Desant na Bornholm
Gotowi na każdy scenariusz
Ostrosz zamiast Mureny
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Granatnik M72 EC MK1 bez tajemnic
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Więcej strzelnic w powiecie
Początek wielkiej historii
Wyścig Stalina
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Bez zmian w emeryturach
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Psy na… materiały wybuchowe
NATO i USA o Iranie
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Jest nowy szef BBN
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Od cyberkursu po mundurówkę
Strykery w akcji
Nauki i nauczki z Afganistanu
Przygotowania do lotu do Polski
Rzeźnik w rękach GROM-u
Polsko-słowackie granaty dla NATO
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Groźny incydent w Libanie
Kluczowe 30 dni
Bursztynowy wstrząs
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Natarcie w deszczu
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Terytorialsi zapraszają

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO