moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce

PGZ Stocznia Wojenna podpisała z konsorcjum firm NDI SA, NDI Sopot SA oraz Pekabex BET umowę na budowę dwóch hal, w których będą powstawać fregaty rakietowe Miecznik. Nowe budynki to część wartego dziesiątki milionów złotych ambitnego programu inwestycyjnego gdyńskiej firmy. Przedstawiciele stoczni zapewniają, że będzie ona pod względem infrastruktury najnowocześniejsza w Polsce.

Budynki powstaną w niespełna półtora roku i będą całkiem pokaźnych rozmiarów. Hala „produkcyjna”, do której w przyszłości mają zostać przeniesione wszystkie wydziały PGZ Stoczni Wojennej zajmujące się wyposażaniem okrętów, będzie miała powierzchnię około 5 tys. m2. Natomiast tzw. kadłubowa lub montażu końcowego będzie miała aż 6 tys. m2: 150 m długości, 38 m szerokości i 43 m wysokości. Maciej Poprawski, dyrektor operacyjny w PGZ Stoczni Wojennej, podkreśla, że obiektu o takich parametrach nie ma żadna stocznia w Polsce, a w Europie niewiele jest hal równie wysokich.

 

REKLAMA

Więcej robotów do produkcji

Nowe budynki to konieczność. – Na Zachodzie, w Niemczech, we Francji, w Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii, właściwie nie buduje się już okrętów wojennych na powietrzu, tylko w obiektach zamkniętych – wyjaśnia Poprawski. Dodaje, że najważniejszą zaletą hal montażowych jest możliwość wykonywania prac niezależnie od pogody. – Można je prowadzić bez żadnych przestojów, co gwarantuje terminowe wykonanie okrętu – mówi. Jak podkreśla, fregaty Miecznik będą opuszczały halę właściwie gotowe do przekazania ich wojsku. – Okręty będą z niej wyjeżdżać całkowicie ukończone, wyposażone i wymalowane – mówi.

Film: PGZ S.A.

Budowa hali montażu końcowego, choć najważniejsza, jest tylko częścią ambitnego, wartego dziesiątki milionów złotych programu unowocześnienia PGZ Stoczni Wojennej. Obejmuje on zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń, które znacząco przyspieszą budowę okrętów wojennych. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, wzorem stoczni na całym świecie, jeśli chodzi o produkcję, spółka stawia na zastąpienie ludzkiej pracy przez roboty. – To jest konieczne nie tylko ze względu na oczekiwane od nas terminy, lecz także jakość. Dobrym przykładem zasadności robotyzacji jest przygotowanie systemów rurowych dla okrętu. Dziś to jest praca ręczna, wymagająca ogromnej liczby ludzi. Giętarka do rur CNC robi w cztery minuty tyle, co grupa sześciu specjalistów przez dwa dni – wyjaśnia Maciej Poprawski.

Aby ulepszyć i przyspieszyć procesy spawalnicze, na terenie PGZ Stoczni Wojennej powstanie długa na 90 m, zrobotyzowana linia do spawania stalowych konstrukcji okrętów.

Kosztowne inwestycje

Nowe hale wybuduje konsorcjum firm: NDI SA, NDI Sopot SA oraz Pekabex BET. Program unowocześnienia PGZ Stoczni Wojennej pochłonie dziesiątki milionów złotych. Aby go sfinansować, spółka zdecydowała się m.in. zredukować swój zasób nieruchomości. Sprzedała więc Ministerstwu Obrony Narodowej tzw. wschodnią część stoczniowych terenów. A tam, gdzie obecnie znajduje się ruchomy dok, Port Gdynia wybuduje obrotnicę dla statków i okrętów o średnicy 400 m (dok zostanie przeniesiony w inne miejsce).

Przedstawiciele stoczni zapewniają, że zmniejszenie zasobów terenowych wyjdzie spółce tylko na dobre, a cel programu inwestycyjnego wart jest wysiłku. – Staniemy się najnowocześniejszą infrastrukturalnie stocznią w Polsce – deklaruje Maciej Poprawski.

Budowa pierwszej polskiej fregaty rakietowej o kryptonimie „Miecznik” rozpocznie się w sierpniu tego roku. Za największy morski program modernizacji Wojska Polskiego odpowiada konsorcjum PGZ Miecznik, które tworzą: Polska Grupa Zbrojeniowa SA, PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz Remontowa Shipbuilding SA. Przedstawiciele konsorcjum deklarują, że trzy fregaty trafią do marynarki wojennej odpowiednio w 2028, 2029 i 2031 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ Stocznia Wojenna

dodaj komentarz

komentarze


Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
 
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Biały Dom o polskich MiG-ach
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
NATO patrzy na wschód
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Karą mogła być tylko śmierć
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Śmierć niegodna oficera
Po wojnie będę szczęśliwy
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Rajd przez fabrykę
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Piekielny ogień w zasięgu ręki
NATO podsumowało 2022 rok
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Młot na dyktatora
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Celne oko strzelców CWZS-u
Wojna w świecie popkultury
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Śladem profesjonalistów
VIS na misję
Polskie Patrioty mają już pociski
To dobra ustawa dla wojska
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Geografia odstraszania
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
O pomocy dla Ukrainy
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Pod okiem rangersów
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Snowboardowy duet na medal
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Nowatorskie manewry Marszałka
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Air Policing piątej generacji
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Garnizon US Army na stałe
Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Cegiełka na morzu
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO