moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rusza operacja „Feniks”

Wraz z przejściem fali powodziowej rozpoczęło się szacowanie strat. Jednak już teraz widać, że odbudowa zniszczonych terenów potrwa bardzo długo. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Obrony Narodowej, w tej akcji weźmie udział także wojsko. Pierwsze działania już się rozpoczęły, a oficjalny start operacji „Feniks” zaplanowano na poniedziałek 23 września.

Głuchołazy, wrzesień 2024 r. Żołnierze 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia rozpoczęli prace przy budowie mostu.

– Odbudowa zniszczonych terenów to ogrom zadań, przekraczający możliwości poszczególnych resortów i wymagający koordynacji na bardzo wielu poziomach – powiedział premier Donald Tusk na porannym posiedzeniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu. Tym zadaniem zajmie się powołany dziś pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. Został nim Marcin Kierwiński, były minister spraw wewnętrznych i administracji, obecnie europoseł.

Gotowość do włączenia się w działania wyraziło już Wojsko Polskie. W środę gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, poinformował, że trwają prace nad spięciem w całość wszystkich wojskowych działań pomocowych na terenach popowodziowych. Dzisiaj poznaliśmy szczegóły rozpoczynającej się 23 września wojskowej operacji pod kryptonimem „Feniks”. – Będzie to największa operacja tego typu w historii Wojska Polskiego – mówił na antenie TVN24 gen. Kukuła.

Celem „Feniksa” będzie łagodzenie skutków powodzi i przyspieszenie odbudowy infrastruktury. W ramach operacji zostaną zorganizowane zgrupowania zadaniowe z udziałem wojsk obrony terytorialnej, wojsk inżynieryjnych i logistycznych. Ich aktywność skoncentruje się na trzech obszarach: odbudowie infrastruktury (dróg, mostów, linii kolejowych i energetycznych), ograniczeniu ryzyka przyszłych powodzi poprzez wzmocnienie istniejących systemów przeciwpowodziowych oraz wsparciu ludności cywilnej. W tym ostatnim przypadku chodzi o zapewnienie pomocy medycznej i psychologicznej oraz organizację systemu ewakuacji.


Film: Ewa Korsak, Marcin Kopeć / ZbrojnaTV

SGWP zapewnia w komunikacie, że „celem jest nie tylko wsparcie procesu odbudowy, ale uczynienie nas wszystkich silniejszymi, bardziej odpornymi i lepiej przygotowanymi na zagrożenia”. W ramach operacji „Feniks” zostało wydzielonych pięć najważniejszych obszarów – bezpieczeństwo, zdrowie, mobilność, logistyka i szkolenie.

W obszarze bezpieczeństwa mieszczą się działania polegające na dozorowaniu, zabezpieczeniu i wzmocnieniu infrastruktury przeciwpowodziowej, w tym naprawa uszkodzonych wałów. Ważnym zadaniem będzie także wsparcie działań Policji, związanych z ochroną przed szabrownikami mienia na terenach popowodziowych.

W miejscowościach zniszczonych przez powódź nie działają placówki medyczne, a w wielu miejscach doszło do skażenia wody w wodociągach. „Zapewnienie wojskowej pomocy medycznej, w tym lekarskiej, ewakuacja medyczna oraz wsparcie procesu szczepień przyczynią się do obniżenia ryzyka zachorowań” – czytamy w komunikacie SGWP. Wojsko przygotowuje się także do udzielania pomocy psychologicznej ofiarom powodzi, z których część może mieć objawy zespołu stresu pourazowego.

Bardzo ważnym zadaniem jest przywrócenie przejezdności dróg oraz odbudowa mostów. Jest to szczególnie krytyczny obszar, gdyż stan sieci komunikacyjnych w bezpośredni sposób będzie wpływać na tempo odbudowy.

Działania w obszarze logistyki mają się koncentrować przede wszystkim na przywróceniu prądu na terenach zniszczonych przez powódź. „Dostarczanie energii elektrycznej oraz wody pitnej będzie miało olbrzymi wpływ na jakość życia powodzian oraz pozytywnie wpłynie na tempo procesu odbudowy” – zaznacza SGWP.

Ostatnim etapem operacji „Feniks” będzie zwiększenie kompetencji pracowników samorządów lokalnych w zakresie zarządzania kryzysowego oraz umiejętności wzmacniających odporność społeczności lokalnych. W tym celu wojsko planuje organizację szkoleń dla urzędników.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Źródło: MON, grafika: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Nowe zasady dla kobiet w armii
Edukacja z bezpieczeństwa
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Sto lat Grobu Nieznanego Żołnierza
Sportowcy na poligonie
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
Marynarze podjęli wyzwanie
Kawaleria pancerna spod znaku 11
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Nie tylko dobrze walczyć, lecz także ratować
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
Husarze bliżej Polski
„Road Runner” w Libanie
Weterani odzyskują równowagę po trudnych doświadczeniach
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Abolicja dla ochotników
Inwestycja w bezpieczeństwo
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Polski „Wiking” dla Danii
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Pięściarska uczta w Suwałkach
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Wielkopolscy terytorialsi na szkoleniu zintegrowanym
Polski K2 przyjedzie z Gliwic
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Starcie pancerniaków
Marynarze mają nowe motorówki
Wellington „Zosia” znad Bremy
Mity i manipulacje
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
MID w nowej odsłonie
Pomnik nieznanych bohaterów
Zasiać strach w szeregach wroga
Grób Nieznanego Żołnierza – drogowskaz i zwierciadło
Koniec dzieciństwa
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Zapomniany utwór dla nieznanego żołnierza
Więcej Apache’ów w Inowrocławiu
Pamięć łączy pokolenia
Sukces Polaka w biegu z marines
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Kircholm 1605
Brytyjczycy na wschodniej straży
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Trump ogłasza powrót do prób nuklearnych
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Standardy NATO w Siedlcach
Ukraina to największy zagraniczny klient polskiej zbrojeniówki
Niespokojny poranek pilotów
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Operacja NATO u brzegów Estonii
Żołnierze na trzecim stopniu podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO