moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

SGWP musi być ostoją wartości

Sztab Generalny Wojska Polskiego to najważniejsze ciało w zakresie planowania, dowodzenia i organizacji polskiej armii – mówił wicepremier i szef MON-u Władysław Kosiniak-Kamysz podczas obchodów 106. rocznicy powstania tej instytucji. Wspomniał też, że wkrótce ruszy budowa Tarczy Wschód i poinformował o pracach nad ustawą o Karcie Rodziny Wojskowej.

– Jest coś, co spaja Polskę i łączy Polaków: to miłość do Wojska Polskiego, do żołnierzy, szacunek dla służby, ofiarności, oręża polskiego i jego tradycji – mówił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w Warszawie podczas obchodów 106. rocznicy powstania Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Wicepremier podkreślił, że takie podejście do polskiego wojska to zasługa tych, którzy przez pokolenia je budowali: polskich żołnierzy i ich dowódców. – Tę rolę wypełnia dziś Sztab Generalny WP, najważniejsze ciało w zakresie planowania, dowodzenia i organizacji polskiej armii – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Film: Anna Dąbrowska, Marcin Łobaczewski / ZbrojnaTV

Szef MON-u wspomniał też o rozdzieleniu cywilnej kontroli nad armią od dowodzenia Wojskiem Polskim. – W tym rozdziale jest niezwykle ważna współpraca i za tę współpracę na rzecz bezpieczeństwa państwa polskiego dziękuję gen. Kukule, jego zastępcom i wszystkim osobom służącym w SGWP – mówił minister obrony. Wśród przykładów takiej dobrej współpracy podczas realizacji wspólnych wyzwań szef MON-u wymienił m.in. walkę z powodzią, operacje „Feniks” i „Bezpieczne Podlasie” czy budowę Tarczy Wschód.

– Tarcza nie jest już tylko planem. Po testach, które przeprowadziliśmy kilka tygodni temu, w najbliższych dniach rusza jej budowa, pierwsze fortyfikacje staną na wschodniej flance NATO – zapowiedział wicepremier. Zaznaczył przy tym, że przed polskim wojskiem stoją kolejne wyzwania, a wśród nich budowa dowództwa transformacji, wojsk dronowych, komponentu medycznego, a także sprawy związane z nowymi technologiami i sztuczną inteligencją. Poinformował również o zakończeniu prac w MON-ie nad projektem ustawy o Karcie Rodziny Wojskowej i skierowaniu go do Rady Ministrów.

– Polska dąży do pokoju i wolności, potrzebują one jednak siły, bo same nigdy się nie obronią – podkreślił szef MON-u. Jak dodał, Polska jest w partnerstwie na rzecz pokoju, jakim jest NATO, oraz buduje silną armię, po to, aby nikt nigdy nie próbował nas zaatakować. – Wolność potrzebuje silnego wojska, za dążenie do pokoju odpowiada polityka i politycy, a wojsko ma być gotowe do walki i obrony ojczyzny – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

O roli SGWP mówił jego szef gen. Wiesław Kukuła. – Sztab Generalny musi być ostoją wartości niczym latarnia wskazująca kierunki i ostrzegająca nawet o najbardziej odległych zagrożeniach – wskazał gen. Kukuła. Dodał, że Sztab musi też być gotowy do odpowiedzi na niezwykle dynamicznie zmieniające się otoczenie.

– Naszym zadaniem jest nie tylko kierowanie działalnością sił zbrojnych i odważne wytyczanie kierunków rozwoju Wojska Polskiego, lecz także kreowanie i wspieranie procesów, które rozwijają odporność całego państwa i wszystkich jego obywateli – wymieniał generał. W swoim wystąpieniu podziękował żołnierzom i pracownikom Sztabu Generalnego za ich dotychczasową służbę i pracę. – Jestem z was dumny – zakończył szef SGWP.

Do uczestników uroczystości list skierował Szymon Hołownia, marszałek Sejmu. „Sztab Generalny WP od ponad 100 lat odgrywa kluczową rolę w sprawie planowania, dowodzenia i organizacji sił zbrojnych” – zaznaczył w piśmie. Marszałek życzył wszystkim oficerom, żołnierzom i pracownikom sztabu satysfakcji z realizacji zadań i umacniania obronności Polski. „W rocznicę powołania SGWP z wdzięcznością myślę o wszystkich, którzy zapisywali kartę historii tej instytucji i naszej ojczyzny” – dodał w liście Hołownia.

Podczas apelu wybrani żołnierze i pracownicy cywilni wyróżnieni zostali medalami i odznaczeniami.

Rada Regencyjna Królestwa Polskiego ustanowiła urząd Szefa Sztabu Wojsk Polskich 25 października 1918 roku. Pierwszym szefem Sztabu Generalnego był gen. Tadeusz Rozwadowski. Sztab był głównym organem planowania operacyjnego i dowodzenia tworzącą się polską armią. Koncentrował się też m.in. na doskonaleniu struktur organizacyjnych wojska, szkoleniu bojowym, ujednoliceniu zasad sztuki wojennej. Po 1999 roku Sztab Generalny WP odgrywał kluczową rolę w transformacji sił zbrojnych i dostosowywaniu ich do standardów NATO.

Obecnie jest głównym organem dowodzenia polskimi siłami zbrojnymi, a także planowania strategicznego i programowania ich rozwoju. Szef SGWP jest najwyższym pod względem pełnionej funkcji żołnierzem w czynnej służbie wojskowej. Podlegają mu bezpośrednio dowódcy: generalny i operacyjny rodzajów sił zbrojnych, szef Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych oraz szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Horyzont” przeciw dywersji
Sukces Polaka w biegu z marines
W krainie Świętego Mikołaja
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Bezzałogowy nurek
Niebo pod osłoną
Udany start Peruna
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Marynarze podjęli wyzwanie
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Warto być wGotowości
Akademia Górniczo-Hutnicza w szeregach Cyber Legionu
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Pancerniacy jadą na misję
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Ogień z Leopardów na Łotwie
Brytyjczycy na wschodniej straży
Militarne Schengen
Mundurowi z benefitami
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Plan na WAM
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Gdy ucichnie artyleria
Cywile zaskoczyli żołnierzy
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Wojskowy bus do szczęścia
Bojowe Rosomaki dla podhalańczyków
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Nieoceniona siła edukacji
Krajowa produkcja amunicji
Pilica w linii
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Kapral Bartnik mistrzem świata
Wojsko na Horyzoncie
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Razem na ratunek
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Pewna inwestycja w niepewnych czasach
Dzień wart stu lat
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Nowe zasady dla kobiet w armii
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Komplet medali wojskowych na ringu
The Darker, the Better
Kontrakt na „Orkę” jeszcze w tym roku?
Elementy Wisły testowane w USA
Polski „Wiking” dla Danii
Drony w szkołach
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Debiut #wGotowości, czyli szlaki przetarte
Wojsko Polskie stawia na bezzałogowce
W gotowości, czyli cywile na poligony
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Borsuki zadomowiły się na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO