moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wybuchy na toruńskim poligonie

W dniach 13-24 listopada Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej realizuje kurs podstawowy dla kandydatów na instruktorów w grupie saperskiej i inżynierii wojskowej. W 12. dniowym szkoleniu udział bierze kilkudziesięciu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego kraju, a praktyczna część zajęć realizowana jest na terenie toruńskiego poligonu.

- W Centrum Szkolenia WOT realizujemy ponad 40 różnorodnych kursów dowódczych, specjalistycznych, ale także i tych przygotowujących do występowania w roli przyszłych instruktorów. Z uwagi na charakter Terytorialnej Służby Wojskowej część szkoleń (t.j. kurs saperski) prowadzona jest w różnych etapach, po których ukończeniu żołnierz otrzymuje wiedzę i uprawnienia instruktora w danej dziedzinie - powiedział płk dr Przemysław Żukowski, komendant Centrum Szkolenia WOT.

Kurs instruktorów w grupie saperskiej i inżynierii wojskowej podzielony jest na trzy etapy - podstawowy, instruktorski oraz doskonalący. W ramach szkolenia podstawowego Terytorialsi uczą się różnych sposobów wysadzania, niszczenia konstrukcji drewnianych, metalowych i żelbetonowych, pokonywania zapór inżynieryjnych, ustawiania, usuwania i niszczenia min, a także wykonywania przejść w polu minowym. - Od blisko dwóch lat szkolę się jako saper, także możliwość udziału w tym kursie pomoże mi zyskać specjalistyczną wiedzę, a w przyszłości zostać instruktorem. Zajęcia są bardzo wymagające, ale mamy świetną kadrę, która swoją wiedzę i doświadczenie przekazuje nam w bardzo klarowny sposób wychodząc na przeciw naszym potrzebom - dodała uczestniczka szkolenia z 11 Małopolskiej Brygady OT.

W drugiejm (instruktorskiej) części szkolenia kadra dydaktyczna Centrum Szkolenia WOT zwraca szczególną uwagę na metodykę prowadzenia zajęć. W tym etapie, kursanci pod okiem kadry CSWOT prowadzą zajęcia z zakresu saperstwa i inżynierii wojskowej, a wykładowcy reagują i poprawiają każde najmniejsze niedociągnięcie. - Kurs prowadzony jest bardzo intensywnie, mamy bardzo dużo materiału i wiedzy do opanowania, a niemalże codziennie bierzemy udział w zajęciach praktycznych, w których to realizujemy wysadzenia gruntów czy przeszkód. Osobiście polecam to szkolenie każdemu żołnierzowi - podsumował żołnierz z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT.

W ramach ostatniego (doskonalącego) kursu, Terytorialsi uczyć się będą działania z improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. W tej części szkolenia żołnierze dokonywać będą sprawdzania terenu, wykrywania i neutralizacji różnego rodzaju prowizorycznych ładunków wybuchowych.

Tekst: por. Krzysztof Wójcik/ CS WOT

red. PZ

autor zdjęć: CS WOT

dodaj komentarz

komentarze


PKW „Noteć” – koniec misji
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Ministrowie obrony Polski i Łotwy o strategicznej współpracy
FORT Kraków otwarty
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Medale na lodzie i śniegu
Ferie z wojskiem
Premier wojenny
Polskie MiG-i dla Ukrainy
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Ratować w chaosie. Medycy szkoleni jak na wojnie
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Polskie „Delty” prawie w komplecie
Utraceni, lecz nie zapomniani
Więcej niż alert: Jak państwo reaguje na zagrożenia terrorystyczne?
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Człowiek, który sprzedał ciszę
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Amerykański szogun
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Maj polskich żywych torped
Więcej mocy dla Orki
Medyczny impas
Waiting for the F-35
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Partnerstwo Polski i Litwy
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Hołd dla gen. Skrzypczaka
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
O bezpieczeństwie u prezydenta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Good Morning, Orka!
Dyrygent w mundurze
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Co nowego w przepisach?
Przeprowadzka CSWOT-u
Piątka z czwartego wozu
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Kierunek Rumunia
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Co dalej z Tarczą Wschód?
Pucharowy medal na desce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
To nie mogło się udać, ale…
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
W cieniu dumy floty
Jak zbudować armię przyszłości
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Experience It Yourself
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Pies pomaga walczyć z PTSD
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Ekstremalnie ważny cel

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO