Czas intensywnego szkolenia, zgrywania pododdziałów i sprawdzian gotowości bojowej – tym właśnie są ćwiczenia „Dzielny Dzik” żołnierzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z udziałem sił powietrznych i zagranicznych sojuszników. Na poligonie w Orzyszu około 3000 wojskowych wykonuje zadania z wykorzystaniem 600 jednostek sprzętu, m.in. czołgów K2 i myśliwców F-16.
Ćwiczenia taktyczne „Dzielny Dzik ‘25” to najważniejsze przedsięwzięcie realizowane przez Bursztynową Dywizję w 2025 roku. Żołnierze m.in. 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej spotkali się na poligonie w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie) z reprezentantami sił sojuszniczych, wchodzących w skład natowskiej grupy bojowej (Forward Land Forces Battle Group Poland). We wspólnych manewrach biorą również udział żołnierze armii litewskiej, szwedzkiej i czeskiej.
Na lądzie i w powietrzu
Aby zrealizować zadania stawiane przez dowództwo operacyjne, żołnierze mają do dyspozycji około 600 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego, w tym czołgi K2, pojazdy opancerzone MRAP, Rosomaki (również w wariancie WEM – wozu ewakuacji medycznej), myśliwce F-16. Wojska sojusznicze korzystają w Orzyszu m.in. z samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard (Rumunia), Rosomaków (Litwa), myśliwców JAS 39 Gripen (Szwecja) i Eurofighter Typhoon (Wielka Brytania), kołowych transporterów opancerzonych Pandur (Czechy), lekkich pojazdów taktycznych JLTV i opancerzonych M-ATV (USA). – Ponadto kluczową funkcję pełnią pojazdy MMSD, czyli mobilne moduły stanowiska dowodzenia. Mogą się one przemieszczać i szybko podłączać do sieci zastrzeżonej, by utrzymywać łączność z jednostkami znajdującymi się w polu – wyjaśnia kpt. Karol Frankowski, cz. p.o. szef sekcji prasowej 16 DZ.
Dodatkowe wsparcie zapewnia 1 Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych. Załogi dwóch śmigłowców Mi-2 z 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim wykonują loty rozpoznawcze i transportowe oraz doskonalą procedury ewakuacji rannego z pola walki i bezpośredniego wsparcia lotniczego. – W ćwiczeniach biorą udział także nasi JTAC – mówi kpt. Iwona Kloskowska, rzecznik prasowy 1 BLWL, odnosząc się do nawigatorów naprowadzania lotnictwa (JTAC – Joint Terminal Attack Controller). – Naprowadzają statki powietrzne i bezzałogowce na cele naziemne. Zarządzają wszystkimi statkami, które poruszają się w przestrzeni powietrznej – wyjaśnia kpt. Kloskowska i podkreśla, że tego typu ćwiczenia wzmacniają zdolność do współpracy między rodzajami wojsk.
Na miejscu są także żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT, którzy prowadzą obserwację i rozpoznanie za pomocą bezzałogowego systemu FlyEye.
„Dzielny Dzik” dla Sojuszu
– Najważniejszy epizod ćwiczeń „Dzielny Dzik ‘25”, czyli przejęcie budynków opanowanych przez przeciwnika, buduje zdolność żołnierzy 16 Dywizji Zmechanizowanej i sił sojuszniczych do współpracy w zakresie prowadzenia operacji w wymagających warunkach terenowych – mówi kpt. Frankowski.
Jak wyjaśnia oficer, działania te odbywają się w terenie odkrytym, który musi być osłonięty przed atakami przeciwnika przez lotnictwo. W tej operacji współpracują ze sobą lotnicy z Polski i Szwecji. Na lądzie żołnierzy Bursztynowej Dywizji wspierają żołnierze z Rumunii, Czech, Litwy oraz Stanów Zjednoczonych. – Tego rodzaju ćwiczenia wzmacniają interoperacyjność NATO, zapewniają gotowość do szybkiego reagowania oraz podkreślają solidarność państw członkowskich w obliczu potencjalnych zagrożeń – zaznacza kpt. Frankowski.
Ogólny scenariusz działań w ramach ćwiczeń „Dzielny Dzik ‘25” zakłada, że żołnierze będą obecni nie tylko na obszarze Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (OSPWL) Orzysz, lecz także w innych rejonach województwa warmińsko-mazurskiego. Wiąże się to z potrzebą przećwiczenia przemieszczenia jednostek na sygnał. – Jest to jeden z najbardziej istotnych aspektów, polegający na perfekcyjnym zgraniu wszystkich elementów ugrupowania, wymagający zachowania między nimi łączności i ubezpieczenia w trakcie marszu – dodaje oficer prasowy.
Ćwiczenia „Dzielny Dzik ‘25” potrwają do końca maja.
autor zdjęć: plut. Paweł Sadoch, plut. Piotr Szafarski

komentarze