moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rozkaz do „Burzy”

80 lat temu gen. Tadeusz Bór-Komorowski, komendant główny Armii Krajowej, wydał rozkaz o rozpoczęciu akcji „Burza”, czyli wzmożonej dywersji lub zbrojnej walki przeciwko Niemcom wycofującym się przed Armią Czerwoną. Celem akcji było też wystąpienie wobec władz sowieckich jako gospodarze polskich ziem i przedstawiciele legalnych władz RP.

Stanowisko strzeleckie na balkonie w Alejach Jerozolimskich 22.

„Wobec wkraczającej na ziemie nasze regularnej armii rosyjskiej wystąpić w roli gospodarza. Należy dążyć do tego, aby naprzeciw wkraczającym oddziałom sowieckim wyszedł polski dowódca mający za sobą bój z Niemcami i wskutek tego najlepsze prawo gospodarza. Miejscowy dowódca polski winien się zgłosić wraz z mającym się ujawnić przedstawicielem cywilnej władzy administracyjnej u dowódcy oddziałów sowieckich i stosować się do jego życzeń” – brzmiał rozkaz z 20 listopada 1943 roku o rozpoczęciu na terenie kraju akcji „Burza”, który wydał gen. Tadeusz Bór-Komorowski, komendant główny Armii Krajowej.

Głównym celem AK miało być powstanie powszechne, które wybuchnie w momencie osłabienia sił III Rzeszy i dotarcia do polskich terenów alianckiej ofensywy z zachodu. – W 1943 roku jednak szybkie zbliżanie się od wschodu Armii Czerwonej i świadomość, że to jej wojska pierwsze wkroczą na nasze ziemie, wymusiły na dowództwie AK zmianę planów dotyczących formy wystąpienia zbrojnego przeciw okupantowi niemieckiemu – mówi dr Tadeusz Kaliski, historyk dziejów Polskiego Państwa Podziemnego. Jak tłumaczy, sytuacja polityczna była wówczas skomplikowana. Po odkryciu w kwietniu 1943 roku w Katyniu masowych grobów polskich oficerów Moskwa zerwała stosunki dyplomatyczne z polskim rządem w Londynie. Władze ZSRS nie uznawały rządu na emigracji ani władz Polskiego Państwa Podziemnego oraz polskiej granicy na wschodzie sprzed września 1939 roku. – Jednocześnie Sowieci popierali podporządkowany sobie komunistyczny Związek Patriotów Polskich i armię pod dowództwem gen. Zygmunta Berlinga – dodaje historyk.

REKLAMA

Plan akcji „Burza” zakładał mobilizację oddziałów AK, ich wzmożoną aktywność dywersyjną na tyłach armii niemieckiej lub podejmowanie walki z wycofującymi się przed Armią Czerwoną Niemcami oraz zajmowanie przejętych od nich polskich terenów. Następnie dowódcy AK oraz przedstawiciele Delegatury Rządu na Kraj mieli wystąpić wobec władz sowieckich jako gospodarze polskich ziem oraz przedstawiciele legalnych władz Rzeczypospolitej i w razie konieczności współdziałać z jednostkami sowieckimi w walce z Niemcami. – W ten sposób AK miała demonstrować polskie prawa do całego terytorium państwa, podkreślać wolę walki z Niemcami i skłaniać Sowietów do uznania władzy rządu RP w Londynie – tłumaczy dr Kaliski.

Sytuacja jednak rozwinęła się inaczej. W nocy z 3 na 4 stycznia 1944 roku Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną granicę Rzeczypospolitej, 11 dni później na Wołyniu oficjalnie rozpoczęła się akcja „Burza”. Żołnierze AK co prawda oswobodzili własnymi siłami wiele miejscowości, wspólnie z Armią Czerwoną zdobyli kilka dużych miast: Wilno, Lwów, Lublin, ale po bitwach Sowieci, mimo współpracy z oddziałami AK, aresztowali ich dowództwo, rozbrajali żołnierzy i wcielali ich przymusowo do armii Berlinga. – Informowani o tym alianci zachodni nie reagowali – podaje historyk. Największą operacją przeprowadzoną przez AK w czasie „Burzy” było zakończone klęską Powstanie Warszawskie. W sumie w akcji trwającej do 26 października 1944 roku wzięło udział blisko 100 tys. żołnierzy AK, prawie połowę ich Rosjanie aresztowali i zamknęli w więzieniach oraz obozach.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Sylwester Braun, ps. Kris

dodaj komentarz

komentarze


Misja: obronić Finlandię
 
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Abramsy jadą na ukraiński front
Ekspresowa pomoc
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Fiński debiut w Sojuszu
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
32 krążki pływaków-żołnierzy
Po pierwsze rehabilitacja
Szef MON-u o planach obrony kraju
Podchorążowie świętują
Orka po koreańsku
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Polski dzień strzelania w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zwycięstwo bez zwycięstwa
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Zimowy test dobrowolsów
Unijna pomoc dla Ukrainy
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Loty M-346 wstrzymane
Realia, a nie teoria
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Terytorials na etacie
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Debiutancka misja Hugina
Porozumienie Sikorski-Stalin
PKW Orlik gotowy na misję
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Zielony talizman Polaków
Laserowa rewolucja
Uwolnić zakładników
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Powstaje raport o stratach wojennych zadanych przez ZSRS
Sokół czuwa w Tatrach
Co może Hugin
Spoczęli w ojczyźnie
Futsal na zakończenie rywalizacji
Prosto do szturmu
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Wiara bez wiedzy
Polsko-koreańskie rozmowy
Wszystkie Pilice w wojsku
Saperzy na wschodzie Polski
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
PKW Orlik już w Estonii
Kolejne zakupy dla wojska
AW101 już w Darłowie
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
PGZ rośnie w siłę
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Kolejne Kraby dla wojska
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Out of the Shadow
Certyfikacja Eurokorpusu
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO