moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierska pomoc trwa

Oczyszczanie dróg, budynków mieszkalnych i obiektów publicznych, niesienie pomocy medycznej i zaopatrzeniowej powodzianom, budowa mostów i utrzymywanie tymczasowych przepraw – to główne działania prowadzone przez polskie wojsko i sojuszników z Niemiec w ramach operacji „Feniks”. Tylko dziś do zwalczania skutków powodzi zostało wydzielonych 12 409 żołnierzy.

Największą grupę żołnierzy zaangażowanych w operację „Feniks” stanowią obecnie wojska obrony terytorialnej (8216). Druga siła to wojskowi podlegający Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych (2691), reszta to żołnierze m.in. Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Żandarmerii Wojskowej czy Dowództwa Garnizonu Warszawa. Wojskowe zgrupowania zadaniowe WOT działają na terenie Śląska i Dolnego Śląska. Wojska inżynieryjne tworzą przede wszystkim dwie grupy zadaniowe, szesnaście zespołów drogowych i dwie grupy budowy mostów. Z polskimi żołnierzami współpracuje międzynarodowa grupa wsparcia (IESG). Od 10 października w Polsce przebywa 98 wojskowych z Niemiec, z 39 jednostkami sprzętu, którzy pracowali przy wzmacnianiu brzegów rzeki Biała Głuchołaska, wycince uszkodzonych drzew czy demontowaniu mostu w miejscowości Nowy Świętów.

 

Cały czas pracują: wojskowy personel w szpitalu polowym w Nysie, gdzie przyjęto już 1088 pacjentów, punkt medyczny w Lądku-Zdroju (681 pacjentów) i ambulatorium w Opolu. Mobilny zespół szczepienny wykonuje zadania w Brzegu. W ciągłej gotowości są utrzymywane cztery śmigłowce Mi-17 i Mi-2.

W poniedziałek, 21 października, żołnierze nie prowadzili prac związanych z umacnianiem wałów przeciwpowodziowych, ale cały czas pomagają mieszkańcom w likwidowaniu skutków niedawnej klęski żywiołowej. Udrażnianie dróg, oczyszczanie z gruzu i odpadów popowodziowych, równanie terenu, oczyszczanie zalanych domów i podwórek – to główne zajęcia mundurowych w takich miejscowościach jak Stronie Śląskie, Głuchołazy, Lewin Brzeski, Kłodzko czy Lądek-Zdrój.

Wojska inżynieryjne pracują przy budowie dziewięciu mostów i utrzymują trzy tymczasowe przeprawy (Głuchołazy, Skorogoszcz, Kantorowice). Pierwszy do użytku ma być oddany most w Głuchołazach, którego budowa już została ukończona, a otwarcie zaplanowano na 25 października. Również w Głuchołazach trwa wywożenie popowodziowych śmieci i równanie terenu przy Ośrodku Rehabilitacyjnym Skowronek. Z kolei w Żelaźnie wojskowi przygotowują plac pod budowę tymczasowej szkoły.

Zespoły dezynfekcyjne pracują w ośmiu miejscowościach (Kłodzko, Nysa, Głuchołazy, Lewin Brzeski, Lądek-Zdrój, Bardo, Głubczyce, Stronie Śląskie) nad oczyszczeniem budynków mieszkalnych, Domu Pomocy Społecznej, dróg, studni. W sumie od początku operacji „Feniks” udało się zdezynfekować ok. 1386,4 tys. mkw. powierzchni i 155 km dróg.

Operacja „Feniks” rozpoczęła się 23 września jako największe tego typu działanie w historii polskich sił zbrojnych. Jej celem jest przede wszystkim łagodzenie skutków powodzi, ograniczenie ryzyka wystąpienia ponownych lokalnych podtopień oraz odtworzenie infrastruktury drogowej, mostowej i kolejowej. W początkowej fazie pomoc niosło codziennie ponad 22 tys. żołnierzy. – Termin zakończenia operacji „Feniks” to 31 grudnia 2024 roku, ale w każdym momencie może zostać ona przedłużona o kolejne tygodnie – mówił gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk, dowódca WOT, wyznaczony na dowódcę operacji „Feniks”.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: DWOT, MON

dodaj komentarz

komentarze


F-15 dla Polski?
Siatka niewidka dla wojska
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Armia testuje naziemne drony
Tarcza i miecz
Wojsko szuka tłumaczy, psychologów i BHP-owców na misje
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
„Mewa” na północnym szlaku
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Walka w dwóch światach
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Rok 2027 bez Air Show Radom
Z prądem i pod prąd
Patrioty pod Płockiem
Dwa marzenia spełnione naraz
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Tysiące Piorunów dla Polski i sojuszników
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Sojusznicza tarcza antydronowa
Legion Medyczny na poligonie
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Młodzi medycy na poligonie
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Cztery brygady, jeden cel
Zmarł gen. Mirosław Różański
Flanka pod strażą
Przyszłością wojsk pancernych jest działanie różnych środowisk
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
„Kryzysowy” Jaśmin
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Resort o przyszłości M28, Black Hawków i i MiG-ów 29
Coraz więcej Alpha Scramble
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Abordaż z polskim wsparciem
Kolejne Czarne Pantery dotarły do Polski
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Gorący lipiec PKW Łotwa
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Aukcja dla weterana
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO