Drużyna Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych nie dała szans rywalom w biegu sztafetowym 5 × 5 km pod nazwą „Unity Run” w Bydgoszczy, zorganizowanym w ramach obchodów 25. rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wzięły w nim udział pięcioosobowe zespoły – każdy z zawodników musiał pokonać dystans 5 km. O zwycięstwo rywalizowało 116 ekip.
„Unity Run”, zorganizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Centralny Wojskowy Zespół Sportowy we współpracy z miastem Bydgoszcz, nie bez powodu odbył się w grodzie nad Brdą, który jest nazywany polską stolicą NATO. Od 20 lat ma tu bowiem siedzibę Centrum Szkolenia Sił Połączonych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (Joint Force Training Centre – JFTC). Do tego faktu nawiązał w swoim przemówieniu podczas imprezy wiceprezydent Bydgoszczy Łukasz Krupa, który podziękował resortowi obrony za propozycję przyłączenia się do organizacji biegu dla uczczenia jubileuszu przyjęcia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podczas „Unity Run” pamiętano również o wsparciu powodzian – wolontariusze z autoryzowanej Fundacji Chcepomagam zbierali pieniądze, które wesprą najbardziej poszkodowanych przez powódź.
Biegacze wyruszyli na trasę z centrum Bydgoszczy – mostu Staromiejskiego im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego – po rozgrzewce, którą przeprowadziła st. szer. Iga Baumgart-Witan, podwójna medalistka olimpijska z Tokio (2021), zdobywczyni złota w sztafecie mieszanej 4 × 400 m i srebra w biegu rozstawnym kobiet 4 × 400 m. Pętlę o długości około 5 km wytyczono na bulwarach nad Brdą. O zwycięstwo rywalizowało 116 sztafet, w składzie których biegli zawodnicy z kilkunastu państw. Organizatorzy początkowo planowali dopuszczenie do startu 75 ekip cywilnych – dla podkreślenia 75. rocznicy powstania NATO – i 32 wojskowych – z tytułu takiej liczby państw przyjętych do Sojuszu. W ostatniej chwili, ze względu na duże zainteresowanie udziałem w biegu, zgodzili się na start większej liczby drużyn.
Na pierwszych zmianach zaciętą walkę o pierwszą pozycję toczyli żołnierze reprezentujący 8 Batalion Walki Radioelektronicznej i Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Po pierwszych 2,5 km biegu te ekipy były najlepsze i miały ponad pół minuty przewagi nad drużynami Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz 1 Brygady Logistycznej I Bydgoszcz. Po pierwszej zmianie na czoło wysunęła się sztafeta 8 Batalionu Walki Radioelektronicznej (z czasem 15 min 53 s), drugie miejsce zajmowała ekipa DGRSZ (10 min 9 s), a trzecie DGW (17 min 10 s). Po 7,5 km biegu na prowadzeniu nadal był team 8 Batalionu, ale tylko 6 s straty miał do niego rywal reprezentujący DGRSZ. Od trzeciej rundy liderami rywalizacji byli już żołnierze z Dowództwa Generalnego i nie oddali prowadzenia aż do finiszu na moście Staromiejskim.
Po półmetku do walki o czołowe pozycje włączyli się reprezentanci Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Bieg ukończyli na piątej pozycji – za ekipą Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, która jako jedyna w czołówce w składzie drużyny miała zawodniczkę. Warto podkreślić, że na pierwszej zmianie w teamie czwartej sztafety pobiegła ppor. Michelle Garst-Lotka, pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego w pokonywaniu toru przeszkód w ośrodku sprawności fizycznej. Mjr Michał Breszka z dęblińskiej LAW, biegnący na drugiej zmianie, był bardzo zadowolony z postawy czterech podchorążych, którzy wraz z nim startowali w Bydgoszczy. – Jesteśmy pierwsi w rywalizacji szkół wojskowych i to cieszy, a w przyszłości chcielibyśmy stanąć na podium tej imprezy, która, mam nadzieję, wejdzie na stałe do kalendarza wojskowych imprez – stwierdził oficer i dodał, że jego team był też najlepszy w gronie ekip reprezentujących siły powietrzne. – Symbolicznie nawiązaliśmy do wyczynu chor. Wojciecha Pismenki z 40 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Świdwinie, który w 1998 roku jako pierwszy na sportowo uczcił przyjęcie Polski do NATO – przyznał major.
Sojusz Północnoatlantycki (ang. North Atlantic Treaty Organization – NATO) powstał w 1949 roku, po podpisaniu przez 12 państw Traktatu północnoatlantyckiego. Polskę przyjęto do tej organizacji 12 marca 1999 roku. Jednak wcześniej – w 1990 roku – polscy sportowcy rozpoczęli uczestnictwo w zawodach sportowych rozgrywanych pod flagą Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (Conseil International du Sport Militaire – CISM) – organizacji zrzeszającej m.in. armie krajów należących do NATO. CISM organizuje wojskowe mistrzostwa świata w różnych dyscyplinach sportu – pierwszy medal Polacy wywalczyli na nich 14 września 1990 roku. Jako pierwsi na podium stanęli kolarze, którzy w Arnhem zajęli drugie miejsce w wyścigu drużynowym na 70 km.
Przyjęcie Polski do NATO jako pierwszy na sportowo uczcił mł. chor. sztab. Wojciech Pismenko. Starszy technik stacji meteorologicznej w 40 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Świdwinie po ukończeniu w 1997 roku 246-kilometrowego Spartathlonu z Aten do Sparty zapowiedział, że planuje pokonanie trasy z Warszawy do Brukseli. „Dlaczego żołnierz Wojska Polskiego, który ma »wejść« do NATO, nie może tam wbiec?” – powiedział wówczas w rozmowie z „Polską Zbrojną” chorąży. Dotrzymał słowa i 7 września 1998 roku, po dobiegnięciu do Brukseli, zatknął biało-czerwoną flagę wśród flag państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego na trawniku przed kwaterą główną NATO. Swoim biegowym wyczynem chor. Pismenko wpisał się do kronik upamiętniających 50. rocznicę powstania NATO i jubileusz 80-lecia lotnictwa polskiego.
Wyniki
1. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (st. szer. spec. Łukasz Parszczyński, st. szer. Kamil Młynarz, st. szer. spec. Łukasz Nestorowicz, kpr. Krzysztof Wasiewicz, st. szer. Grzegorz Pawlak) 1 godz. 22 min 35 s
2. 1 Brygada Logistyczna I Bydgoszcz (st. kpr. Sebastian Gołdyn, st. szer. Rafał Nalewalski, st. kpr. Waldemar Deroń, st. szer. Andrzej Jaranowski, st. szer. spec. Krzysztof Gosiewski) 1 godz. 28 min 10 s
3. 8 Batalion Walki Radioelektronicznej (szer. Kacper Arendt, st. kpr. Maciej Skibski, st. szer. Ariel Krykowski, st. szer. Mariusz Gąsiorowski, szer. Damian Wiśniewski) 1 godz. 31 min 2 s
4. Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni 1 godz. 32 min 11 s
5. Lotnicza Akademia Wojskowa Dęblin 1 godz. 32 min 58 s
6. Wtorkowe Zabawy Biegowe Bydgoszcz 1 godz. 33 min 8 s
7. Dowództwo Garnizonu Warszawa 1 godz. 33 min 12 s
8. Kotłowski Run Team 1 godz. 36 min 20 s
autor zdjęć: Jacek Szustakowski
komentarze